Noc Kobiet w Dzień Kobiet

8 marca w Dzień Kobiet, o godzinie 18 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na nietypową wycieczkę w przeszłość. Wysłuchajmy wspólnie wspomnień byłej osadzonej w więzieniu przy Gdańskiej – odczyta je Dominika Probachta – studentka wydziału aktorskiego PWSFTviT.

W ciemności, posiłkując się migotliwym światłem świecy wydobędziemy z mroku historii, usłyszymy zapomniane już losy kobiet osadzonych w więzieniu przy ul. Gdańskiej.

Każda z ich historii jest niezwykła i warta poznania. W trakcie tego niezwykłego wieczoru stworzymy możliwość zapoznania się z dziejami kobiet zaangażowanych w walkę niepodległościową w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Wspólnie odkryjemy losy m.in. Haliny Kłąb – agentki wywiadu Armii Krajowej, Stanisławy Leszczyńskiej – sługi bożej, akuszerki z Auschwitz oraz Haliny Pikulskiej – sekretarki Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.

Wszystkie te kobiety łączy jedno – były więzione przy ul. Gdańskiej. Świętuj z nami Dzień Kobiet. Oprócz wystawy „WIĘZIENIE PRZY DŁUGIEJ (GDAŃSKIEJ) W ŁODZI 1885-1953” zapraszamy na ekspozycję „KOBIECE TWARZE NIEPODLEGŁOSCI”

Dla pierwszych stu kobiet czekać będzie niespodzianka. Z uwagi na charakter ekspozycji zapraszamy osoby powyżej 16 roku życia, młodszych wraz z opiekunami, na ich odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *