(Nie)zwykły rok EC1 Łódź

„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi to jedna z największych instytucji kultury w naszym kraju. Mijający rok przyniósł wiele projektów, które z jednej strony budowały międzynarodowe relacje, z drugiej, wprowadzały kolejne elementy stałej oferty placówki.

Warto podkreślić, że instytucja prowadzi równolegle poważne projekty inwestycyjne: trwają prace nad budową i wyposażeniem NCKF, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz strefą dla dzieci. Łączna kwota przeznaczona na realizację projektów inwestycyjnych dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej to 405 491 765 złotych.

Wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” (listopad 2017 – czerwiec 2018). Koncepcja sprowadzenia wystawy była pokłosiem współpracy „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi z Cité des Sciences et de l’industrie z siedzibą w Paryżu, największym Centrum Nauki w Europie. Wspólnie z Muzeo Nazionale dells Scienza et della Technologia Leonardo da Vinci oraz Deutsches Museum z Monachium było ono producentem projektu.

– To pierwsze tej skali międzynarodowe przedsięwzięcie, które postawiło EC1 w równym rzędzie z największymi placówkami wystawienniczymi i centrami nauki Europy – mówił Michał Kędzierski z działu marketingu instytucji kultury z ulicy Targowej w Łodzi. – tworząc EC1 mamy ambicje wychodzenia poza grono lokalnych odbiorców, a tym ostatnim chcemy dostarczać inspirujących wydarzeń na światowym poziomie. Można powiedzieć, że okres trwania wystawy „Leonardo da Vinci…” był także momentem debiutu wydawniczego EC1. W związku z tym wydarzeniem ukazały się dwie publikacje: „Leonardo da Vinci. Natura i wynalazek” oraz „Zapiski wynalazców.

Na potrzeby wydarzenia przygotowana została specjalna aplikacja „Energia Umysłu” stworzona przez Hycom. Kampania promocyjna, która wykorzystywała głównie media cyfrowe zebrała wiele wyróżnień i nagród branżowych, m.in. Digital Communication Awards 2018, MIXX AWARDS, Golden Arrow.

Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało uruchomione 7 stycznia 2018 r. Największe atrakcje CNiT EC1 to oczywiście wystawy stałe: „Przetwarzanie energii”, „Makro i mikro świat”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Można powiedzieć, że wędrując ścieżkami edukacyjnymi placówki podążamy od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii, by udać się dalej w rytmie rozwoju ludzkiej wiedzy i technologii. Aż do strefy Głębokiego Kosmosu i na Międzynarodową Stację Kosmiczną. CNiT EC1 organizowało liczne wydarzenia, takie jak „Dni wody”, „Dni tabliczki mnożenia”, „Dni Ziemi” i „Weekend szpiegów” oraz gry i warsztaty. Dawały one szanse na prezentację naszym gościom różnorodnej i bogatej oferty naszej placówki. Ważnym momentem w życiu centrum było podpisanie trzyletniej umowy sponsorskiej z firmą Veolia Łódź S.A., która objęła patronat nad unikatową wystawą „Przetwarzanie energii”.

Centrum Nauki i Techniki EC1 wyposażyło w nowoczesne meble i sprzęt swoje laboratoria. Dzięki tym przestrzeniom Centrum już w niedługo zaoferuje odwiedzającym kolejne wartościowe atrakcje. Trzy przestronne sale laboratoryjne oraz przestrzeń przeznaczona na zaplecze techniczne pozwolą na organizowanie interdyscyplinarnych zajęć o charakterze eksperymentalnym i warsztatowym zarówno dla grup szkolnych jak i odwiedzających CNiT EC1 indywidualnie i rodzinnie. W planach jest takie wyposażenie laboratoriów w sprzęt naukowy, aby możliwe było także prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, we współpracy w uczelniami wyższymi.

To właśnie w naszych laboratoriach zagości między innymi mikroskop elektronowy, który pozwolił Zespołowi Centrum Nauki i Techniki na przygotowanie wystawy „Tajemnice pyłków”. Konstruując wystawę pod nazwą „Tajemnice pyłków” zapraszamy do przyjrzenia się mikroskopijnym obiektom – pyłkom roślin. Czy może być coś mniej atrakcyjnego niż mierzący zazwyczaj kilkadziesiąt mikrometrów pyłek? Okazuje się, że właśnie pyłki mają kształty i wzory równie atrakcyjne, jak kwiaty z których pochodzą. Udowodniliśmy to, przygotowując modele pyłków roślin a nasza wystawa oddziałuje na niemal wszystkie zmysły – pyłki można obejrzeć a nawet ich dotknąć. Podczas zwiedzania ekspozycji można poczuć zapach niektórych z nich, a wszystkiemu towarzyszy krajobraz dźwiękowy stworzony z czasem niezwykłych albo budzących emocje dźwięków przyrody. Tę ekspozycję można będzie oglądać w CNiT EC1 do końca lutego 2019 r.

„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi to miejsce mądrego spędzania czasu. Zależy nam, aby każdy Odwiedzający czuł niezwykłą atmosferę zrewitalizowanej Łodzi i bijące serce intelektualno-rozrywkowego kompleksu. Kiedy tworzyliśmy koncepcję miejsca, zauważyliśmy, że wśród różnorodnych elementów działalności naszej placówki warto przygotować specjalną ofertę dla najmłodszych. To geneza naszej strefy dla dzieci. Zogniskowane wokół żywiołów eksponaty pomogą naszym Odwiedzającym zrozumieć i dalej eksplorować świat nauki i techniki, zaś przestrzeń interakcji umożliwi rozwój umiejętności społecznych dzieci. Chcemy utrzymać fascynację dzieci otaczającym je światem.

W stworzenie wartościowej oferty poza ekspertami z EC1 zaangażowana będzie firma New Amsterdam, mająca bardzo bogate, zdobywane w kraju i za granicą, doświadczenie w tworzeniu rozwiązań architektonicznych i interaktywnych. Umowa na tę realizację została podpisana w końcu 2018 r. Zgodnie z planem strefa powstanie do 2020 r.

Rok 2018 r. popularna w Polsce placówka astronomiczna zamyka z frekwencją 130 tys. widzów. W jej repertuarze Pojawiły się nowe projekty edukacyjne dla dzieci i zaawansowanych miłośników astronomii. Unowocześniliśmy także oprogramowanie, system i sprzęt. Warto podkreślić, że zaprosiliśmy Was do Sfery Muzyki a w ramach tego muzycznego cyklu w Planetarium EC1 występowali Stanisław Soyka, Iza Lach i jazzowy zespół Piotr Krzemiński Reunion.

Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network, UCCN) jest strategicznym partnerem UNESCO, wyspecjalizowanej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw edukacji, nauki i kultury. To grupa 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik dla swojego rozwoju i rewitalizacji. Łódź została do niej przyjęta w końcu października 2017 r.

Zarówno polska część wspomnianej wyżej wystawy „Leonardo da Vinci…” jak i osobna ekspozycja prezentowana najpierw na Festiwalu Filmowym w Gdyni a obecnie w Centrum Nauki i Techniki EC1, przywołuje i przypomina postać Kazimierza Prószyńskiego. To polski wynalazca, o którym Louis Lumière miał powiedzieć: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy w kinematografii, ja jestem drugi”.

– W 2017 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej zrekonstruowało biopleograf. Rok później NCKF zrealizowało za pomocą tego legendarnego urządzenia pierwszy polski film fabularny, którego twórcą był właśnie Prószyński – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF. Współczesny obraz nosi tytuł pierwowzoru: „Powrót birbanta” a zrealizowało go łódzkie studio filmowe Opus Film. W roli tytułowej wystąpił znakomity aktor Jakub Gierszał.

Z kolei wystawa „Kino Kresów” obejmuje dokumenty, plakaty, bilety i czasopisma filmowe, materiały multimedialne i obiekty techniki filmowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego pochodzące ze zbiorów NCKF. Obie wystawy można oglądać w strefie wystaw czasowych CNiT EC1 do końca lutego 2019 r.

