ncomatwychStraszne historie o projektorach 8 mm, pokaz filmowy z odległej galaktyki i spotkanie z „Morderczymi klownami z kosmosu” prosto z kasety VHS – te i wiele innych atrakcji będzie czekać na amatorów nośników audio-wideo z lat 80. podczas „Nocy martwych mediów” 29 października w przyszłej sali kinowej NCKF w EC1.

Analogowa technika projekcji z filmowej taśmy 8 mm to dla kinofilów prawdziwa gratka. Każdy uczestnik będzie miał szansę spróbować swoich sił w montowaniu i klejeniu taśmy, obsłudze przeglądarki, zakładaniu filmu, a wreszcie: w uruchomieniu pokazu. Spotkanie z kultowym projektorem zwieńczy projekcja wybranych scen z filmu z odległej galaktyki na dużym ekranie.

Wszyscy, którzy chcą powspominać osiedlowe wypożyczalnie kaset video i popularne produkcje z czasów transformacji ustrojowej, będą mogli wziąć udział w dyskusji o technologiach kina domowego m.in. z Michałem Pabisiem-Orzeszyną z NCKF i Uniwersytetu Łódzkiego oraz Krystianem Kujdą, organizatorem projektu VHS Hell.

Kolektyw VHS Hell patronuje też głównemu punktowi programu, czyli pokazowi „Morderczych klownów z kosmosu” – kultowego pastiszu kina science fiction, który w latach 90. trafił do Polski za sprawą kaset wideo. Film autorstwa braci Chiodo, legendy branży efektów specjalnych, opowiada historię mieszkańców namiotu cyrkowego, który ląduje na amerykańskiej prowincji. Przybysze uzbrojeni w watę cukrową, baloniki i makabryczne poczucie humoru wyruszają do pobliskiego miasteczka. Rozpoczyna się krwawa łaźnia… „Mordercze klowny z kosmosu” to przezabawny hołd dla inwazyjnego kina science fiction lat 50., pełen doskonałych efektów specjalnych i muzyki punkowców z The Dickies i Johna Massariego, znanego ze współpracy
m.in. z Lady Gagą.

Finałem wydarzenia będzie wyjątkowe afterparty : Łukasz Brzozowski zagra sety DJ-skie z nośników, które dawno odeszły do lamusa. Taśmy szpulowe, kasety magnetofonowe i płyty winylowe ożyją i staną się przyczynkiem do wspólnej zabawy i filmowych dyskusji o martwych mediach i nie tylko. Udział w projekcji filmowej i w pozostałych wydarzeniach kosztuje 5 zł.

 PROGRAM WYDARZENIA:

29 października (sobota)
13:00 Nawijamy! Straszne historie o projektorach 8 mm
19:00 Wyciągamy trupy z szafy. O technologiach kina domowego – dyskusja
20:30 Oglądamy: VHS Hell
22:00 Gramy! Afterparty

Zapisy: warsztatynckf @ec1lodz.pl

Adres:
Narodowe Centrum Kultury Filmowej
„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi
ul. Targowa 1/3 (wejście główne do Planetarium EC1)                   

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
audiospacer
Audiospacery „Pobocze – historie z(a)deptane”, cz. 1 „Urodziłem się na Szlezingu” (powtórka)
ulice-kamienice
Ulice / Kamienice przy Piotrkowskiej 217
Po co są Ogrody Zoologiczne?

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*