Perseidy_w_Ogrodzie_1Tak jak w poprzednich latach, Zielona Łódź oraz łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Pomorskiej 16 zapraszają na spektakl „Noc Spadających Gwiazd”,  którego sceną będzie „niebo północne”. Od 17 lipca do 24 sierpnia można podziwiać rój Perseidów, pozostałości po komecie 109P/Swift-Tuttle, wpadających w ziemską atmosferę. „Spadającą gwiazdę” powinniśmy nazywać meteorem – to zjawisko świetlne powstałe w wyniku przedzierania się przez ziemską atmosferę drobiny materii, często nie większej od ziarnka piasku. Taki „okruszek” przelatując z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę (59km/s), z olbrzymią siłą trze o górne partie atmosfery. Tarcie wytwarza ciepło, które następnie jonizuje gazy na trasie przelotu takiej drobiny. I choć wydaje się, że meteor był „króciutki i poleciał tuż za drzewem”, to w rzeczywistości ślady takiego przelotu mają długość od kilku do kilkudziesięciu kilometrów i widzimy je często z odległości setek kilometrów. A to wszystko za sprawą „ziarnka piasku”!

Krótki i szybki błysk przecinający nocne niebo – zupełnie jakby jedna z gwiazd oderwała się od sklepienia niebieskiego i poszybowała w dół. A gdy takich zjawisk w ciągu godziny obserwujemy kilkadziesiąt, to niezbyt poprawne merytorycznie pojęcie deszczu spadających gwiazd zaczyna się usprawiedliwiać. Radiant, czyli miejsce „pozornego rozbiegania się” meteorów rozciąga się na obszarze trzech konstelacji: Kasjopei, Perseusza oraz Żyrafy.

Najciekawsze obserwacje są wówczas, kiedy maksimum roju wchodzi w atmosferę ziemską.  Wtedy to konstelacja Perseusza staje się  dominującym radiantem rozbłysków ( do 100 na godzinę – w przypadku ciemnego nieba). Stąd też nazwa roju  – Perseidy. Przewidywane maksimum zjawiska przypada w sobotę 12 sierpnia, dlatego też wszystkich zainteresowanych do wspólnego wypatrywania meteorów zapraszamy po godz. 21:00 do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tego dnia wyjątkowo kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej, do godz. 24.00. Bilety wstępu kosztują 4 i 8 zł, płatność wyłącznie gotówką.

Obserwacje meteorów należą do najprostszych w astronomii. Wystarczy nieuzbrojone oko. Dla wygody i uniknięcia bólu karku należy położyć się na ziemi, kocu, śpiworze lub leżaku i cierpliwie wpatrywać w niebo. Wzrok skierujmy na wschód – to właśnie tam w pierwszej połowie nocy wznosić się będzie gwiazdozbiór Perseusza. Nie musimy go jednak znać. W zasadzie nie powinniśmy nawet na niego patrzeć. Najlepiej omiatać wzrokiem jak największy obszar nieba od północy, przez wschód, aż po południe oraz dodatkowo nad naszymi głowami. To właśnie tam po zaadaptowaniu wzroku do ciemności powinniśmy dostrzec pierwsze sypiące się z nieba meteory.

Do obserwacji warto znaleźć właściwe miejsce. Bezksiężycowa noc będzie sporym ułatwieniem, ale trzeba zadbać o wyeliminowanie z pola widzenia innych sztucznych źródeł światła. Dlatego najlepiej na obserwację udać się za miasto (z dużych miast wyjeżdżamy na wschód!), gdzie niebo naturalnie będzie ciemniejsze. Jeśli obserwację przyjdzie nam prowadzić w dużym mieście, znajdźmy miejsce zacienione, w którym nie będziemy mieli w zasięgu wzroku żadnych silnych źródeł światła – ich blask zawęzi nam źrenice w oku i uniemożliwi obserwacje gwiazd, również tych spadających. Organizatorzy zapewniają profesjonalne prowadzenie obserwacji perseidów. Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi swoimi opowieściami i fachowymi  komentarzami stworzą atmosferę tajemniczości i fascynacji gwiazdami. I tylko wtedy spełnią się wszystkim życzenia i te małe i te duże. Trzeba tylko w to mocno wierzyć.

AKTUALIZACJA: Z przykrością informujemy, że w związku z dzisiejszymi zniszczeniami w Ogrodzie Botanicznym i w trosce o bezpieczeństwo uczestników, odwołujemy sobotnie obserwacje spadających gwiazd. Ogród Botaniczny na ten moment jest nieczynny.


Noc pod spadającymi gwiazdami w Parku Źródliska!
(Noc z 12 na 13 sierpnia, start: godz. 19:30)

Co łączy energię elektryczną, komety i gwiazdy z… łódzkim Parkiem Źródliska? Noc pod spadającymi gwiazdami, którą spędzimy wspólnie z astronomami Planetarium EC1! W opowieść wpleciemy wątki związane z powstającym właśnie Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie wiodącą część ekspozycji poświęcono właśnie przetwarzaniu energii. Udowodnimy też, że wiedza nie szkodzi romantyzmowi i że przelatujące na nieboskłonie Perseidy tworzą niezwykły nastrój. Co dla Was zaplanowaliśmy?

