Nocny Maraton Filmowy w Silver Screenie (zakończony)

buntmaraton12 marca o godzinie 22.00 w kinie Silver Screen w Łodzi startuje nocny maraton filmowy „Bunt, wolność, muzyka” na którym zostaną pokazane trzy filmy: „Wszystko co kocham”m „Beats of freedom – zew wolności” i „Skazany na bluesa”.

Wszystkie te tytuły, choć powstawały w różnym czasie, łączy wspólne uniwersalne przesłanie – muzyka bez względu na czas, pokolenia oraz poglądy posiada moc budowania najsilniejszych więzi między ludźmi.

Bilety dostępne w kasach kina. Więcej szczegółów na www.silverscreen.pl

Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie.  Wystarczy, że wyślecie maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W tytule wpiszecie „Konkurs Maraton”, w treści napiszecie krótkie uzasadnienie, dlaczego chcecie otrzymać bilety oraz swoje imię i nazwisko.

Zabawę zakończymy w środę, 10 marca o godz. 23:59. O wygranej zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą mailową. Nagrodę otrzymają najciekawsze uzasadnienia, które prześlecie.
 
Fundatorem nagród w konkursie jest Silver Screen
KONKURS ZAKOŃCZONY. Bilety otrzymują osoby, których maile rozpoczynają się od „seba…”
i „katarzy…”.
Laureaci zostali powiadomieni o sposobie odbioru nagród.


Opisy filmów

Wszystko co kocham”, najnowszy film Jacka Borcucha utrzymany został w rockandrollowej tonacji. Młodość, alkohol, papierosy i pierwsze ważne uczucie. Janek kocha się w Basi, jednak polityczne wybory ich rodziców postawią bohaterów po dwóch stronach polskiej rzeczywistości lat 80. Jeszcze nikt w naszym kraju, tak jak Jacek Borcuch, nie opowiadał o czasie powstania „Solidarności” – bez ściemy, nadmuchanej ideologii, wzniosłych haseł, które nic nie znaczą. Dzięki niemu ponura rzeczywistość PRL-u wybrzmiewa elektryzującymi, porywającymi dźwiękami – romantyczna, pełna punkowych, mocnych haseł historia to też zasługa autora muzyki do filmu, czyli Daniela Blooma. W młodych buntowników wcielili się m.in. Olga Frycz, Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał – młode filmowe aktorskie pokolenie partneruje temu doświadczonemu: Annie Radwan, Katarzynie Herman, Andrzejowi Chyrze, Markowi Kalicie. „Wszystko co kocham” było pokazywane na festiwalu w Rotterdamie oraz jako pierwsza polska produkcja na Sundance w USA. Nie przegapcie tego filmu, to prawdziwy przebój!

Kolejny tytuł to „Beats of freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty. To również opowieść o muzyce, tym razem jednak w dokumentalnym ujęciu. Chris Salewicz, brytyjski dziennikarz polskiego pochodzenia opowiada o muzycznym zrywie w Polsce przełomu lat 70. i 80. Ta kronika polskiego rocka odzwierciedla trudne politycznie czasy, jest także portretem pokolenia, które szukało wolności oraz swojego ideologicznego spełnienia. Film dokumentalny świetnie ukazuje i oddaje ducha ówczesnej rzeczywistości – to także galeria wspaniałych postaci. Udział Jurka Owsiaka, Krzysztofa Skiby, Marka Niedźwieckiego to najlepsza wizytówka tamtych szalonych, muzycznie objechanych czasów. Rock and roll stał w opozycji do politycznej atmosfery – archiwalne materiały festiwalu w Jarocinie, koncerty, kroniki, fragmenty filmu „Fala” Piotra Łazarkiewicza to świadectwo nie tylko scenicznego gniewu, to też wspomnienie intensywnej muzyki oraz mocnych osobowości. Leszek Gnoiński Wojciech Słota udowadniają, że „żelazna kurtyna” nie zdołała przykryć obyczajowego i kulturowego zrywu pokolenia PRL-u.      

„Skazany na bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego to ostatni film w cyklu „Bunt, wolność, muzyka”. Zrealizowana w 2005 roku produkcja opowiada o życiu Ryśka Riedla, legendarnego wokalisty i frontmana grupy „Dżem”. Reżyser, historię o początkach zespołu oraz jego późniejszych sukcesach, ukazuje poprzez prywatne życie głównego bohatera. To wzruszający obraz człowieka zagubionego w trudnych czasach. Jan Kidawa-Błoński mówi o małżeństwie Riedla, trudnej osobowość oraz wyniszczającym nałogu bez patosu – w sposób wzruszający, ale też nie nazbyt nachalny. Ten film też ukazuje kolejne oblicze Polski – koncertowej, niesionej uwielbieniem dla swojego idola, potwierdzającej wielką, zasłużoną popularność grupy „Dżem”. Od tej produkcji zaczęła się tak naprawdę filmowa i telewizyjna kariera Tomasza Kota, partnerująca mu Jolanta Fraszyńska stworzyła równie przejmującą kreację (aktorka wcieliła się w żonę głównego bohatera). W „Skazanym na bluesa” wystąpili również prawdziwi członkowie kultowej formacji – zespół „Dżem” potwierdził swoją klasę i wciąż doskonałą formę. Jeśli nie wiedzieliście tego filmu koniecznie nadróbcie zaległości.   

„Bunt, wolność, muzyka” to hasła nadal aktualne. Pokazują to nie tylko wyżej wymienione filmy – udowadnia to również ich nieprzemijająca popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *