Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku – przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal literacki organizowany od jesieni 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Pierwsza edycja wydarzenia przyciągnęła tłumy czytelników, którzy po zmroku odwiedzili ponad 100 księgarń w całej Polsce. W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń (15-17 października 2020) znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, spacery literackie, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych, a przede wszystkim: możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku.

W Łodzi Noc Księgarń odbędzie się w Księgarni Do dzieła oraz Księgarni Ossolineum.

Księgarnia Do dzieła – ul. Próchnika 3

15 października 2020, Księgarnia Do Dzieła
18:00 ŁOWCY. Spotkanie z Piotrem Sowińskim
Akcja powieści, jak zawsze u Sowińskiego, dzieje się w Łodzi, tym razem na początku XXI wieku, kiedy miastem wstrząsa afera „łowców skór”. ŁOWCY to czarny kryminał z silnie nakreślonym tłem społecznym. Stwarza możliwość zajrzenia do rozpadających się kamienic, w zakamarki ruin po tętniących niegdyś życiem zakładach przemysłowych i poznania burzliwych losów związanych z nimi osób. Sowiński nakreślił przejmujący obraz miasta dotkniętego skutkami transformacji ustrojowej. Prowadzący: Marcin Szymański
Zapisy: 25 wejściówek, zapisy stacjonarnie, przez FB/IG/@ księgarni

16 października 2020, Księgarnia Do Dzieła
17:30 TEODOR HOPPE IDZIE DO NIEBA. Spotkanie z Iwoną Partyką
To historia pełna cudowności i kaszubskiego realizmu magicznego. Kaszuby Partyki reprezentują świat swojski i obcy, niepospolity i zwyczajny zarazem. To miejsca nabrzmiałe pamięcią pokoleń, źródło bolesnych wspomnień, niecodziennych wyborów, wydarzeń pamiętanych z lekcji historii i pokazanych w perspektywie lokalnej codzienności. Autorkę intrygują meandry pamięci. To także historia miłosna, w której garbus zakochuje się w olbrzymce, ale też opowieść o miłości do przyrody i Boga, o życiu w harmonii ze światem natury, o akceptacji inności i przebaczeniu. Prowadząca: Paulina Frankiewicz
Informacja o zapisach: 25 wejściówek, zapisy stacjonarnie, przez FB/IG/@ księgarni
19:30 ŁÓDŹ. MIASTO PO PRZEJŚCACH. Bartosz Józefiak i Wojciech Górecki
W Łodzi dzieje się dokładnie to samo, co w każdym polskim mieście. Tylko że dzieje się bardziej. Ta książka to podróż po ostatnich trzydziestu latach „polskiego Manchesteru”. Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi. Ale też metropolii, która ma największy w kraju dworzec, śmiało korzysta ze swojego postindustrialnego charakteru i niezmiennie przyciąga miłośników kina i artystów. Wojciech Górecki przywołuje wspomnienia z przełomu lat 80. i 90., a ze współczesnością konfrontuje je Bartosz Józefiak.
Informacja o zapisach: 25 wejściówek, zapisy stacjonarnie, przez FB/IG/@ księgarni

17 października 2020, Księgarnia Do Dzieła
12:00-14:00 BAJKA NA KOŃCU ŚWIATA. Warsztaty komiksowe z Marcinem Podolcem
Warsztaty komiksowe wokół BAJKI NA KOŃCU ŚWIATA, postapokaliptycznej serii dla młodszych czytelników. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję lepiej poznać historię Wiktorii i suczki Bajki, a także wykreować własnych komiksowych bohaterów.
Zapisy: 10 wejściówek dla uczestników w wieku 7-12 lat, zapisy stacjonarnie, przez FB/IG/@ księgarni
17:00 RZECZY OSOBISTE. Spotkanie z Karoliną Sulej
Premierowe spotkanie wokół książki RZECZY OSOBISTE. OPOWIEŚĆ O UBRANIACH W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH I ZAGŁADY autorstwa Karoliny Sulej. Prowadząca: Paulina Frankiewicz
Zapisy: 10 wejściówek dla uczestników w wieku 7-12 lat, zapisy stacjonarnie, przez FB/IG/@ księgarni

Księgarnia Ossolineum – ul. Piotrkowska 181

15 października 2020, Księgarnia Ossolineum
18:00 Odwaga tworzenia – warsztaty rozwojowe i spotkanie autorskie nt. powieści „Woda księżycowa”.
Maksymalna liczba osób na warsztatach: 20. Warsztaty są bezpłatne, obowiązują wcześniejsze zapisy (za pośrednictwem księgarni)
20:00 Spotkanie autorskie z Agnieszką Janiszewską Szczepanik wokół nowej książki „Woda księżycowa”.
Limit miejsc: 20 osób

16 października 2020, Księgarnia Ossolineum
18:00 Spotkanie autorskie z MARCINEM SZYMAŃSKIM
Jedna z najnowszych pozycji autora to historia jednego z największych miast w Polsce. „Łódź na wodach dziejów. Biografia miasta” opisuje dzieje od samego początku do współczesności – do 1989 roku. Jest to jedyna taka pozycja na rynku. Podczas spotkania można nabyć książkę z 20% rabatem oraz uzyskać wpis od autora.
Limit miejsc: 20 osób

17 października 2020, Księgarnia Ossolineum
12:00 WARSZTATY Rodzinne sekrety – Scheiblerowie z MAGDĄ PAWLAK
Zabawa w tworzenie drzewa genealogicznego, określanie więzi łączących poszczególnych członków rodziny, opowiadanie historii rodziny Scheiblerów, także poszerzenie wiedzy na temat historii Łodzi na podstawie książki. Limit miejsc: 20 osób
15:30 JOGA ŚMIECHU Z MARTĄ DĘBSKĄ
Joga śmiechu to metoda pracy gimnastycznej oraz ścieżka osobistego samorozwoju. Zapoczątkowana została w Indiach przez lekarza dr. Madana Katarię w 1995r. To trening stymulujący śmiech, mający prozdrowotne korzyści. Przy jej pomocy rozluźniamy ciało i duszę, rozluźniamy napięcia w ciele, redukujemy stres i oczyszczamy umysł.
18:00 KONCERT REMIEGO JUŚKIEWICZA „Może pojutrze”
Remigiusz Juśkiewicz – polski muzyk, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i wokalista, od 17 lat mieszkający w Londynie.
Limit miejsc: 20 osób

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
tygielkultury
IX Konkurs Poetycki dla Młodych Twórców im. Zbigniewa Dominiaka
Premiera książki „Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000”
cathal
Cathala McCabe w Teatrze Małym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*