Start: 19:30
Finał: 1:30
Miejsce: Teren wokół Tubajki w Parku Źródliska I
Organizatorzy: Planetarium EC1 Łódź Miasto Kultury, Tubajka

19:30
Powitanie gości, Czytanie w Tubajce” – „Dzieci Pana Astronoma”, konkursy dla najmłodszych
21:00
Seans plenerowy „Muminki w pogoni za kometą” (2010, reż. Maria Lindberg, muzyka: Björk, Andrzej Rokicki)
„Rodzina Muminków mieszka w pięknej dolinie, wśród dużych zielonych drzew, w niebieskim domku zbudowanym przez Tatusia. Muminek i Ryjek każdą wolną chwilę poświęcają na eksploracje i wakacyjne zabawy. Pewnego dnia pogodny nastrój zakłóca pojawienie się filozofa Piżmowca zwiastującego koniec świata. Muminek i Ryjek namówieni przez Mamę Muminka decydują się na wyprawę do Obserwatorium, aby przekonać się, jak naprawdę wyglądają gwiazdy i wszechświat i czy światu grozi zagłada…”

22:00
Gra miejska „W pogoni za kometą!”
22:00 – 1:00
Obserwacja nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.
1:00 -1:30
Zakończenie, pożegnanie uczestników
W przerwach pomiędzy każdym wystąpieniem będą zadawane pytania dotyczące kosmosu, poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Gdzie, jak i o której godzinie najlepiej obserwować niebo tej nocy?
Najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie zanieczyszczenie światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory. Najlepiej zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży. Po chwili nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem, jak nazwa wskazuje – w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.
Na czym polega zjawisko meteorów? Mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej – z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze: szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kg na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie – dr Tomasz Banyś, Planetarium EC1 Łódź


Noc pod spadającymi gwiazdami

Restauracja Bawełna w Manufakturze zaprasza w piątek i sobotę (11-12.08) na wspólne oglądanie spadających gwiazd. Perseidy będzie można podziwiać z leżaków przed restauracją, ale także… wewnątrz! Co roku w sierpniu przypada czas największej aktywności spadających gwiazd. Najokazalszy rój perseidów będzie widoczny w nocy z 12 na 13 sierpnia od zmroku do 4 rano.  Z tej okazji na wspólne podziwianie spadających gwiazd zaprasza Restauracja Bawełna. W piątek i sobotę od godz. 20 będzie można wygodnie rozsiąść się na leżakach na trawniku przed restauracją i – dzięki wygaszeniu lamp w tej części rynku – podziwiać rozgwieżdżone niebo. Będzie też czekać wyjątkowa niespodzianka dla wszystkich spędzających wieczór w ogródku lokalu.  A tych, którzy będą woleli posiedzieć wewnątrz, również nie ominą „gwiezdne” atrakcje: na piętrze przygotowano transmisję ze spadających gwiazd.  Dodatkowo na wszystkich gości Nocy pod spadającymi gwiazdami czekać będą koktajle-niespodzianki przygotowane przez najlepszych barmanów Bawełny.


Silent Disco i noc spadających gwiazd w Sukcesji!

Na trzech kanałach DJ zagra:
⭐ house
⭐ muzykę lat 80’ i 90’
⭐ hity radiowych list przebojów
Przełącz stację na bezprzewodowych słuchawkach i wybierz przy jakiej muzyce chcesz się bawić!

Zapewniamy:
⭐ niezapomniany klimat z rozgwieżdżonym niebem
⭐ bar z napojami chłodzącymi
⭐ grillowanie
⭐ strefa chillout
⭐ słuchawski o wysokiej jakości dźwięku (wypożyczenie: 10zł)

Wejście na dach przez Kręgielnia Król Kul (IV piętro).

12 sierpień !! Noc Spadających Gwiazd / Live Music w Wake&Roll Park!!!
Wejście free


Noc spadających gwiazd / Blues nad wodą w Wake&Roll park /Patriotyczna 3/

Już w weekend czeka nas was prawdziwy spektakl spadających gwiazd. W nocy z soboty na niedzielę będzie można zaobserwować wyjątkowo dużo Perseidów.

Dookoła Stawów są wyłączone wszystkie światła. To znacznie ułatwi oglądanie spadających gwiazd. Zachęcamy do zabrania ze sobą koców.

Istnieje możliwość wynajęcia wodnych rowerów, łódek lub kajaków.
koszt: 50,-
wymagany dowód osobisty do podpisania umowy wynajmu sprzętu pływającego.

Zapraszamy również wszystkich fanów rocka i bluesa do spędzenia kameralnego wieczoru przy świecach nad wodą.
Specjalnie dla Was zagra zespół Haze Acoustic Trio – Frontmani kultowych zespołów. Źródło ich inspiracji to oczywiście blues i jego różne odmiany. Kompozycje własne, standardy bluesowe i rockowe ballady w aranżacji na gitarę akustyczną, harmonijkę ustną oraz djembe i cajon.

Krzysztof Młudzik (Zespół „Blue Haze”) – gitara akustyczna, wokal.
Jacek Urlik (Zespół „Tipsy Drivers”) – harmonijka ustna, wokal
Dawid Młudzik (Zespół „Fala Lamentu”) – instrumenty perkusyjne, wokal.
Gwarantujemy pozytywną energię !!

Start od godziny 20:00
Muzyka od godziny 20:30

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
obywatel
X Festiwal Obywatela
milosnanutz
8. Wojewódzki Konkurs Wokalny „Miłosna Nuta”
plakat_TP2014
Rusza V edycja Tygodnia Patriotycznego
1 Komentarz

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*