Noc Księgarń 2022 już 7 października. W programie ponad 200 wydarzeń w 155 księgarniach w całej Polsce. Do inicjatywy tradycyjnie zgłosiły się również instytucje z Łodzi.

7 października w ponad 150 księgarniach z 55 miast już po raz czwarty odbędzie się Noc Księgarń. W tym roku zapowiada się rekordowa edycja – zarówno pod względem liczby księgarń, jak i bogactwa i różnorodności zaplanowanych przez nie wydarzeń. Nocne święto literatury wspólnie z księgarniami i wydawcami organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Program łódzkiej części Nocy Księgarń:

Księgarnia PWN, Więckowskiego 13

Pokazy naukowe w Księgarni PWN w Łodzi – Noc Księgarń 2022
7 października 16:00 – 21:00

Moc wiedzy i Noc pełna fascynujących zabaw z nauką. Zapraszamy na cykl bezpłatnych pokazów naukowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Księgarni PWN w Łodzi. Podczas Nocy Księgarń przeniesiecie się z nami do niezwykłego świata magii… to znaczy chemii i nauki!

Program bezpłatnych pokazów naukowych:
Pokaz z ciekłym azotem (godz. 16:00-17:00)
Pokazy z jedną z najzimniejszych substancji na świecie. Temperatura niczym na Merkurym, Neptunie, Saturnie czy Uranie. Co możemy z nią zrobić? Zobaczymy, co się dzieje z substancjami w ekstremalnie niskiej temperaturze! Przekonajmy się, ile balonów zmieści się w magicznej skrzyneczce. Zobaczmy jak róża kruszy się niczym szkło. Przywołajmy wspólnie ogromnego dinozaura! A wszystko to wśród chłodnej mgły z parującego azotu. Przeprowadzimy niesamowite eksperymenty z Małym Inżynierem, które zafascynują każdego.

Pokaz z suchym lodem (godz. 17:20-18:20)
W trakcie warsztatu dzieci przeniosą się z nami do tajemniczego świata magii, rodem z Harry’ego Pottera. Nauczą się jak wywoływać i poskramiać ducha oraz jak przyrządzić smocze drinki. Pokażemy i wytłumaczymy, czym jest sublimacja i jak samemu zrobić śnieg nawet w upalny dzień!

Pokaz kuchni molekularnej (godz. 18:40-19:40)
Kuchnia XXI wieku! W menu znajdziemy m.in. molekularne bezy śmietankowe, dymiące ciasteczka, smocze drinki, lody robione przy pomocy ciekłego azotu, sorbety owocowe. Kuchnia molekularna to nowy trend światowej gastronomii. Połączenie wiedzy kulinarnej, chemii i fizyki pozwala na otrzymanie zdrowych potraw o nietypowych smakach zaskakujących połączeniach i interesującej formie. Kuchnia molekularna robi naprawdę duże WOW wśród dzieci i dorosłych.

Pokaz chemiczny (godz. 20:00-21:00)
Każdego dnia obserwujemy najróżniejsze zjawiska fizyczne czy chemiczne, nie zawsze jednak je rozumiemy. Zdaje nam się, że otaczający Nas świat jest bardzo skomplikowany. NIC BARDZIEJ MYLNEGO ! Nasze pokazy przeniosą Was do najdalszych zakątków nauki, w prosty ale naukowy sposób wyjaśnimy niewyjaśnione, pokażemy to czego na co dzień nie zauważacie, odpowiemy na każde Wasze pytanie. Podczas pokazów przekonacie się, że wodę można zagotować w ułamku sekundy, wyprodukowanie pasty dla wielkiego słonia to też nic trudnego. Jak zamienić wodę w wino i wiele innych ciekawostek.

Wydarzenie stacjonarne – zapraszamy do Księgarni PWN w Łodzi (Więckowskiego 13). W trakcie Nocy Księgarń dodatkowy rabat na całą ofertę księgarni.


Księgarnia Do Dzieła, Próchnika 3

XIV Ogólnopolski Turniej Krzyżówek z „Przekrojem”. Wydarzenie towarzyszące Nocy Księgarń 2022
6 października 18:30 – 21:00

Popularny kwartalnik na osiem liter zaprasza na czternastą odsłonę Ogólnopolskiego Turnieju Rozwiązywania Krzyżówek. Tym razem Turniej odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące Nocy Księgarń. Zapraszamy do świętowania już 6 października!

W jedenastu księgarniach w całej Polsce tego samego dnia, o tej samej godzinie rozpocznie się wielka gimnastyka szarych komórek. Do udziału zapraszamy zarówno amatorów zagadek słowno-literowych, jak i zawodowych szaradzistów.

Zasady:

• turniej odbędzie się 6 października 2022 w 11 księgarniach kameralnych w Polsce w tym samym czasie (lista poniżej)
• wszyscy uczestnicy rozwiązują tę samą krzyżówkę;
• krzyżówkę można rozwiązywać indywidualnie lub w małych (maks. 3-osobowych grupach);
• do udziału w turnieju w każdym mieście może zgłosić się maks. 30 osób (liczba uczestników jest uzależniona od warunków każdego miejsca);
• podczas turnieju nie można się konsultować ze sobą, ściągać ani korzystać z urządzeń elektronicznych, słowników oraz Internetu;
• zapisy w dniu Turnieju w księgarniach (lista miejsc poniżej);
• krzyżówkę rozwiązujemy na czas – rozwiązania wraz z wynikiem czasowym zostaną przekazane przez koordynatorów poszczególnych księgarni do centrali w Warszawie;
• zwycięża ten, kto jako pierwszy/pierwsza odda w pełni poprawnie rozwiązaną krzyżówkę (wszystkie pola + hasło);
• wyłonimy zwycięzcę w każdym mieście oraz 3 laureatów ogólnopolskich.

Noc Księgarń 2022 w Do Dzieła. Turniej, konkurs, warsztaty i spotkania autorskie
7 października 18:00 – 21:00

– 6.10.22 – Turniej Krzyżówek Przekroju- 7.10.22 – 18:00 – warsztaty z tworzenia kolaży
– 9.10.22 – 12:00 – TAJEMNICA FRANCUSKIEJ WILLI. Sspotkanie autorskie z Małgorzatą Kur
– 9.10.22 – 15:00 – PORODZINNA. Spotkanie z Natalią Fiedorczuk


Dom Literatury w Łodzi, Roosevelta 17

Wydarzenie towarzyszące Nocy Księgarń: O “Dziennikach” Franza Kafki w Domu Literatury w Łodzi
7 października 18:00 – 20:00

Promocja książki “Dzienniki” Franza Kafki, przeł. Łukasz Musiał, z udziałem tłumacza i Pawła Pieniążka. Książki sprzedawane podczas wydarzenia i po nim w cenach promocyjnych.


Księgarnia Ossolineum, Piotrkowska 181

Noc Księgarń 2022 w księgarni Ossolineum. „Husaria Młot Boga! Najsłynniejsze bitwy i szarże”. Spotkanie autorskie z Radosławem Sikorą
7 października 17:00 – 20:00

Tematem spotkania będzie husaria, której wybitnym znawcą jest nasz gość, autor kilkunastu książek na jej temat.

Najskuteczniejsza jazda w dziejach świata powstała na naszej ziemi. Przez 300 lat broniła Rzeczpospolitej. Stanowiła jej kluczową siłę ofensywną i decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach. Na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć zwykle mierzyła się z kilkukrotnie liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła. Jaka naprawdę była polska husaria? W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności? Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie minął? Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła.

Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła. Książki autora z rabatem 10%.

Noc Księgarń 2022 w Księgarni Ossolineum w Łodzi. Kiermasz po zmroku
7 października 17:00 – 20:00

Kiermasz z okazji Nocy Księgarń. Przez 2 dni będą Państwo mogli kupić u nas książki w wyjątkowo okazyjnych cenach. Dwa największe działy, które udostępnimy, to dziecięcy i regionalny. Najważniejszym gościem kiermaszu będzie Wydawnictwo Literatura z Łodzi. Książki napisane przez Grażynę Bąkiewicz mogą liczyć na autograf.

Noc Księgarń 2022 w Księgarni Ossolineum w Łodzi. Poranek po Nocy. Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz
8 października 11:00 – 13:00

Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz promujące jej najnowszą książkę dla dzieci „Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka” (Wydawnictwo Literatura).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
andrzejbart
Spotkanie z Andrzejem Bartem w 6. dzielnicy
wist
Spotkanie z Maciejem Miłkowskim w Poleskim Ośrodku Sztuki
euro2016
Literacka Strefa Kibica 2016

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*