W mijającym roku NCKF przejęło odpowiedzialność i rozwinęło projekt Łódzkiej Alei Gwiazd. Na ulicy Piotrkowskiej pojawiły się zatem gwiazdy Michała Urbaniaka, Andrzeja Pągowskiego oraz Witolda Adamka. Są to nie tylko dowody uznania dla wymienionych artystów i twórców ale także elementy budujące tożsamość naszego miasta, kojarzonego powszechnie ze znakomitą kinematograficzną tradycją.

„Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina” to ponad 170 godzin warsztatów, 5 filmów, 5 zupełnie nowych scen… Przez osiem tygodniu grupy gimnazjalistów, licealistów i studentów pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców oglądały, dekodowały, rozkładały i składały na nowo polskie filmy m.in. „Psy” Władysława Pasikowskiego i „Pętlę” Wojciecha Jerzego Hasa. Zapraszamy na stronę internetową projektu: nckf.pl/historie-przyszlosci.

W 2018 roku Narodowe Centrum Kultury Filmowej rozpoczęło także działalność wydawniczą. Dotychczas ukazały się trzy publikacje: „Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych” pod redakcją Darka Foksa, „Mind-Game Films. Gry z narracją i widzem” – Barbara Szczekała i „Fotosy: Renata Pajchel”.

MFKiG był przede wszystkim spotkaniem twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. 29. edycję festiwalu zorganizowana w łódzkiej Atlas Arenie, EC1 oraz innych punktach miasta, odwiedziło około 20 tysięcy osób. Na tegoroczny program złożyło się kilkanaście stref tematycznych oraz ponad 200 punktów programu merytorycznego. Z publicznością spotkały się największe światowe m.in. Brian Azzarello, Peter Milligan, Grzegorz Rosiński oraz krajowe sławy sztuki komiksu i projektowania graficznego. Festiwalowi towarzyszyły wystawy prezentujące komiks krajowy i zagraniczny oraz warsztaty dla twórców, rysowanie na żywo, strefa dla dzieci, strefa komiksu japońskiego, część targowa, specjalne festiwalowe publikacje promujące młodych twórców komiksowych i wiele innych. W tym roku została rozbudowana strefa gier planszowych oraz strefy gier komputerowy o strefę retro i wolnego grania. Rozbudowa i promocja kolekcji komiksu polskiego dla Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Przygotowując ten projekt zespół wspomnianego Centrum postawił sobie za cel rozbudowa pierwszej w Polsce kolekcji rodzimej sztuki komiksowej gromadzonej przez instytucję kultury, pokazującej bogactwo, różnorodność i osiągnięcia polskiej narracji graficznej przez pryzmat zmian historycznych i społecznych w naszym kraju poczynając od międzywojnia, przez czasy PRL-u po współczesność. Projekt pozwolił na zakup 54 oryginalnych plansz komiksowych autorstwa 17 artystów, zarówno klasyków, jak i wyróżniających się twórców młodszego pokolenia. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Kwota wspomnianego dofinansowania to 155 tysięcy złotych.

Dzięki nam Łódź była Ziemią Obiecaną branży kreatywnej. (Trzecia edycja Promised Land Art Festival w EC1). Przygotowywany wspólnie z CD Projekt RED (studio realizujące znany i doceniany na całym świecie cykl gier o Wiedźminie) Promised Land Art Festival to niezwykła okazja do spotkania się, wymiany doświadczenia i rozwoju umiejętności dla przedstawicieli branży kreatywnej podczas licznych wykładów, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów sztuki cyfrowej i tradycyjnej. Zaproszonych zostało ponad 40 światowej klasy specjalistów z największych studiów na świecie. Tegoroczną listę prelegentów otwierał Matt Rhodes — Art Director studia BioWare (Jade Empire, trylogia Mass Effect, Dragon Age 2 i Dragon Age: Inkwizycja). Swoją pasją i wiedzą dzielili się z Wami także Rodrigue Pralier (Army of Two, Mass Effect i Medal of Honor) czy Daniel Peixie — Animator CG kalifornijskiego Walt Disney Animation Studio, w którego portfolio można znaleźć ostatnie wielkie produkcje Disneya; filmy takie jak Zaplątani, Kraina Lodu, Wielka Szóstka, Zwierzogród i Vaiana: Skarb Oceanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *