polskiekinowcytrynie22 stycznia o godz. 20:30 w kinie Cytryna rozpocznie się maraton filmowy pod hasłem „Jeszcze Kino nie zginęło – noc z filmem polskim”.

Podczas imprezy widzowie będą mogli obejrzeć trzy rodzime produkcje: Wojnę polsko-ruską, Dom zły oraz Rewers. Będzie to pierwsza noc filmowa w nowej siedzibie kina Cytryna (Pomorska 39/41).

Wybór powyższych filmów podyktowany jest chęcią pokazania prawdziwej polskiej duszy, pełnej pasji i walecznego ducha polskich filmowców. Wejściówki kosztują 20 zł lub 36 dla pary z Cytryną.

 

Opis filmów

Wojna Polsko-Ruska

Ekranizacja książki Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, jest pierwszą polską powieścią „dresiarską”. Opowiada ona historię Silnego (w tej roli Borys Szyc), któremu nie układa się z Magdą (Roma Gąsiorowska). Ich miłości polega na ciągłej walce i kłótni. Śledzimy więc losy Silnego, który zabiera nas w parodniową podróż podczas, której spotykamy niezwykłe kobiety: Andżelę (Maria Strzelecka) – pełną dojechanych marzeń wrażliwą dziewicę, Natę (Sonia Bohosiewicz) – starą przyjaciółkę, miłośniczkę wąchania zupek w proszku, Olę (Anna Prus) z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego oraz… Dorotę (Dorota Masłowska) – nastolatkę, w której głowie dzieje się cały ten film.

Dom zły

Pewnej deszczowej nocy Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) pojawia się przypadkowo w domu małżeństwa Dziabasów (Kinga Preis i Marian Dziędziel). Początkowa nieufność gospodarzy ustępuje miejsca tradycyjnej polskiej gościnności. Przybysz nie przypuszcza nawet, jak bardzo to spotkanie odmieni jego życie. Po kilku latach, w tym samym domu ekipa śledcza rozpoczyna dochodzenie. W progu ponownie staje Edward Środoń. Tym razem jego wizyta nie jest przypadkowa – ma pomóc w rekonstrukcji tajemniczych zdarzeń sprzed czterech lat. Prowadzący śledztwo porucznik Mróz (Bartłomiej Topa) odkrywa, że rozwiązanie zagadki może być niebezpieczne nie tylko dla podejrzanego. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem. Porucznik zostanie wciągnięty w niebezpieczną grę, której stawką jest odkrycie przerażającej prawdy, na ujawnieniu której nie wszystkim jednak zależy. Prawda? Nie ma takiej…

Rewers

Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury…

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
future
Future Shorts winter edition 2015
transatlantyk
Znamy kolejne filmowe hity PGNiG Transatlantyk Festival 2016 w Łodzi
offka
V Ogólnopolski Festiwal Filmów Komórkowych „OFFK-a”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*