Przerwa w graniu spektakli to dla ludzi teatru i widzów szansa na poszukiwanie repertuaru przyszłości: tematów, tekstów, autorów. Jaką rolę w teatrze postpandemicznym odegra komedia? Czy i jak po zakończeniu kwarantanny uda się odbudować wspólnotę śmiechu? Czy zawirusowany niepokojącymi newsami mózg jest w stanie kreować alternatywne rzeczywistości i tworzyć sztukę?

„Przekłuwanie balona”

Chciałabym, abyśmy dzięki teatrowi przekłuli ten narastający balon i oderwali się od ciągłego myślenia o zagrożeniu. Dzięki poczuciu humoru patrzymy na życie z innej perspektywy. Ironia i dystans pomagają złapać równowagę, gdy stajemy się nadmiernymi pesymistami – a w obecnej sytuacji bardzo potrzebujemy być razem i wspierać się. Działając tu i teraz powinniśmy budować przyszłość. To daje nam siłę – podkreśla dyrektor Ewa Pilawska. Rozmawiałam też z Juliuszem Machulskim, który skończył właśnie serial dla Canal+. Bardzo mnie ucieszyło, że teraz zaczyna pracować nad nową komedią specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi – Polskiego Centrum Komedii – mówi. To będzie już czwarta sztuka, która powstaje na nasze zamówienie. Dotychczas na naszych scenach odbyły się polskie prapremiery „Next-ex”, „Matki brata mojego syna” i „Branczu”, które później miały też swoje realizacje w Teatrze Telewizji” – dodaje Ewa Pilawska.

Warsztaty mistrzowskie z Michałem Walczakiem

Teatr Powszechny w czasie epidemii zaprasza ludzi teatru, amatorów, widzów i wszystkich poszukujących alternatywnych form spędzania pandemicznego czasu na internetowe, mistrzowskie warsztaty z Michałem Walczakiem – dramatopisarzem i reżyserem, który od lat bada nowe mutacje wirusa komedii, krzyżując stand-up, musical, kabaret i dramat, w nieustannym poszukiwaniu szczepionki na lęki współczesności 

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, do środy 25 marca do godziny 12:00 mogą dołączyć do Facebookowej grupy „Komediopisanie”: https://www.facebook.com/groups/komediopisanie/

Potem przyjdzie czas, żeby zmierzyć się z komediowym „zadaniem” – o szczegółach będzie można przeczytać na wallu w grupie „Komediopisanie”. W ten sposób wybranych zostanie 15 osób, z którymi podczas internetowych, mistrzowskich warsztatów Michał Walczak będzie pracował nad tekstem komediowym.

Michał Walczak – dramatopisarz i reżyser. Jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Współtwórca warszawskiego kabaretu Pożar w burdelu.

Jego sztuki zostały zrealizowane m.in. w Teatrze Narodowym („Piaskownica”, reż. Tadeusz Bradecki), Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie („Nocny autobus”, reż. Jarosław Tumidajski) czy Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu („Piaskownica”, reż. Piotr Kruszczyński). Po jego teksty sięgali także Paweł Miśkiewicz, Giovanny Castellanos czy Tomasz Man.

Debiutem reżyserskim Walczaka była inscenizacja własnego utworu Podróż do wnętrza pokoju (premiera w roku 2003 na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie). 

Jest laureatem wielu nagród, między innymi za sztukę „Kopalnia” na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Otrzymał nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (za sztukę „Podróż do wnętrza pokoju”). Otrzymał Europejską nagrodę autorską za dramat „Pierwszy raz” podczas Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren i Wdechę w kategorii Wydarzenie Roku za Pożar w Burdelu.

Jego utwory szybko doczekały się wielu przekładów, zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki, hebrajski, rosyjski, ukraiński, szwedzki, hiszpański, białoruski, estoński.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_E6C8606
Kapliczka.pl – recenzja
mazowsze
Mazowsze w Teatrze Wielkim (foto)
Grand Prix dla „Rutki” na festiwalu Mała Boska Komedia 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*