Zielona Łódź zaprasza na Noc Spadających Gwiazd. W środę 12 sierpnia o 22.00 – w tym roku wyjątkowo nie w Ogrodzie Botanicznym, a na Łódzkich Błoniach (w pobliżu pasa startowego modeli latających).

O Perseidach, ale także o innych zjawiskach na letnim niebie opowiadać będą pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Arego Sternfelda w Łodzi oraz łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Perseidy to jedno z bardziej spektakularnych wydarzeń, które możemy podziwiać na sferze niebieskiej. Zjawisko określane potocznie, jako Perseidy, łzy św. Wawrzyńca, to nic innego jak obfity rój meteorów. Polega ono na wpadaniu w naszą atmosferę pozostałości po komecie (kometą 109P/Swift-Tuttle) – okruchów wielkości ziarenka piasku (o masie nie przekraczającej 1 grama) tzw. meteoroidów. Zostawiany po nich ślad to meteory. Sama nazwa Perseidy wiąże się z miejscem ich obserwacji na niebie, z lokalizacją ich tak zwanego radiantu – czyli można powiedzieć punktu, w którym przecinają się przedłużone drogi pojawiających się meteorów.

Maksimum tegoż roju obserwuje się na gwiazdozbiorze Perseusza i stąd nazwa Perseidy.

Przypominany, że do obserwacji tegoż zjawiska nie wymagane są żadne instrumenty optyczne! Wystarczy patrzeć w niebo w kierunku północnym. Im ciemniejsza okolica, tym powinniśmy dostrzec więcej meteorów! Oczywiście ilość zaobserwowanych „spadających gwiazd” będzie uzależniona również od warunków pogodowych.

Wstęp wolny, nie są wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Zabierzcie własne koce i pamiętajcie o zachowaniu dystansu społecznego. Udanych obserwacji!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fb-cover_2
2000 twórców internetowych pojawi się na See Bloggers Łódź
irishafter
Irish Afternoon in w Art Inkubatorze
lomoulotka
Łódzkie Spotkania Fotografii Awangardowej Lomografie 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*