Nocna Zmiana Bluesa w Starej Szkutni

W sobotę, 7 grudnia o godz. 20 w Starej Szkutni wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Wstęp: 35-40 zł.

Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 37 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Na dorobek artystyczny składa się m.in. dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 LP, 4 DVD i 21 CD), z których cztery osiągnęły status Złotej Płyty!

Są to też nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red i koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). A przede wszystkim tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie 37 lat działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Są bohaterami haseł w encyklopediach muzycznych, powstały na ich temat prace licencjackie i magisterskie! W dorobku mają CD prestiżowej serii „Złota kolekcja” wydawnictwa WARNER oraz występy w programach TVP jak m.in. „Szansa na sukces” Wnikliwą analizę historii zespołu stanowi książka „Chory na bluesa” autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego. Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym Programu Drugiego Polskiego Radia i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!

Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych. Sekcję rytmiczną tworzą Grzegorz Minicz – bębny, Piotr Dąbrowski – akustyczna gitara basowa. Na gitarach grają Wiesław Kryszewski i Witold Jąkalski. Ten drugi wirtuozowską techniką slide. W roku 2014 ukazała się książka autorstwa socjologa, dr hab Mirosława Pęczaka, zatutułowana „Cały ten blues – przypadek Sławka Wierzcholskiego” będąca analizą swoistego fenomenu Nocnej Zmiany Bluesa. Nocna Zmiana Bluesa promieniuje energią i radością grania, z łatwością nawiązują ckontakt z każdą widownią, której udziela się pozytywna atmosfera ich koncertów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *