Nordland Art Festival w Łodzi

plakatnfOd 26 do 29 października w Łodzi organizowany będzie nowy festiwal – Nordland Art. Impreza skupiać się będzie głównie na wydarzeniach muzycznych, aczkolwiek nie zabraknie także pokazów filmowych.

 
Nordland Art Festival, będzie pełnił rolę muzycznej platformy służącej do budowania relacji biznesowych w branży muzycznej. Delegaci muzyczni zaproszeni na festiwal, będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami managementów muzycznych pochodzących z Norwegii, oraz norweskimi organizacjami promującymi norweski jazz.  Reprezentanci norweskiej branży muzycznej będą promowali nieodkryte dotąd norweskie  projekty muzyczne. Wśród zapowiadanych artystów, wystąpią m.in.:  Tomasz Stańko Nordic Quintet, Nils Petter Molvaer, 1982 oraz Kyst.

Artyści Nordland Art Festival 2010 :

Nils Petter Molvaer

NilsPetterMolvrNilsPetter.jpg

Norweski trębacz, kompozytor i producent, który w swej twórczości łączy wiele gatunków muzycznych: jazz, ambient, house, electronic. Mieszając je dąży do uzyskania możliwie głębokiej intensywności dźwięków. Umiejętności naturalnego łączenie jazzu , muzyki elektronicznej i ambientu sprawiły, że stał się bardzo poszukiwanym partnerem do różnych przedsięwzięć .  Kariera Nils’a Petter Molvaer’a w muzyce jazzowej , potoczyła się bardzo szybko i sprawnie , choć nie obyło się bez ciężkiej pracy ,która wkłada artysta we wszystkie swoje nowe albumy muzyczne. Obecnie Nils Petter Molvaer jest norweska marką  , rozpoznawalną na międzynarodowej scenie muzycznej.

Myspace: www.myspace.com/nilspettermolvaer
Koncert: 28 Października, klub Wytwórnia, godz 20.45

Tomasz Stańko Nordic Quintet
  

Tomasz_Stako

„Trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych w Europie. Urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Od początku lat 60. ubiegłego wieku należy do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, wywarł znaczący wpływ na jej rozwój i dokonania. Atutem sztuki Tomasza Stańki jest własny, odrębny ton, nastrojowy klimat, słowiańska melancholia, łatwo rozpoznawalne od pierwszego dźwięku, charakterystyczne brzmienie jego trąbki. Nagrał około czterdziestu albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, m.in.: „Trąd”, „Dziura w ziemi”, „Pożegnanie z Marią” „Skaza”, „Reich”, „Egzekutor” i spektakli teatralnych: „Balladyna”,”Nienasycenie”, „Roberto Zucco”, „Wyzwolenie”.” żródło: www.culture.pl

Myspace: www.myspace.com/tomaszstanko
Koncert: 26 Października, godz 20.45, klub Wytwórnia

Dariusz Makaruk

dariusz_makaruk_5.jpg

Dariusz  Makaruk to również programista, animator kultury, wykonawca live electronics, twórca instalacji interaktywnych. Jako producent muzyczny i wykonawca live electronics występuje z autorskim materiałem z pogranicza muzyki klubowej, improwizowanej i dubowej. Występuje również solowo z użyciem audiowizualnych instalacji sensorycznych sterowanych ruchem, natężeniem światła lub dźwiękiem. Jest twórcą muzyki teatralnej i filmowej (oprawa spektaklu Teatru Studio Magellana z udziałem aktorów-pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach, w roku 2009 kompozycja muzyki do francuskiego filmu niemego z 1923r. pt. Twarze Dzieci reż. Jacques Feyder).

Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME).
Współpracuje z Teatrem Polonia i Teatrem Mabel Octobre (Francja) przy tworzeniu teatralnych, audiowizualnych systemów interaktywnych w oparciu o autorskie oprogramowanie. Współtworzy projekty zaliczane do jazzowej awangardy m.in. specjalny projekt audiowizualny Michała Urbaniaka oraz performance koncertowo-filmowy z udziałem Mariusza Wilczyńskiego, Tomasza Stańko i Włodzimierza Kiniorskiego ( z którym tworzy od 2002r . duet Kinior & Makaruk). Współpracuje również z tancerką i choreografką Naoko Maeshiba, z Tymonem Tymańskim oraz Antonim Gralakiem.

Myspace: www.myspace.com/dmakaruk
Koncert: 26 Października, godz 21.45 i 28 Października, g. 20, klub Wytwórnia

Kyst

Słowo „kyst” w języku norweskim oznacza wybrzeże, co nie tylko wskazuje na miejsce powstania, ale też nastrój ich muzyki. Kyst powstał na Wybrzeżu, tyle że… w Norwegii. Jego założyciel, Tobiasz Biliński pojechał tam na kilka lat, a potem z powrotem wrócił do Sopotu, gdzie się urodził. To właśnie wtedy powstał materiał, który znalazł się na debiutanckiej EP-ce zespołu „Tar”. To mroczne kompozycje, czasem zahaczające o post-rock, chłodny folk, a innym razem przechodzące w bardziej ambientowe, spokojne dźwiękowe plamy. Słychać w nich elektronikę, ale także piszczałki czy klaskanie.

Myspace: www.myspace.com/kystband
Koncert: 26 Października, godz. 20, klub Wytwórnia

/mat.pras.
 
Zobacz także:

{jumi [media/reklama.htm]}

Jeden komentarz do “Nordland Art Festival w Łodzi

  • 13 października 2010 o 15:05
    Bezpośredni odnośnik

    Sprzedam karnet na wszystkie 4 dni festiwalu. Niestety muszę zrezygnować z uczestnictwa w festiwalu mimo, że zapowiada się niesamowicie! Cena (do ewentualnej negocjacji): 80zł (30zł mniej niż cena początkowa).
    Kontakt: nulcix@o2.pl

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *