IMG_4766Kolejna edycja łódzkiej Nocy Muzeów za nami. W nocy z 16 na 17 maja między godziną 18 a 1 w nocy, u frontu muzeów wiły się długie kolejki łodzian, pragnących zwiedzić wybrane przez nich miejsca, a tych w tym roku do wyboru mieli wyjątkowo wiele, bo ponad 50 różnych placówek. Sobota wieczór to czas, kiedy wielu zabieganych łodzian może znaleźć trochę czasu dla siebie, rodziny, znajomych oraz… kultury. Dodatkowo darmowy wstęp do muzeów to czynnik bardzo pozytywnie wpływający na chęć odwiedzenia kulturalnych placówek.

Jednym z bardzo bogatej oferty miejsc było Muzeum Sztuki MS2 przy ul. Ogrodowej. Tutaj wśród surowych, białych ścian miała miejsce wystawa Magdaleny Moskwy. Kolejnym miejscem Nocy Muzeów był Pałac Poznańskich, odkrywający przez łodzianami piękne wnętrza pomieszczeń oraz pamiątki rodzinne właścicieli pałacu. Pomiędzy łódzkimi kamienicami przy ul. Gdańskiej 13 swoją ofertą zachęcało Muzeum Tradycji Niepodległościowych, prezentujące miejsca oraz przedmioty związane z historią polskich powstań narodowych XVIII i  XIX w., zaś przed muzeum odbyła się prelekcja mężczyzn przebranych w starodawne, tradycyjne stroje.

Na Placu Wolności odwiedzający mieli szansę na skorzystanie z darmowego wejścia do dwóch placówek: Muzeum Farmacji oraz Muzeum Etnografii i Archeologii. W pierwszym zwiedzający mogli obejrzeć m.in. ponad 3 tys. eksponatów, najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku, w tym puszki i menzury oraz XIX-wieczne żeliwne moździerze. Zaś drugie muzeum przygotowało cztery wystawy: archeologiczną – Przeszłość wydobyta z ziemi, etnograficzną – Szare jak ziemia, barwne jak pamięć, numizmatyczną – Pieniądz na ziemiach polskich oraz wystawę czasową archeologiczną – Przemoc i rytuał w Neolicie.

To tylko niewielka część atrakcji muzealnych, które czekały na łodzian w nocy z soboty na niedzielę. Część muzeów oferowało zorganizowane tury zwiedzania wraz z przewodnikiem, natomiast reszta placówek oferowała oglądanie indywidualne.

Dla korzystających z bogatej oferty Nocy Muzeów, łódzkie MPK wypuściło na drogi dodatkowe, bezpłatnie linie tramwajowe oraz autobusowe pomagające w szybkim przemieszczaniu się pomiędzy muzeami.

Darmowe wejścia do muzeów w ciągu roku – kiedy?

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne wtorek
Muzeum Geneologiczne Uniwersytetu Łódzkiego czwartek
Muzeum Miasta Łodzi niedziela (na wystawy stałe)
Muzeum Miasta Łodzi – Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych czwartek (dla turystów indywidualnych)
Muzeum Kinematografii wtorek
ms2 czwartek
Muzeum Tradycji Niepodległościowych zawsze dla turystów indywidualnych
Muzeum Tradycji Niepodległościowych o. Radogoszcz zawsze dla turystów indywidualnych
Muzeum Tradycji Niepodległościowych o. Stacja Radegest zawsze dla turystów indywidualnych
Centralne Muzeum Włókiennictwa sobota (na wystawy stałe)

/fot. Marcin Bałczewski

/fot. Milena Piesik

Zobacz także:

Noc Muzeów w Łodzi 2014 (foto)

Noc Muzeów 2013 w Łodzi (foto)

Noc Muzeów w Łodzi 2012 (foto)

Noc Muzeów w Łodzi 2011 – relacja (foto+wideo)

Noc Muzeów 2010 Łódź (foto+wideo)

Muzea w Łodzi – informator

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
viva_litalia_20150921_1049638961
IV Festiwal Viva L’Italia (foto)
2wieczne
Wieczne Światła (foto)
IX_Zjazd_4
IX Zjazd Pacjentów Wyleczonych i w Trakcie Leczenia Choroby Nowotworowej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*