Noc Muzeów 2019 w Łodzi

Ideą Nocy Muzeów jest jednorazowe udostępnienie zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji oraz organizowanie eventów towarzyszących w wybraną noc za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów zgłosiło się już 36 placówek i instytucji kultury w Łodzi, w tym także zabytkowa kamienica Mieczysława Pikusa i Jakuba Lendego.

Kamienica przy al. Kościuszki 1 została wybudowana w latach 1894-1895 wg projektu architekta Dawida Landego. Jej właścicielami zostali przedsiębiorcy pochodzenia żydowskiego, Mieczysław Pinkus i Jakub Lende. Przez 70 lat był to najwyższy budynek w mieście. Na przełomie XIX i XX wieku miejsce spotkań artystów, ludzi pióra, dziennikarzy m.in. Birnbaum, Halpern, Osterwa, Jaracz, Zelwerowicz. Na najwyższej kondygnacji urzędował Samuel Hirszenberg i jego brat, Leon. Władysław Reymont wynajmował lokum w wieżyczce zwanej „latarnią”. Aktualnie, to przestrzeń wielu filmowych lokacji, między innymi nominowanego do Oscara, łódzkiego filmu „Zimna Wojna”. Kamienica skrywa w swoim wnętrzu ponad 500 pomieszczeń.

Wśród tych, które zgłosiły akces, oprócz miejskich instytucji kultury są np.: Kościół Ewangelicko-Augsburgski (recitale organowe, wystawa biblii, wejście na wieżę), Komenda Wojewódzka Policji (wystawa starych i nowych pojazdów, żywa lekcja historii), Motodrom (wystawa Muzeum Komputerów Osobistych oraz zlot samochodowy), MPK, MPO – zaprasza na ul. Zamiejską na warsztaty segregacji śmieci. Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na otwartą próbę zespołu Harnam, minikoncerty, możliwość wykonania zdjęcia z zespołem i w elementach stroju ludowego), Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprosi na wystawę prac znanych ilustratorów poświęconą łodzianizmom.

Instytucje, organizacje, artyści mają czas do końca kwietnia, aby zgłosić swój udział w Nocy Muzeów pod adresem email: kultura@uml.lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *