nocmuzeowTegoroczna Noc Muzeów odbędzie się z 20 na 21 maja 2017 roku. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Łodzi w tej edycji bierze udział blisko 60 łódzkich instytucji, które przygotowały ponad 150 wydarzeń. Wystawy, spektakle, koncerty, warsztaty dla dzieci.

Muzea:

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Dawnej Architektury Drewnianej, ul. Piotrkowska 282

godz. 18 – 01:00

Wernisaż wystawy „Rzemiosła dawnej Łodzi. Pracownia haftu maszynowego”, która przeniesie nas do warsztatu Państwa Potrzebowskich, zrekonstruowanego w domu nr 4 na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej. W warsztacie, działającym  w latach 1960 – 1990, pracowały trzy pokolenia rodziny Potrzebowskich. Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość spotkania z najstarszą córką jego założycieli, która zaprezentuje sposób działania maszyn hafciarskich oraz opowie o realiach życia łódzkich rzemieślników w epoce PRL.

Dla miłośników wydawnictw o sztuce pracownicy muzealnej biblioteki przygotowali prezentację najciekawszych nabytków poświęconych zabytkowej tkaninie artystycznej oraz historii Łodzi, oraz unikatowego katalogu mody lat pięćdziesiątych, wydanego przez Twórczy Zespół Artystów Plastyków, wydanego w Warszawie w 1956 roku.

Aby uhonorować wybitną, niedawno zmarłą artystkę Magdalenę Abakanowicz, której prace znajdują się w zbiorach Muzeum, zaprezentowany zostanie słynny „Abakan trójczęściowy czarny” – dzieło, prezentowane podczas I Międzynarodowego Triennale Tkaniny w 1972 roku.

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Pl. Wolności 14

godz. 18-01:00

Galeria Jednego Zabytku – prezentacja zabytku z Działu Widowisk Lalkowych

Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. Prof. Ryochu Umedy działający przy Muzeum przygotował: naukę kaligrafii, origami oraz malowanie tuszem imion w języku japońskim.

 

Muzeum Fabryki, ul. Drewnowska 58

godz. 18:01:00

Pokaz pracy oryginalnych XIX-wiecznych krosien przez przewodników przebranych za robotników fabrycznych oraz maraton filmowy w sali kinowej Muzeum.

 

 

Muzeum Farmacji, Pl. Wolności 7

godz. 18-01:00

Wszyscy zwiedzający będą mogli obejrzeć jak dawniej wytwarzało się pigułki i czopki z użyciem niezbędnych narzędzi, a także rozpoznać zapachy przypraw i ziół. Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie wystawa fotograficzna dokumentująca historię Placu Wolności. Za sprawą studentów farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszonych w sekcji „Młoda Farmacja”, widzowie obejrzą proces ręcznego wytwarzania maści, będą mogli rozpoznawać zapachy surowców ziołowych oraz uczestniczyć w wielu ciekawych doświadczeniach fizyko-chemicznych.

 

Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1

godz. 18 – 01:00

Pokazy: „Kingsajz gra Vabank” czyli Juliusz Machulski w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

30. lat od wyprodukowania filmu „Kingsajz” i 35. lat od premiery „Vabanku” przypomniana zostanie jedna z najpopularniejszych polskich komedii, które zostały zrealizowane w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.  Zainscenizowana zostanie scenka z filmu „Vabank”.  Zaprezentowane zostaną oryginalne elementy scenografii – pantofel, czajnik, telefon, talerz – i fragmenty filmu „Kingsajz”. Wyświetlone zostaną także etiudy Juliusza Machulskiego z czasów Szkoły Filmowej w Łodzi (m.in. „Wolna sobota”, „Gorączka mleka”).

 

 

 

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, ul. Wierzbowa 51

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź to placówka założona w 2006 roku, gdzie poznać można niezwykle ciekawą historię komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie. Wystawa stała prezentuje prawie 120 lat dziejów łódzkich tramwajów i ok. 70 lat autobusów miejskich. Dzięki wyeksponowanym zbiorom dowiedzieć się można, dokąd docierały tramwaje podmiejskie, na jakich ulicach w Łodzi niegdyś kursował tramwaj, jaką rolę odegrała trakcja parowa, który autobus był nazywany „bombowcem” i na czym polegały linie pośpieszne.

Chętni mogą skasować bilet w kilku kasownikach z różnych epok, spróbować swych sił w opuszczaniu pantografu, albo sprawdzić, czy nadawaliby się na kierowcę w latach 60. XX w. Warto zapoznać się również z czasową wystawą fotografii poświęconą historii wagonów 805N, prezentującą „ewolucję” tych wozów od pierwszych konstrukcji z 1977 roku do dzisiejszych 3-drzwiowych modernizacji.

UWAGA! Na ul. Wierzbowej 51 nie ma możliwości oglądania wozów historycznych – wszystkie będą zaprezentowane w Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115

 

 

 

 

Muzeum Książki Artystycznej, ul. Tymienieckiego 24

 • Bezpłatne zwiedzanie Muzeum w godzinach 18:00-01:00

 

 

Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15

godz. 18:01:00

Wejścia co godzinę o pełnych godzinach w grupach 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0:00)

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe (zabytkowe wnętrza Pałacu Izraela Poznańskiego dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku), Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz Gabinet Prof. Jana Karskiego), a także dwie wystawy czasowe:


– „Porcelanowy ogród. Flora w ceramice XVIII-XX w.” (wystawa prezentująca unikalne wyroby z ceramiki, fajansu i porcelany z malowniczymi dekoracjami kwiatowymi z okresu
od rokoka do art déco)


– „Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi” (wystawa przygotowana specjalnie z okazji „Nocy Muzeów” i wpisująca się w Łódzkie Obchody Roku Awangardy „Łódź stolicą awangardy”. Wystawa ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi zaprezentuje dzieła Władysława Strzemińskiego oraz prace najbliższego kręgu jego uczniów, m.in. Leny Kowalewicz-Wegner, Stanisława Fijałkowskiego, Antoni Starczewskiego, Stefana Krygiera, Lecha Kunki oraz artystów, dla których kontakt ze Strzemińskim był kluczowy dla rozwoju ich osobowości twórczych).

 

Muzeum Kanału „DĘTKA”, Pl. Wolności

Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)


Wejścia co 15 min w grupach 10-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0:45)

„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została udostępniona zwiedzającym, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego – twórcę pochodzącego z naszego miasta.

 

Muzeum Historii Medycyny UM w Łodzi, ul. Żeligowskiego 7/9

godz. 18:00-01:00

22 stycznia 1972 roku dokonano otwarcia Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia przy Woskowej Akademii Medycznej. Budynek w którym mieści się muzeum ma bardzo ciekawa historie. W okresie międzywojennym stacjonował tam pułk piechoty im. Strzelców Kaniowskich. Natomiast w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej mieścił się w nim zaadoptowany szpital dla rannych żołnierzy z września 1939 roku. Po wojnie mieściły się w nim kolejno oficerskie szkoły.

Muzeum okazuje nam tradycje i osiągnięcia woskowej i cywilnej służby zdrowia, rozwój szkolnictwa medycznego.

Ekspozycja ma charakter chronologiczny. W muzeum mamy kilka grup tematycznych: sprzęt medyczny, mundury zzułby zdrowia, dokumenty, starodruki, odznaki i medale.

Najstarszy mymi narzędziami są noże krzemienne i żelazne z IX i X wieku p.n.e. Wartą uwagi są dzieła Paracelsusa z 1618 roku dotyczące zagadnień zabiegowych. Muzeum posiada jeden z najstarszych polskich starodruków „Zielnik Simona Syreniusza” wydany w 1613 roku. Kolejno gabloty przedstawiają przedmioty farmaceutyczne z XVII i XIX wieku. Kolejny dział przedstawia eksponaty dotyczące I wojny światowej. Szczególną uwagę zwrócić należy na zachowane zestawy chirurgiczne, kolekcje odłamków i pocisków wydobytych przez lekarzy frontowych z ciał rannych.  Kolejny dział przedstawia działalności polskiej służby zdrowia okresu międzywojennego i lata II wojny światowej. Ponadto dużo miejsca zajmuje zajmują eksponaty pochodzące z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także w muzeum znajduje się dużo zbiorów posieczonej patronowi WAM Bolesławowi Szareckiemu.

Odstani dział zawiera dokumenty, pamiątki i mundury pracowników Polskiej Służby Zdrowia w ramach ONZ na bliskim wschodzie. 

Oprócz tego w muzeum znajdują się unity stomatologiczne a także gabinet dentystyczny z lat 60 XX wieku.

 

 

 

Muzeum Morskie, ul. Podmiejska 2, VI LO im. J. Lelewela

godz. 18:00 – 24:00

Wykłady i prezentacje:

1.” Generał Zaruski – Życie zatoczyło krąg” -mgr inż. S. Wasiljew

2.”Wokół litewskiego morza” – mgr J. Szałowski;( 18.30)

3. ” Wpływ łódzkiej oczyszczalni ścieków na ekologię Bałtyku”- mgr A. Wojnarowski

4. Warsztaty z wiązania węzłów.

5. Występy szkolnego zespołu szantowego Piranie; nauka szant i wspólne śpiewanie.

 

 

 

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej, ul. Wólczańska 202

 

Zaplanuj tę noc z Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej!

Pytasz dlaczego? Gwarantujemy dobrą zabawę dla każdego:

Program

18:00-22:00 – makijaż oraz porady kosmetyczne w wykonaniu zdolnych i kreatywnych studentów Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu „Medyk”

18:30-19:00 – wyniki konkursu plastycznego „Książka, plastyka i moda” zorganizowanego we współpracy z SP 46, SP 23, SP 14 w Łodzi

19:00-19:30 – pokaz współczesnej mody szkolnej w wykonaniu uczniów SP nr 46 w Łodzi

18:00-19:30 –  Stylowe kartki na każdą okazję – warsztaty plastyczne zorganizowane przez SP nr 46 w Łodzi

19:30 – 21:30 – Gliniany design – warsztaty z modelowania przygotowane przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi

18:00 – 1:00 – warsztaty plastyczne „Moda dla każdego” – projektowanie ubrań z wykorzystaniem piór gęsich i ze stalówką

W programie także:

– szafing – wymiana ubrań

– grywalizacja – realizuj zadania, zbieraj punkty i wygrywaj nagrody!

– fotościanka – zdjęcia w szkolnych fartuszkach i dziecięcych strojach karnawałowych

– wystawa biżuterii artystycznej z papieru „Nie tylko książki…” – autorstwa Katedry Biżuterii ASP w Łodzi

– ekspozycje „Moda szkolna dawniej i dziś” oraz „Biblioteka oczywiście modna”

 

Muzeum Sztuki MS1, ul. Więckowskiego 36

 

Do każdego oddziału goście wchodzą o godz. 18.00, zwiedzanie trwa do godz. 1.00.

ms1, Więckowskiego 36 – możliwość zwiedzania Sali Neoplastycznej w rzeczywistości wirtualnej, oprócz tego zwiedzanie wystawy „Stephen Kaltenbach. Indeks możliwości” oraz działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego.

 


Muzeum Sztuki MS2, ul. Ogrodowa 19

 

o godz. 24:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”; odwiedzający będą mogli też obejrzeć wystawę „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”; akcja Realne / wirtualne:
Choć oryginały arcydzieł Władysława Strzemińskiego czy Katarzyny Kobro z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi ogląda teraz publiczność Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia w Madrycie, tylko na czas Nocy Muzeów powrócą one do Łodzi. W wirtualnej postaci.

Na trzynastu wyspach archipelagu wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” pojawi się trzynaście stanowisk do wirtualnego kontaktu ze sztuką. Każdorazowo – poprzez inny wehikuł, odwołujący się do innych zmysłów, innej wiedzy, innych umiejętności. Bo dzieła poznajemy przez kopie, przez fałszerstwa, przez reprodukcje – ale także przez gadżety, audioprzewodniki czy druk wypukły. Znajdą się one w galerii, by każdy mógł przywołać stojące za nimi dzieła. W wyobraźni.

Szlakiem Realne / wirtualne prowadzić będzie specjalna ulotka, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.

Pałac Herbsta – Oddział Muzeum Sztuki, ul. Przędzalniana 72

Do każdego oddziału goście wchodzą od godz. 18.00, zwiedzanie trwa do godz. 1.00.

ms1, Więckowskiego 36 – możliwość zwiedzania Sali Neoplastycznej w rzeczywistości wirtualnej, oprócz tego zwiedzanie wystawy „Stephen Kaltenbach. Indeks możliwości” oraz działanie artystyczne Cezarego Bodzianowskiego.

ms2, Ogrodowa 19 – o godz. 24:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody”; odwiedzający będą mogli też obejrzeć wystawę „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”; akcja Realne / wirtualne:
Choć oryginały arcydzieł Władysława Strzemińskiego czy Katarzyny Kobro z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi ogląda teraz publiczność Muzeum Sztuki Nowoczesnej Reina Sofia w Madrycie, tylko na czas Nocy Muzeów powrócą one do Łodzi. W wirtualnej postaci.

Na trzynastu wyspach archipelagu wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” pojawi się trzynaście stanowisk do wirtualnego kontaktu ze sztuką. Każdorazowo – poprzez inny wehikuł, odwołujący się do innych zmysłów, innej wiedzy, innych umiejętności. Bo dzieła poznajemy przez kopie, przez fałszerstwa, przez reprodukcje – ale także przez gadżety, audioprzewodniki czy druk wypukły. Znajdą się one w galerii, by każdy mógł przywołać stojące za nimi dzieła. W wyobraźni.

Szlakiem Realne / wirtualne prowadzić będzie specjalna ulotka, która pomoże w łatwym znalezieniu wszystkich trzynastu „realno-wirtualnych” prac.

Muzeum Pałac Herbsta, Przędzalniana 72 – zwiedzanie wnętrz Pałacu Herbsta i ogrodu

 

 

MTN-Stacja Radegast, Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12

 

ODDZIAŁ STACJA RADEGAST, Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
•        makieta getta łódzkiego
(budynek stacyjny, godz. 18:00-01:00)
•         koncert zespołu Accorinet Klezmer Band
(tunel deportowanych, godz. 22:00)
•         pokaz filmu dot. projektu makiety
(budynek stacyjny, powtarzane w pętli)
•        prelekcja Tomasza Roszaka dot. parowozu Ty2-702
(rampa, godz. 18:00-23:30, powtarzane w pętli)
•        koncert Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi
(tunel deportowanych, godz. 19:00-20:00)

 1. MTN – Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 177

 

•        koncert zespołu FORTECA
(dziedziniec główny, koncert godz. 21:00-22:00)
•         grupa rekonstrukcyjna B-3 BeFree
–         dynamiczny pokaz możliwości wojskowych jednostek specjalnych
( dziedziniec główny, godz. 18:30, 20:30)
–         pokaz współczesnego uzbrojenia i umundurowania wojskowego
(dziedziniec główny, w pętli)
•         Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
–        prelekcje dot. działalności polskich kontyngentów wojskowych
( sala 12, godz. 19:00, 20:30, 22:00)
•        pokaz uzbrojenia pkw
(sala 12, powtarzane w pętli)
•        projekcja filmu dot. Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu
(sala wystawowa, powtarzane w pętli)
•        zwiedzanie niedostępnej na co dzień klatki schodowej
(godz. 18:00-01:00, max. 15 osób. co 15-20 min)

 

 

 

Se-Ma-For Muzeum Animacji, ul. Piłsudskiego 135

godz. 18-01:00

W programie: zwiedzanie muzeum oraz spacer „Zagadkowy trop bajek”.

 

 

 

 

 

Zajezdnia Muzealna Brus, ul. Konstantynowska 115

 

– wystawa historycznego taboru tramwajowego

– wystawa taboru technicznego

– pokaz starych nagrań filmowych z tramwajami i autobusami (ze zbiorów prywatnych oraz Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź)

– wystawa „Mierniki elektryczne” (ponownie otwarta po zmianie ekspozycji)

– wystawa „Kasowniki biletowe dawniej i dziś”

– interaktywna mapa przebiegu linii na przestrzeni lat

– oprowadzanie z przewodnikiem (godz. 18:30, 20:00 i 21:30)

 

Miejska Galeria Sztuki, Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza

godz. 18—1:00 Wystawa Piotr Turek. Wibracje i Rozmowy koloraturowe

Podczas Nocy Muzeów 2017 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na spotkanie z twórczością łodzianina Piotra Turka do Ośrodka Propagandy Sztuki. Prezentujemy obrazy z cykli Rozmowy koloraturowe i Wibracje. Monika Nowakowska, autorka tekstu do katalogu wystawy pisze: „Rozmowy koloraturowe z 2016-2017 roku mają większą energię, ekspresję, głębię, siłę koloru niż płaskie i linearne kompozycje z lat 90. czy z początku XXI wieku. Działają na widza napięciami i kontrastami, dramatycznymi spiętrzeniami impastów, wielokierunkowymi załamaniami linii i efektownymi przejściami walorowymi, wręcz eksplodują materią, którą artysta coraz odważniej eksploruje… To zarazem jego najbardziej osobisty cykl – dialog prowadzony z samym sobą od ponad 20 lat, w którym autor komentuje otaczającą go rzeczywistość, ale podejmuje też problemy egzystencjalne, filozoficzne, ekologiczne…

godz. 18:00 Warsztat plastyczny Alfabet górą!

Tematem przewodnim warsztatów plastycznych będzie alfabet – stworzony w 1932 roku przez Władysława Strzemińskiego. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zaprojektować plakaty zawierające inspirowane nim słowa/wyrazy/hasła.
W ramach warsztatów zostanie przedstawiony sam alfabet, jak i przykładowe realizacje graficzne wydawnictw zaprojektowanych do wystaw Galerii: zaproszenia, okładki katalogów, plakaty. Każdy z uczestników będzie miał szansę zaprojektować plakat do wybranego przez siebie tematu.

godz. 19:00 Spotkanie autorskie z Piotrem Turkiem

Artysta opowie o swoim życiu i twórczości oraz prezentowanych na wystawie pracach z cykli „Wibracje” i „Rozmowy koloraturowe”.

godz. 20.00 Koncert łódzkiego zespołu God Animals

Podczas Nocy Muzeów zespół God Animals zagra swoje kompozycje w składzie: Zbigniew Nowicki – autor tekstów, muzyki, wokalista i basista; Stanisław Nowicki – psychodeliczny gitarzysta młodego pokolenia; Marcel Czarnecki – lampart posthumanistycznej pianistyki.

godz. 18.00-01.00 Malarskie puzzle z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Wyjątkowa zabawa dla najmłodszych i tych trochę starszych polegająca na układaniu puzzli malarskich, składających się z elementów wykonanych w skali 2:1. Jako wzory dla układających puzzle posłużą oryginalne obrazy z kolekcji Galerii: Piotra Turka, Rozmowa koloraturowa, 2007, Andrzeja Sadowskiego, Rzym – Piazza Colonna – Camera dei Deputati, 1984 i Romana Modzelewskiego, Przyczyny i skutki, 1965. 

Na wszystkich uczestników zabawy, którzy ułożą choć jeden z trzech obrazów, czekają drobne upominki w postaci wydawnictw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

godz. 18.00-01.00S Stoisko wydawnicze Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

 Zapraszamy na stoisko z wydawnictwami Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, na którym będzie można nabyć, po promocyjnych cenach, katalogi wystaw i publikacje wydawane przez Galerię w ostatnich latach, m.in. Roberta C. Morgana „Artysta i globalizacja”, katalogi: Tadeusza Kantora, Jacka Bigoszewskiego, Leszka Rózgi, Magdaleny Abakanowicz, a także publikacje „Dufy, Delaunay i inni – sztuka, luksus i przemysł” oraz „Rzeczywistość obrazu”.

 

 

 

Pozostałe instytucje

 

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54/56

godz. 20:00 – 22:00 – Żywa biblioteka spotkania z ludźmi kultury

godz. 22:15 – 23:00 – pokaz spektaklu ,,Spowiedź chuligana”

godz. 23 – 23:30 – prelekcja lekarza sądowego nt. samobójstwa

 

Akademia Sztuk Pięknych, ul. Wojska Polskiego 121

 • godz. 18.00 – 24.00, Targi Sztuki Studenckiej, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121)
 • godz. 18.00–23.00, Zwiedzanie tkalni, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, pawilon C2, II p. s. 232)
 • godz. 18.00, Noc z performace, Galeria Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121, I p.)
 • godz. 20.00, Wykład pt. „Początki ASP w Łodzi”, prowadzący: Agata Buchholtz, sala kina 3D Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Centrum Nauki i Sztuki, ul. Wojska Polskiego 121, II p.)
 • godz. 21.00, Wykład pt. „ABC teorii widzenia”, prowadzący: Agata Buchholtz, sala kina 3D Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Centrum Nauki i Sztuki, ul. Wojska Polskiego 121, II p.)
 • godz. 22.00, Pokaz mody Katedry Ubioru, Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 121)

 

 

 

Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, ul. Tymienieckiego 3

godz. 18:01:00

Studenci kierunku grafika na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej prezentują swoje prace w wielu artystycznych przestrzeniach. W Art_Inkubatorze zostaną zaprezentowane studenckie plakaty wykonane pod opieką dydaktyczną uznanych mistrzów projektantów:

prof. zw. Stanisława Łabęckiego – pracownia komunikatu wizualnego, 
prof. zw. Jerzego Trelińskiego – pracownia systemów identyfikacji wizualnej, 
dr. Michała Kacperczyka – pracownia typografii.

 

Centrum Dialogu, ul. Wojska Polskiego 83

godz. 17-01:00 Zwiedzanie wystaw.

Lodzer Miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi

Wystawa „Lodzer miszmasz” to opowieść o łódzkich Żydach: o religii, języku, kulturze, o znanych i mniej znanych artystach, pisarzach, przemysłowcach, o ważnych w historii datach i miejscach, o świętach obchodzonych regularnie każdego roku, radościach i dramatach, o historii łódzkiego getta i o tym, czym dziś żyją łódzcy Żydzi.

Jesteśmy drzewami wiecznymi – 1O Opowieści z łódzkiego getta

Wystawa prezentująca dziesięć postaci – Ocalałych z Litzmannstadt Getto, których powojenne losy rzuciły w różne zakątki świata, mimo tego do dziś są blisko związani z Łodzią. Tova Ben Zvi, Lolek i Rachela Grynfeld, Arnold i Jadwiga Mostowicz, Zvi i Juta Bergman, Roman Kent, Bronisława Rotsztatówna, Salomea Kape. Wszyscy mają swoje drzewka w Parku Ocalałych.

godz. 20:00 wernisaż Maćka Wypłosza pt. „Nowy lepszy świat”
Wernisaż będzie połączony z muzycznym performancem socteaucirque którego motywem będzie miasto Łódź i teren byłego getta.

 

 

 

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3, ul. Olimpijska 9

godz.18:00-01:00

 

Wszystkie formy będą się odbywać w trybie ciągłym, goście mogą być widzami, lub dołączyć w każdej chwili jako uczestnik czynny.

 

W ofercie:

 • Warsztaty taneczne „Open Mind”
 • Warsztaty plastyczne
 • „Pomarańczowa galeria” (ekspozycja prac plastycznych)
 • Warsztaty muzyczne
 • Prezentacje multimedialne
 • Prezentacje poszczególnych pracowni
 • Inne atrakcje…

 

EC1 Łódź –Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3

Planetarium EC1 – Promocyjne, bezpłatne pokazy astronomiczne w godzinach: 20:00 – 20:30, 21:00 – 21:30, 22:00 – 22:30, 23:00 – 23:30

W jednym pokazie może uczestniczyć maksymalnie 110 widzów; bilety upoważniające do udziału w wydarzeniu dostępne będą na stronie: www.planetariumec1.pl

Narodowe Centrum Kultury Filmowej

W przestrzeni pod Halą Maszyn, która będzie częścią wystawy „Mechaniczne oko”, zorganizowane zostaną projekcje z towarzyszącymi im prelekcjami dotyczącymi rozwoju technologii audiowizualnych pod hasłem „Forszpan”. Na czterech stanowiskach odwiedzający będą mogli poznać zasady działania:

 • zabawek optycznych i prostych aparatów projekcyjnych (np. latarni magicznej);
 • Projektorów 8 i 16mm;
 • projektora 35mm;
 • współczesnych technologii kinowych.
 • w międzyczasie, między 18:00 a 22:00, na czterech ekranach będą wyświetlane filmy ze starych projektorów

Filmowe budki fotograficzne – boksy udające okładkę przedwojennego magazynu „Kino”. Chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcia w stylizacjach przedwojennych gwiazd kina. W godzinach 18:00 – 22:00

Hala Maszyn z wystawą „110 urodziny EC1 Łódź”

Ulokowana w zabytkowej Hali Maszyn EC1 wystawa będzie dostępna już od godz. 14:00, w ramach Dnia Otwartego Funduszy Europejskich. Zakończenie planowane jest na 01:00 dnia 21.05.2017.

 

Galeria ThINK AID, ul. Jaracza 45

Wystawa grafiki i malarstwa „Capreolus Atomicas” w galerii ThINK AID połączona z otwartym studiem tatuażu. Cykl grafik (drzeworytów i litografii) autorstwa Miguel Murillo uzupełniony malarstwem i instalacją artystyczną. Możliwość zobaczenia studia tatuażu oraz procesu tatuowania na żywo.

Chętni w trakcie zwiedzania będą mieli szansę wytatuowana się w przygotowane motywy związane z wystawą. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił tatuując skórki od bananów (idealne dla dzieci i zainteresowanych dorosłych). Godziny otwarcia 17:07-3:03

 

Galeria Manhattan Tansfer, ul. Piotrkowska 118

W dniach 20-21 maja w Galerii Manhattan Transfer trwać będzie wystawa indywidualna Tomasza Kulki zatytułowana „Tak, słyszę głosy”. Będzie to prezentacja dotychczasowej twórczości doktoranta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wystawa „Tak, słyszę głosy” zwraca uwagę na tajemnicze zewnętrzne podszepty, które dyktują nam nasze życiowe drogi czy wybory. Czasem owładnięci jakąś myślą dążymy do celu, nie zważając na przeszkody. Głosy dyktują nam właściwe postawy, czasem popychają do złego, sugerują dokonanie zemsty, odegranie się na naszym wrogu. Czasem ocierają się o mistykę, nadprzyrodzone kierujące ku oświeceniu, czynią z nas podległymi, niepotrafiącymi oprzeć się irracjonalności. Często przemieniają się w omamy wzrokowo-słuchowe czyli halucynacje. Bałwochwalcze, mistyczne, metafizyczne.

W ramach Nocy muzeów 2017 Galeria Manhattan Transfer będzie otwarta w godzinach od 18 do 24. Co godzinę odbywać się będzie oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Galeria Odlot, ul. Piotrkowska 118

godz. 18:01:00

Zapraszamy do świata sztuki tworzonej przez artystów Art Brut, do zapoznania się z ludźmi prowadzącymi Galerię ODLOT, z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, którzy tworzą rzeczy z różnych dziedzin sztuki czystej i użytkowej. Autorzy wystawiający swe prace w Galerii ODLOT stworzą na tę jedyną w swym rodzaju  noc aranżację podwórza z ekspozycją świetlną, łączącą instalacje podświetlanych płaszczyzn malarskich ze scenkami improwizacyjnymi tajemniczych postaci w maskach. 

 

 

Galeria Surindustriale, ul. Piotrkowska 118

godz. 13:01:00

Wystawa pt. „Tajemniczy ogród –  W świecie cudów przyrody”, składającą się z prezentacji prac Kosmy Woźniarskiego ze zbioru Słowami Drzew w aranżacji scenograficznej artystów galerii.

Good Time Apart Hotel, ul. Piotrkowska 120

WYSTAWA FOTOGRAFII JANUSZA MROZOWSKIEGO

Autor fotografii Janusz Mrozowski i Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy:
Good Time Aparthotel i Good Time Residence
zapraszają na wystawę: W BŁĘKICIE

Wystawa będzie dostępna 24h od 11.05.2017 do 11.06.2017

Infosys, ul Pomorska 106 A

zaprasza na Noc Drzwi Otwartych

Zobacz wnętrza Infosys Green Horizon – największego centrum sektora usług w Łodzi

godz. 18-22:00

– wycieczka z przewodnikami

– wystawa fotografii z życia firmy

– nocna panorama Łodzi z dachu budynku

Inspiro – Akademia Twórczego Rozwoju, ul. Zgierska 215

Tylko tej nocy w komnatach pałacu Inspiro będzie można skorzystać z fotobudki w fabrykanckiej stylizacji oraz wysłać własnoręcznie wykonaną łódzką pocztówkę z dawnych lat. Na wszystkich zwiedzających czeka wiele niespodzianek i wyzwań!

Odwiedzających gości zachwyci wnętrze pałacowej kawiarenki, gdzie będzie można obejrzeć galerię zdjęć ilustrujących losy pałacyku, którego właścicielami na przełomie XIX i XX wieku była znana rodzina Lange. W programie także prezentacja z zagadkami dotycząca historii tej części naszego miasta.

Zapraszamy dzieci w wieku od 5 lat wraz z rodzicami w godzinach 17:00 – 20:00 (wejścia co pół godziny dla grup do 15 osób). Zapisy w biurze Inspiro i pod numerem telefonu 42 616 86 35.

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi, ul. Orzeszkowej 31/35

To już dziewiąta edycja Nocy Muzeów w łódzkim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Przedsięwzięcie, w ramach którego muzea, galerie i instytucje w atrakcyjny sposób udostępniają bezpłatnie zwiedzającym w godzinach nocnych zbiory, zasoby, przedstawiają swój dorobek, przyciąga do każdego z nich setki osób. W łódzkiej Nocy Muzeów uczestniczą w tym roku 23 placówki muzealne, łącznie przeszło 60 instytucji i organizacji.

godz.: 17.00-01.00

Program:

 • zwiedzanie archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i prezentacja dokumentów z zasobu IPN poświęconych kontroli państwa nad obywatelem w PRL, w tym akt paszportowych, teczek dotyczących rozpracowania osób usiłujących przekroczyć nielegalnie granicę PRL, zabezpieczania przez Służbę Bezpieczeństwa imprez masowych takich jak dożynki czy festiwal muzyki rockowej w Jarocinie
 • pokaz technik konserwacji dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobów Archiwalnych
 • prezentacja wystawy plenerowej „Jarocin w obiektywie bezpieki”
 • prezentacja wystawy „Twarze łódzkiej bezpieki”
 • quiz wiedzy historycznej z nagrodami dotyczący informacji prezentowanych na wystawach
 • pokaz filmów dokumentalnych z epoki
 • kącik dla najmłodszych, rozgrywki edukacyjnych gier planszowych wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej
 • prezentacja techniki druku na sicie, możliwość otrzymania torby z nadrukiem
 • możliwość otrzymania w gratisie publikacji książkowych Instytutu Pamięci Narodowej

Klub Lokal, Sienkiewicza 61 a (wejście na dziedziniec od Pasażu Shillera)

„Dzień Drukarza w Lokalu” na noc muzeum. Warsztat, wernisaż, after-party

Warsztaty graficzne z techniką marmurkowania papieru: Podczas warsztatów będziemy tworzyć fantazyjne wzory na powierzchni wody oraz przenosić je na arkusz papieru poprzez zanurzenie i zebranie naniesionej wcześniej farby. Poznamy tajemnice mistrzów sztuki książki i przy pomocy różnych narzędzi i kolorowych farby, uruchomimy kreatywność uczestników warsztatów. Warsztaty realizowane są w ramach stypendium Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury.

Godzina: 16:00-19:00.

Wystawa grafiki Aleksandry Ilkiewicz z cyklu Herbārium Kolekcja grafik zrealizowana została w Pracowni Technik Litograficznych pod kierunkiem dr hab. Witolda Warzywody prof. nadzw. w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obejmuje realizacje wykonane w technice litografii, linorytu i sitodruku. Tematyka prac odnosi się do indywidualnego doświadczenia krajobrazu.

Wernisaż: 20:00

Aleksandra Ilkiewicz – Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Technik Litograficznych pod kierunkiem dr hab. Witolda Warzywody prof. nadzw. Zdobyła wyróżnienie w Konkursie Najlepszych Dyplomów PRIME TIME 2016. Obecnie stażystka w pracowni dyplomującej w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej, gdzie doskonali umiejętności drukarskie i rozwija wiedzę typograficzną. Otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016. Wyróżniana w konkursach za prace graficzne zdobyła między innymi Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 33. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego, Sztuki Piękne 2016.

Grafiki prezentowała w ramach ekspozycji Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku w MS2 w Łodzi, podczas EIBAB EUROPEAN INTERNATIONAL BOOKART BIENNALE, Destiny and Inner Space- „Schicksalsraum” w Goa (Indie), Type + Text w Guilin (Chiny), wystawy XIII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze, TYPODIALOGUE w Sofii (Bułgaria), 8th Douro Biennial 2016 w Douro (Portugalia), Carmen Arozena Award 2015 w Madrycie (Hiszpania), 7th Splitgraphic 2015 International Graphic Art Biennial w Splicie (Chorwacja). Współtworzy kolektyw typograficzny Distort Visual z Przemkiem Hofferem i Borysem Kosmynką.

 

Loft Aparts, ul. Tymienieckiego 25 c

O godz. 20.00 pod młotek pójdą najpiękniejsze zdjęcia Pawła Augustyniaka z wystawy: Moje miasto Łódź.  Na wystawie znajdziemy zdjęcia; Fabryki Scheiblera, Fabryki Grohmana (ŁSSE), EC1 – Miasta Kultury, Pałacu Herbsta, Art Inkubatora, Pałacu Poznańskiego, Białej Fabryki, ulicy Piotrkowskiej, Filharmonii Łódzkiej, zabytkowych klatek schodowych w łódzkich urzędach i instytucjach, muralu z wizerunkiem Artura Rubinsteina, Placu Wolności czy łódzkich podwórek i widoków.

Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczymy na wsparcie potrzebujących dzieci w Łodzi.

Cena wywoławcza za zdjęcia: 200 złotych.

Ponadto: Specjalne, Fabrykancie Menu ze słodką niespodzianką: Ziemia Obiecana, konkursy, loterie

Łódzkie Centrum Filmowe, ul. Obywatelska 102/104

Otwieramy się na NOC MUZEÓW !
W sobotę 20 maja w godzinach 17-21 zapraszamy do magazynów przy ul. Obywatelskiej 102/104
W programie: zwiedzanie, fotografowanie, przymierzanie kostiumów mundurowych, zakupy pamiątek filmowych.

Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18

nocmuzeowmapka


GALERIE SZTUKI:

godz. 18.00-01.00

 • Galeria Imaginarium – Akcja artystyczna z udziałem artystki na wystawie Izabeli Maciejewskiej, pt.: „Motyw ukryty”
 • Galeria FF – Wystawa Agaty Szuby pt.: „ Z katalogu czynności uroczystych”
 • Galeria Nowa – Wystawa malarstwa Patrycji Nurkan, pt.: „Selfies”
 • Galeria Stara – Wystawa malarstwa Jolanty Betnerowicz, pt.: „Czas”

godz. 19.00 – 01.00, sala nr 7

 • Retroboat – interaktywna wystawa dawnych komputerów i konsol. Ponad 30 kultowych maszyn z lat 80’ i 90’ gotowych do zabawy!

godz. 19.00-21.00 – warsztaty Tańca Swingowego Lindy Hop

godz. 19.00 – 24.00, sala 101

 • Polski Związek Esperantystów;
 • Zwiedzamy świat z językiem esperanto

godz. 10.00 – 1.00, sala 304, 313, 308, 408

 • Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki:
 • ŁÓDZKI PORT GIER – gry planszowe, fabularne, bitewne, karciane

godz. 19.00 – 1.00, sala 103

 • Łódzki Fanklubu  Star Wars;
 • Przebudzenie Nocy – prelekcje, dyskusje, pokazy gier

od godz. 18.00 (co 30 minut)

Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów – oglądanie akwariów morskich i słodkowodnych oraz paludarium

 

KINO SZPULKA

 • godz. 20.00 – BOSKA FLORENCE z Meryl Streep
 • godz. 22.30 – ZŁE MAMUŚKI komedia
 • Bilety po 1 zł

 

godz. 19.00 – 22.00

 • Kwartet smyczkowy „Stay Tuned” grający muzykę filmową. Trzy wejścia po 30 minut.

 

 

„Motodrom”, ul. Drewnowska 147

Pierwsza interaktywna ekspozycja, na którą zaprasza Muzeum Komputerów Osobistych i Innowacyjnych Technologii Informatycznych!

Po raz pierwszy zaprezentujemy wam i całemu światu kolekcję ponad 40 maszyn, od maszyny do pisania po domowe centrum dowodzenia

Wyjątkowością tej wystawy jest to, że prawie każdy z nas miał kiedyś w domu peceta lub korzystał z niego w pracy. Teraz będziecie mogli cofnąć się w czasie i skorzystać z dobrodziejstw, które w przeszłości czyniły nasze życie ciekawszym i porównać to ze współczesnością.

Każdy z was będzie mógł prześledzić historię komputerów osobistych, rok po roku, od pierwszego IBMa aż do pojawienia się komputerów współczesnych (komputery złożone są z oryginalnych części z danego rocznika). Na każdym z komputerów znajduje się inne oprogramowanie zależne od roku, który reprezentuje oraz funkcji jaką pełnił – domową czy biurową.

Czas umili wam ponda 500 gier, które w danych latach zostały wydane.

Dodatkowo przygotujemy kilka stanowisk z dobrze znanym Pegasusem, gdzie będziecie mogli postrzelać do kaczek oraz poszaleć z bohaterami gier telewizyjnych!

Podczas Nocy Muzeów, poza starymi komputerami będziecie mogli również podziwiać na Motodromie wyjątkowe pojazdy członków i przyjaciół Automobilklubu Łódzkiego oraz Łódzkiego Ruchu Klasyków.

Wystawa samochodów potrwa do godziny 21:00, następnie uczestnicy wybiorą się na przejażdżkę po Łodzi śladami łódzkich muzeów (w harmonogramie przejazdu niespodzianka).

NetProf, ul. Sterlinga 27/29

 

Tematyka: Internet rzeczy – IoT – interaktywny pokaz urządzeń sieciowych zarządzanych z Internetu (licznik FB, sprzęt sieciowy Cisco Meraki – router, przełącznik, punkt dostępowy, kamera).

 

Miejsce: parking przed budynkiem Cotton House – ul. Sterlinga 27/29, Łódź

Czas: majowy weekend – w nocy z soboty na niedzielę z 20 na 21 maja 2017 r, godz. 21.00 – 0:30

Przydatne urządzenia: smartfon, tablet z kartą WiFi

Przydatne aplikacje: Facebook

 

Zakres: Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w interaktywnym pokazie
z wykorzystaniem sieci zarządzanej z Internetu. Na miejscu będzie dostępna sieć bezprzewodowa Noc Muzeów, do której będzie można się podłączyć poprzez konto na facebook-u. Do sieci będzie podłączony analogowy licznik polubień na FB. Każdy kto polubi naszą stronę wprawi analogowy licznik w ruch :). Wszystkie elementy sieciowe, tj. router, przełącznik, punkt bezprzewodowy kamera firmy Cisco Meraki są zarządzane przez Internet. Na miejscu pokażemy na żywo jak wygląda panel zarządzający. Z jakich aplikacji korzystają użytkownicy, gdzie jest największy ruch zarejestrowany z kamery IP.

 

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, ul. Pomorska 16

Planetarium i Obserwatorium będzie można zwiedzać w godzinach 17:30-01:00.

Pracownia Domin Łódź, ul. Piotrkowska 287 lok. 4

Noc Muzeów 2017 w Pracowni Domin Łódź:

Godz. 19:00-01:00

 • Wystawa prac wykonanych różnymi technikami (suche, mokre). 
 • Wystawa prac w czarnym świetle (ultrafiolet).
 • Warsztaty z rysunku i papieroplastyki, krok po kroku. (start o parzystych godzinach: 20:00, 22:00, 24:00)
 • Wspólne rysowanie miasta Łodzi i konkurs dla współautorów. (do wygrania vouchery na dwa zajęcia w naszej pracowni.)
 • Wystawa prac w Breadni (byłej Galerii 86).

Zapraszamy wszystkich miłośników (tych małych i dużych): tworzenia kreatywnych rzeczy, punktów, kresek, płaszczyzn, brył, kształtów, plam, szkiców, rysunków, akwareli, obrazów, widoków, powidoków, pejzaży, przedmiotów i architektury na wystawę naszych prac oraz do stworzenia wspólnego rysunku Łodzi, który zostanie zeskanowany i wysłany do wszystkich współautorów.

Pracownia Kreatoora, ul. Przędzalniana 63 lok. 6

To już kolejna edycja Nocy Muzeów w Pracowni i Cafe Kreatoora. Zapraszamy serdecznie do magicznego miejsca na Księżym Młynie, które w oryginalny sposób łączy funkcję kawiarni z pracownią artystyczną. Będzie można zwiedzić pracownię, porozmawiać o sztuce, Łodzi i Księżym Młynie. W kawiarni jak zwykle nie zabraknie aromatycznej kawy, domowych ciast i świeżych soków. W Kreatoorze można także kupić unikatowe pamiątki z Łodzi: torby, grafiki i dodatki z motywami z Księżego Młyna.

W Noc Muzeów zapraszamy na wystawę grafik Ewy Żochowskiej pt. „Brewerie”. Jest to cykl, w którym architektura przenika się z motywami zwierzęcymi. Prace stanowią swobodną interpretację motywów architektonicznych Księżego Młyna, perspektywa jest w nich połamana, a poszczególne budynki przenikają i łączą się jak w collage’u. Całość, poprzez wprowadzenie sylwetek zwierząt – kotów, leniwców, słoni, małp i jaszczurek – tworzy odrealniony i surrealny świat.

Mamy nadzieję, że i tym razem miło spędzicie z nami czas. Czekamy na Was!

Ewa Żochowska (ur.1976, Łódź) – malarka, graficzka, projektantka. Jest absolwentką Wydziału Edukacji Wizualnej na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2002 roku uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Tomasza Chojnackiego i malarstwa w pracowni prof. Romany Hałat. W 2015 otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Młode Polskie Malarstwo” zorganizowanym przez galerię Ale Sztuka!., w 2006 roku do nagrody w V Triennale Autoportretu w Radomiu, a w 2000 roku była nominowana do Nagrody w XVII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego. Wiele z jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych oraz wielu zbiorowych, m. in.: Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2006, 2008, 2016); 2 i 3 Niezależny Salon Młodych Łódzkich Twórców, Łódź (2015, 2016); „Kontynuacja”, Piotrków Trybunalski (2015); III Piotrkowskie Biennale Sztuki (2015); Konkurs im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy (2010); wystawa pokonkursowa o Grand Prix Fundacji im. F. Eibisch (2008, 2012); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); 7. Biennale Małych Form Malarskich, Toruń (2007); Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kair (2003); V Triennale Grafiki Polskiej, Katowice (2003); IX Międzynarodowe Biennale Grafiki, Sarcelles (2003); „Rocznik 2002” – wystawa najlepszych dyplomów ASP (2003).

Artystka mieszka i pracuje w rodzinnej Łodzi. Od 2013 prowadzi pracownię Kreatoora na Księżym Młynie – zabytkowym osiedlu wybudowanym przez Karola Scheiblera w XIX wieku. Kreatoora to również kawiarnia, autorska galeria i miejsce artystycznych spotkań i wydarzeń. Od 2015 z Natalią Kalisz działa w duecie Porąbane Meble – projekcie z pogranicza sztuki i designu. Artystki ponadto prowadzą wspólnie warsztaty malarskie, graficzne i meblowe dla dzieci i dorosłych.

Parafia Prawosławna, Cerkiew św. Olgi, ul. Piramowicza 12

Zwiedzanie Cerkwi w godzinach 18:00-01:00

Polski Związek Niewidomych Okręg Łódzki, ul. Więckowskiego 13

godz. 18:00-01:00

Noc Muzeów rozpoczynamy wystawą prac niewidomych i słabowidzących artystów – obrazy, rękodzieło artystyczne, tomiki poezji itp. wystawa do oglądania w godzinach 18.00 -1.00.

W tych samych godzinach odbędzie się:

– pokaz sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego samodzielne funkcjonowanie,

– pokaz możliwości systemu brajla, ekspozycja czasopism brajlowskich,

– poznawanie świata niewidomych w ciemnym pokoju oraz tor przeszkód.  

Na pamiątkę zwiedzający otrzymają kartkę z napisem brajlowskim i zakładkę do książki.

Radio Łódź, ul. Narutowicza 130

Radio Łódź „od kuchni” będzie można zobaczyć w nocy z 20 na 21 maja. Startujemy o godz. 18, a nasze drzwi otwarte będą aż do godz.1.

Wycieczka rozpocznie się od historycznego Studia im. Henryka Debicha. Tam na naszych gości będzie czekał zespół L.Stadt. Łódzcy artyści opowiedzą o tym, jak powstał ich najnowszy krążek zatytułowany „L.Story”. Płyta nagrywana była między innymi w Radiu Łódź. Z kolei w niedzielę (21 maja) zespół zagra na żywo kilka utworów z tego albumu. Efekty będzie można usłyszeć na antenie i portalu Radia Łódź.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nie zabraknie okazji do rozmów z dziennikarzami i pracownikami naszej rozgłośni. Zwiedzający będą mogli też usiąść przed mikrofonem i zobaczyć na czym polega prawdziwa praca radiowca. Zaplanowaliśmy także pokazy filmowe i wystawę starych radioodbiorników.

Dodatkowo uczestnicy Nocy Muzeów w Radiu Łódź będą mogli wziąć udział w konkursie organizowanym przez firmę Bartolini Air, w którym to do wygrania będzie lot na symulatorze samolotowym.

A do naszej rozgłośni wszystkich chętnych bezpłatnie dowiezie zabytkowy tramwaj linii M5.

Stare Kino Cimena Residence, ul. Piotrkowska 120

Zapraszamy do zwiedzania naszych filmowych wnętrz i na pokazy w sali kinowej. O godz. 19:00 zaś otwieramy wystawę „Alternatywny plakat filmowy – Plakiat w Starym Kinie!”

Widzimy się na Piotrkowskiej 120!

Teatr Powszechny, ul. Legionów 21

W nocy 20 maja od godziny 23.00 w ramach Nocy Muzeów zapraszamy do Teatru Powszechnego w Łodzi na czytanie performatywne esejów Antonina Artauda, Piny Bausch, Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora, zaliczanych do grona najważniejszych przedstawicieli teatralnej awangardy.

Prezentowane teksty nawiązywać będą do multimedialnej wystawy „Awangarda to stan umysłu”, którą możecie oglądać w foyer Teatru. Wystawa przygotowana została wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie towarzyszy XXIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Teksty zostaną odczytane przez aktorów Teatru Powszechnego – Jarosława Dziedzica, Michała Lachetę i Arkadiusza Wójcika.

Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Joanną Głodek, Katarzyną Markiewicz i Natalią Słaboń – studentkami Międzynarodowych Studiów Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego. 

O autorach, których teksty będziemy czytać:

 • Antonin Artaud – francuski aktor, poeta, teoretyk i prekursor teatralnej myśli awangardowej. Za najważniejszą sformułowaną przez niego koncepcję uważa się ideę Teatru Okrucieństwa, stanowiącą przez cały XX wiek punkt odniesienia dla wielu twórców takich jak Jerzy Grotowski, Pier Paolo Pasolini czy Tadeusz Kantor.
 • Pina Bausch – tancerka, choreografka, której twórczość nadała kierunek międzynarodowemu tańcowi współczesnemu i stała się podstawą dla rozwoju teatru tańca. Na dorobek artystki składają się, między innymi, spektakle takie jak „Cafe Müller”, „Arien”, „Nelken” czy „Fensterputzen”.
 • Jerzy Grotowski – znany na całym świecie wielki reformator teatru, reżyser, pedagog. Twórca Teatru Laboratorium. Opracowane przez niego metody do dziś wykorzystywane są przez najwybitniejszych aktorów i reżyserów. W swoich działaniach artystycznych największą wagę przywiązywał do zerwania z tradycyjną i pozbawioną ryzyka wizją teatru.
 • Tadeusz Kantor – reżyser, malarz, teoretyk sztuki, twórca Teatru Cricot 2. Powszechnie uważany za jednego z najbardziej oryginalnych przedstawicieli XX-wiecznego teatru. Ostatnią, a zarazem uznawaną za najważniejszy etap jego twórczości, jest koncepcja Teatru Śmierci.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu: „Łódź stolicą awangardy”

Teatr Lalek Arlekin, ul. Wólczańska 5

godz. 20.15 – 0.00

Nocne „igraszki z żabą” oraz warsztaty „wycinanie sztuki”

Jeżeli Noc Muzeów, to tylko w teatrze ! 20 maja, na trasie wszystkich muzeów i galerii niech nie zabraknie Teatru Lalek Arlekin, który zaprasza na NOC MUZEÓW w Teatrze. W tę noc pokażemy dwie najnowsze wystawy prezentowane w Galerii A – wystawę Kai Wróblewskiej „Igraszki z żabą” w Galerii A
„W piwnicy” oraz wystawę „Ptaki – wycinanka przestrzenna” Yaroslavy Galkun, pokazywaną w Galerii A „Akwarium” na górnym Foyer Teatru.
W Noc Muzeów oprowadzać po nich będą: jedna z prezentowanych artystek – Kaja Wróblewska oraz kuratorka galerii dr Joanna Hrk.

Formuła projektu zakłada w części teoretycznej zapoznanie uczestników z postacią artysty i pracami prezentowanymi na wystawie zwracając uwagę na przynależność artysty do określonej dziedziny sztuki i kierunku artystycznego. Omawiane będą także związki prac artysty z teatrem. Zostanie przeprowadzona analiza dzieła, technologii, kompozycji, użyte środki ekspresji, a w końcu inspiracje. Po części teoretycznej, która ma formę miniwykładu odbędzie część praktyczna, w której uczestnicy Nocy Muzeów w ramach warsztatu „Wycinanie sztuki” będą mogli samodzielnie wykonać drobne prace plastyczne pozostające w tej samej konwencji, stylistyce co prace Yaroslay Galkun. 

„Igraszki z żabą” – Kaja Wróblewska – warszawianka, mieszkająca w Dusseldorfie, a z wyboru Kaszubka z Jeleńcza w gminie Parchowo. Żaby w żywozielonym kolorze są głównymi bohaterami malowideł farbami olejnymi bądź atramentem na lnianych lub drewnianych podobraziach. Część z nich ma wypukłą fakturę, co Kaja Wróblewska osiągnęła, naklejając ziarna gorczycy, grochu, a nawet orzechy laskowe. „Niewielkie, klimatyczne obrazy, jak z bajki, dopracowane w każdym szczególe do perfekcji. Robią wrażenie magicznych kadrów”.

„Ptaki – wycinanka przestrzenna” – Yaroslava Galkun – ukraińska artystka była stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, zafascynowana sztuką papieru. Wycinanka z papieru rozumiana jest przez nią jako forma grafiki i sztuka tworzenia papieru czerpanego

 

Willa Richtera-Chorągiew Łódzka ZHP, ul. Stefanowskiego 19

W tym roku, prócz zwiedzania zabytkowych wnętrz 19-wiecznej willi zapraszamy do wzięcia udziału w harcerskim wydarzeniu pt. „Wychowanie poprzez harcerskie specjalności”
Odwiedzić będzie można następujące wystawy:

„Arsenał Pamięci” – wychowanie patriotyczne poprzez historię.
Wystawa wybranych prac konkursowych, prezentacja najciekawszych historii z lat ubiegłych

„Żeglarstwo – najstarsza harcerska specjalność” – wychowanie poprzez żeglarstwo.
Prezentacja sprzętu żeglarskiego, wyposażenia jednostek pływających, zdjęć i filmów z harcerskich rejsów, okraszona opowieściami ludzi morza oraz oczywiście szantami

„Historia harcerstwa w odznace” – zbiory falerystyki harcerskiej, odznaki, medale, stare fotografie i dokumenty

„Zdobywaj szczyty” – wychowanie poprzez sporty ekstremalne – wspinaczka. Prezentacja technik i sprzętu wspinaczkowego połączona z możliwością samodzielnego wypróbowania własnych sił na linie.

„Salonik Richterów – zasiądź z nami” – historia wilii (w tym filmowa) w szczególnej scenerii Studia RetroFoto

„60-lecie 18 Łódzkiej Drużyny Harcerek im. Marii Porzezińskiej „WIERCHY”” – wychowanie harcerskie poprzez pracę z bohaterem i historią, prezentacja 18 tomów kronik drużyny, 3 tomów kartek z okazji Dnia Myśli Braterskiej,

„100-letnie zbiory Muzeum Harcerstwa Ziemi Łódzkiej” – wychowanie poprzez historię – prezentacja zbiorów, w tym odznak, proporców, medali, pucharów, sztandarów oraz umundurowania z przestrzeni lat.

„Służba ratownicza” – wychowanie poprzez ratownictwo medyczne. Prezentacja imprez z udziałem grupy ratowniczej, prezentacja technik, zdjęć i sprzętu.

„Harcerska nuta” – wychowanie poprzez śpiew.

„Zuchowe słodkości” – wychowanie ekonomiczne w drużynie – własnoręczne wypieki zuchów do spożycia na miejscu …. Mniam.

Gra „Kapsuła czasu”

Gra pozwoli nam się przenieść w czasie do roku 1895 r., kiedy to Zygmunt Richter, prowadzący fabrykę, tkalnię i wykańczalnię wełny postanawia przeprowadzić się ze swojej willi przy ulicy Wólczańskiej 199. Dom przy ul. Pałacowej 19 (obecna Stefanowskiego) zostaje z budynku biurowego ponownie przebudowany na willę z okazałym ogrodem, a właściciel planuje dokonać uroczystego otwarcia.
Uczestnicy wyruszą z budynku Chorągwi Łódzkiej, a na patrole czekają zróżnicowane zadania na trasie oraz wiele zadań dodatkowych. Żeby odnaleźć kolejny punkt, patrole będą musiały nie tylko wykonać zadanie, ale również zdobyć odpowiedni artefakt, który będzie przepustką na trasie.
Termin zgłoszeń to 12 maja.
Gra będzie trwała od 14:00 do 19:00.
Patrole mogą liczyć od 5 do 10 osób.
Gra przeznaczona jest dla wszystkich pionów wiekowych.
Podczas gry uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zwiedzić piękną zabytkową willę Richtera, ale także obejrzeć wystawy przygotowane specjalnie na noc muzeów.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

godz. 18.00-24.00

zapraszamy w:

Rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

Rocznicę urodzin Władysława Stanisława Reymonta

100-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wszystkich odważnych i chętnych, szukających nowych wyzwań i wspaniałej zabawy zapraszamy do Działu Zbiorów Audiowizualnych, który na jedną noc stanie się poligonem wojskowym. Wszystkich zwiedzających czeka militarna przygoda lub nocna warta. Sanitariuszki i pacjenci szpitala polowego zadbają o rozrywkę przeprowadzając muzyczne

i filmowe konkursy: „Ustrzel nutkę” oraz „Kadrówka, czyli znasz li ten kadr”. Ponadto będziemy przyjmować małych rekrutów, na których czekają: malowanie kamuflażu na twarzy oraz ciekawe konkursy np. rzut granatem na celność, czy gra pamięciowa „Znajdź Marszałka”.

Zachęcamy do odwiedzenia sekretariatu gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego

w Dziale Zbiorów Specjalnych. Gości witać będzie zasłużony legionista, a sekretarka Marszałka, poetka Kazimiera Iłłakowiczówna odpowie na pytania dotyczące Józefa Piłsudskiego. Wśród starych dokumentów, fotografii, kart pocztowych, medali i map będzie można obejrzeć unikatową Księgę pamiątkową „Memoriał Aliantów” z 1926 r. i przeczytać własnoręczny wpis Marszałka. Wszyscy odwiedzający sekretariat zmierzą się

z konkursami i łamigłówkami, spróbują odnaleźć hasło w XVII-wiecznym słowniku, sprawdzą swoją spostrzegawczość, a najmłodsi ułożą puzzle. Nasz apel: sprawdź, czy do twarzy ci w mundurze legionisty i uwiecznij to na fotografii!   

Na terenie Biblioteki toczyła się będzie gra biblioteczna „Do szeregu!!!”, która rozgrywać się będzie w Dziale Zbiorów Audiowizualnych, Dziale Zbiorów Specjalnych oraz w holu głównym i wystawowym w budynku A.

W holu głównym Biblioteki zapraszamy do Punktu Meldunkowego, Punktu Intendentury oraz na pamiątkowe selfie z Marszałkiem. Uczestnicy gry otrzymają specjalne rozkazy i zadania. Wszystkie osoby, które ukończą grę otrzymają skromny ekwipunek na dalszą drogę. Goście odwiedzający Bibliotekę będą mieli również możliwość rozwiązania zagadek związanych z wystawą „JÓZEF PIŁSUDSKI W LITERATURZE – ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi”. Atrakcją będzie maszyna drukarska z przełomu XIX i XX w. tzw. „bostonka”, na której Józef Piłsudski drukował w Łodzi przy ul. Wschodniej 19, od grudnia 1899 roku do lutego 1900 roku, nielegalne czasopismo „Robotnik”. 

 


53. Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki, ul. Ogrodowa 34

 

Zapraszamy na drzwi otwarte stowarzyszenia w  godz. 18:00-01:00

Fotopracownia Portretu Księży Młyn, ul. Przędzalniana 67


godz. 18:00-01:00

W czasie otwarcia pracowni, odwiedzający będą mogli wykonać okazjonalny portret lub nabyć pamiątkowe fotografie przedstawiające Księży Młyn.

Dom Fotografii, ul. Przędzalniana 67

Pracownia otwarta w godzinach 18:00-01:00

Pracownia Malarstwa, Grafiki Warsztatowej i Fotografii ul. Przędzalniana 53

Natalia Anna Kalisz (urodzona w 1988 roku w Łodzi) ukończyła Wydział Grafiki  i Malarstwa w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości łączy techniki graficzne z malarstwem olejnym, fotografią oraz technikami rysunkowymi. Pracownia Natalii Kalisz mieści się w XIX-wiecznym domu robotniczym. W jej pomieszczeniach powstały warsztat graficzny i malarski oraz atelier fotograficzne. Pracownia jest miejscem, w którym unosi się charakterystyczny zapach drukarskiej farby. Drewniana podłoga stała się paletą pełną barw, a ściany tłem dla autorskich obrazów i grafik artystki. Kilka razy w roku drzwi pracowni otwierają się dla miłośników sztuki i warsztatów graficznych.

Kalisz w obrazach przytacza różne wizje pochodzenia świata, osobiste wyobrażenia na temat natury człowieka, cyklu narodzin, życia i przemijania. Kieruje nią myśl o tym, co pierwotne  i egzystencjalne. Czerpie inspiracje zarówno  z ekspresji późnogotyckich ołtarzy, jak i XVIII-wiecznego klasycyzmu czy XIX-wiecznego malarstwa symbolicznego. W swoim dorobku artystycznym ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród, w tym Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi 2014. Realizując program stypendialny, wydała książkę artystyczną ilustrowaną cyklem grafik łączących w sobie różne formy druku, techniki rysunkowej  i malarskie. W roku 2016 została laureatką Nagrody im. Wiesława Nowickiego, będącej wyrazem uznania dla całokształtu jej twórczości na rzecz kultury narodowej i miasta Łodzi. Od 2014 roku jest członkinią łódzkiego Stowarzyszenia Artystycznego El Art.

Pracownia Portretu, ul. Przędzalniana 55

 

Zapraszamy na drzwi otwarte pracowni w  godz. 18:00-01:00

Pracownia Mozaiki, ul. Przędzalniana 61

godz. 17:30-01:00

W Pracowni mozaiki będzie można obejrzeć pracownianą  ekspozycję prac wykonanych w różnych technikach oraz biżuterię z mikromozaiką. Oprócz gotowych obrazów będzie też można zapoznać się z aktualnie powstającymi pracami, a także z warsztatem artysty tworzącego w tej technice, obejrzeć stosowane materiały i narzędzia. Dodatkowo we wnętrzu pracowni wyeksponowana jest mini kolekcja zabytkowej włoskiej biżuterii zdobionej techniką mikromozaiki, w której najstarszy przedmiot pochodzi z II poł. XIX wieku

Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”, Żeligowskiego 7/9

Izba znajduje się w budynku historycznych koszar pułku, obecnie Uniwersytet Medyczny w Łodzi – u zbiegu ulic gen. Żeligowskiego i 1 Maja. Na wystawie wiele pamiątek z okresu międzywojennego – liczne mundury, militaria, dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z przedwojennym Garnizonem Łódzkim, a w szczególności ze stacjonującymi tutaj pułkami piechoty. Nie zabraknie również smaczków w postaci chociażby unikalnego przedwojennego polskiego motocykla Sokół 600. W tym samym budynku znajduję się Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Wojskowej Służby Zdrowia, które również będzie otwarte dla zwiedzających. Serdecznie zapraszamy w godzinach 17-01:00

SHOWROOM87, ul. Piotrkowska 87

godz. 18:00- 01:00

W tym roku zapraszamy na ekspozycję pn. „Broń biała z prywatnych kolekcji polskich” i oczywiście będzie to prezentacja białej broni – unikatowych egzemplarzy  od XVII do XIX wieku.

Izba Tradycji 28 pułku Strzelców Kaniowskich, ul. Żeligowskiego 7/9

godz. 18:00-01:00

 • Zwiedzanie wystawy, poświęconej historii 28 pułku Strzelców Kaniowskich zwanego pułkiem „Dzieci Łodzi”
 • zwiedzanie terenu dawnych koszar w których pułk stacjonował,
 • prezentacja sylwetek żołnierzy pułku w umundurowaniu z lat 1918-1939 w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, krótkie prelekcje na temat historii pułku i jego udziału w wojnie 1920 roku i wojnie obronnej 1939 roku


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Targi Mody Fashionwere B2B w Hali EXPO
plasterkultury
Plastry Kultury 2015 – mainstream roku
Festiwal Kultury Szkolnej
2 komentarze
 • 29 maja 2017 at 16:32

  Nie mogę się zgodzić ze wszystkim co przedstawia autor, nad wieloma kwestiami warto byłoby się zastanowić
  jeszcze raz.

 • 27 maja 2017 at 07:17

  Super strona i jeszcze lepszy artykuł. Ciekawy, przemyślany, nowatorski.
  Czekam na więcej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*