Nowa przestrzeń twórcza dla młodzieży w Łodzi

W Łodzi powstaje nowa przestrzeń twórcza dla młodzieży szukającej miejsca rozwoju w środowisku artystycznym i pragnącej rozwijać się w tańcu i aktorstwie. Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych to wyjątkowy projekt, gdzie obcowanie z kulturą będzie codziennością. To wszystko w ramach zajęć klas artystycznych i przygotowawczych prowadzonych w Międzynarodowej Szkole Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport” oraz UKS Victoria Maestria.  


Międzynarodowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcące „Edukacja i Sport” oprócz klas sportowych prowadzi również klasy artystyczne: klasę taneczno-teatralną, taneczną oraz aktorską. W tym roku szkoła udoskonala i urozmaica program edukacyjno-artystyczny tych klas. Budując dla nich wspólny filar tworzy nowy koncept „Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych”, w którym uczniowie będą wymieniać się doświadczeniami, uczęszczać razem na część zajęć i tworzyć wspólnie projekty, przedstawienia i spektakle teatru tańca. To wszystko w celu uwrażliwienia ich na świat kultury i sztuki. Do zajęć będą też mogły dołączyć dzieci i młodzież z zewnątrz – w ramach uczestnictwa w klasie przygotowawczej tzw. klasie zerowej w MSMS „Edukacja i Sport” oraz UKS Victoria Maestria.


Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych obejmuje autorski program kształcenia ogólnego oraz program przedmiotów wiodących – danej specjalizacji. Doświadczona, wykwalifikowana kadra trenerska i pedagogiczna to czynni artyści i tancerze polskich oraz zagranicznych scen, certyfikowani instruktorzy i absolwenci takich uczelni jak: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi, Uniwersytetu im. Antoniego Brucknera w Linz, Prywatnej Szkoły Baletowej w Gliwicach, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Instytutu Kultury Współczesnej czy Akademii Baletu Rosyjskiego im. Agrippiny Waganowej w Petersburgu. Działania Atelier koordynuje Daria Szymańska – tancerka, choreograf, pedagog tańca, performerka i scenografka.

W przypadku klasy taneczno-teatralnej program obejmuje przedmioty obowiązkowe oraz uzupełniające (20 godzin lekcyjnych tygodniowo), przedmioty teoretyczne, warsztaty oraz projekty teatralne i choreograficzne. Uczestnicy Atelier mają okazję trenować m.in. taniec klasyczny, współczesny, jazzowy, modern oraz tańce narodowe. Będą również brać udział w zajęciach z m.in. progressing balet technique, akrobatyki, improwizacji ruchowej czy elementarnych zadań aktorskich i dykcji, psychologii sportu, umuzykalnienia z rytmiką, historii teatru i tańca.  

Klasa taneczna prowadzona jest z kolei we współpracy z Klubem Tanecznym „Czarne Stopy”, wielokrotnym Mistrzem Świata w tańcu hip hop. Uczniowie tej klasy mają przewidzianych 13 godzin lekcyjnych treningów w tygodniu. Roczny plan szkolenia oprócz elementów związanych z nauką i doskonaleniem techniki tańca nowoczesnego obejmuje ogólne i specjalistyczne przygotowanie fizyczne, udział w rozgrywkach ligi tańca sportowego, turniejach i zawodach regionalnych oraz ogólnopolskich.

W klasie aktorskiej uczniowie szkoły mają w tygodniu do 10 godzin lekcyjnych zajęć aktorskich. Prowadzą je artyści na co dzień pracujący w teatrach, instytucjach kultury oraz występujący w filmach i serialach. W programie klasy aktorskiej znajdują się m.in. interpretacja piosenki aktorskiej, interpretacja wiersza i prozy, improwizacja aktorska oraz elementarne zadania aktorskie tj. zajęcia z wymowy i impostacji głosu, ćwiczenia aktorskie, budowanie świadomości scenicznej, przygotowanie do egzaminów wstępnych do polskich szkół teatralnych. Uczniowie liceum oraz uczestnicy Atelier od nowego roku szkolnego będą brali też czynny udział w życiu Teatru Komedii Impro, który jest Partnerem MSMS „EiS”.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu „Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych” poza samym procesem edukacyjnym w zakresie tańca, śpiewu oraz aktorstwa mają na celu m.in. kształtowanie warsztatu rozwoju artystycznego, rozwijanie zdolności autoprezentacji i pewności siebie, pobudzanie wyobraźni i myślenia abstrakcyjnego, pielęgnowanie postawy sportowej, wzrost poczucia rytmu oraz słuchu muzycznego, rozwijanie umiejętności koordynacji ruchowej oraz pamięci ruchu, ulepszanie sprawności fizycznej oraz wzmacnianie zainteresowań kulturą i sztuką.

Dzięki wysokiemu poziomowi edukacji i wybitnej kadrze jesteśmy w stanie pomóc uzdolnionej artystycznie młodzieży rozwinąć skrzydła w sferze kultury i sztuki. Pragniemy także wskazać najlepszą drogę i przygotować do egzaminów tych, którzy w przyszłości planują studia na uczelniach wyższych – mówi Janusz Rześniowiecki, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.

Projekt Atelier Sztuk Taneczno-Teatralnych rusza wraz z początkiem nowego roku szkolnego. Nabór jednak trwa już teraz. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach oraz rekrutacją do liceum mogą kontaktować się ze szkołą pisząc na adresy: sekretariat@msms.eu lub atelier@msms.eu.

MSMS „Edukacja i Sport” oraz UKS Victoria Maestria zapraszają jednocześnie do udziału w obozie taneczno-teatralnym, który odbędzie się w dniach 5-14 lipca. Uczestnictwo w wyjeździe to szansa na poznanie uczniów szkoły, części kadry oraz sprawdzenie i rozwijanie swoich umiejętności. Więcej informacji na www.msms.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *