Praca_nad_etiudami_1Po półrocznym pobycie w Se-ma-forze piętnaście osób może powiedzieć, że wie co to ciężka praca. Chętni będą mogli spróbować sami. 27 grudnia 2013 od godz. 11 w Se-ma-for Muzeum Animacji.

Klasyczne techniki animacji, m.in. animacja lalkowa, w której specjalizuje się Łódź, to niezły wyróżnik Polski na filmowej mapie świata. Tylko w ostatnich latach w łódzkim Se-ma-forze powstały lalki, konstrukcje czy fragmenty animacji produkowane dla studiów japońskich, brytyjskich, izraelskich, chorwackich, meksykańskich, fińskich, słoweńskich czy amerykańskich. W Łodzi zlokalizowany jest też unikatowy na skalę europejską plan zdjęciowy serialu lalkowego „Parauszek i Przyjaciele”. Pracuje przy nim na stałe ośmiu animatorów plus reżyser, czyli niemal połowa krajowej, wyspecjalizowanej w tym zajęciu kadry. To wciąż zbyt mało.

Dlatego przez ostatnie pół roku Fundacja Filmowa Se-ma-for kształciła nowe pokolenie klasycznych animatorów, które zasili szeregi tej prestiżowej grupy zawodowej. Po drobiazgowej rekrutacji, przeprowadzonej w maju, 60 osób zmierzyło się z trudnymi zadaniami, jakie stawiali przed nimi światowej klasy specjaliści. Po każdym etapie kursu grono uczestników zmniejszało się o połowę. Dziś czas na podsumowanie osiągnięć finałowej piętnastki.

Podczas tych kilku miesięcy w studiu pojawili się tacy wykładowcy jak Tom Gasek – animator „Uciekających kurczaków” i „Koraliny i tajemnicznych drzwi”, Tim Allen i Jens Gulliksen – obaj z ekipy samego Tima Burtona czy Paul Howell, twórca jednego z dwóch czołowych programów używanych do kontroli animacji poklatkowej – stop motion pro.

Na potrzeby kursu zbudowano specjalne plany zdjęciowe, a finałowa piętnastka zaliczyła szereg zajęć praktycznych, tworząc mini-etiudy i ciekawe ćwiczenia. Pojawiała się animacja lalką, plasteliną, wycinanka na wieloplanach czy kilogramy soli zużyte podczas animacji materiałów sypkich. Nagrano filmy referencyjne, na podstawie których uczestnicy animowali emocje czy gesty. W końcu, przy wsparciu specjalistów, budowali czy wycinali własne postacie i dekoracje i zamieniali się w reżyserów, by stworzyć dyplomowe etiudy.

Program konferencji:

Przez cały czas trwania konferencji – pokaz animacji mini-etiudy „Woda” na wieloplanie – animacja solą
Prezentacja przebiegu projektu – rodzaje zajęć, efekty filmowe + wykładowcy
Profesjonalni animatorzy o efektach pracy z „młodzikami”
Finałowa piętnastka – reprezentacja, kilka słów o udziale w projekcie
Prezentacja wybranych etiud dyplomowych finalistów  + making of etiudy „Scrap trap”
Prezentacja planów zdjęciowych
Dla chętnych – próby samodzielnej animacji lalkowej na profesjonalnym sprzęcie

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2017-04-11_Sila_Kobiet_Transatlantyk
Transatlantyk 2017 – informacje
skrzypek_2012
Pokaz animacji oraz Traczyk/Zakrocki
kinotatry
Wspomóżmy kino Tatry – weekend z kinem science fiction

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*