glowne_plakat_kine

Konceptualna wystawa, utrzymana w duchu dadaistycznym, poświęcona jest filmom, które przeszły do historii kina dzięki temu, że… nigdy nie zostały zrealizowane.

Niejednokrotnie jednak sama historia powstawania tych obrazów stanowi świetny materiał na scenariusz filmowy. Najlepszymi przykładami są nigdy nieukończone „Inferno” Henri-Georgesa Clouzota czy „Diuna” Alejandro Jodorowskiego. Historiom 10 filmów, które stały się kultowe, dlatego że nie powstały towarzyszyć będzie gra z odbiorcą – widzowie sami będą mogli zaproponować plakat do dzieła, które nigdy nie ujrzało światła dziennego.

***

Muzeum Kinematografii rozpoczęło działalność w roku 1976 jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi a w roku 1984 zostało wyodrębnione jako jego oddział. W 1986 roku Muzeum Kinematografii otrzymało na swoją siedzibę dawny pałac K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1 opodal PWSFTviT – popularnej „Filmówki” i podjęło samodzielną działalność jako jednostka kultury podległa samorządowi terytorialnemu.

Utworzenie Muzeum Kinematografii właśnie w Łodzi wiązało się z jej rolą jako centrum produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii oraz działalnością jedynej w Polsce i uznanej w świecie szkoły filmowej. Po dwudziestupięciu latach działalności muzeum ma ugruntowaną w Europie i świecie pozycję w dziedzinie propagowania polskiej sztuki filmowej i osiągnięć ludzi kina polskiego pochodzenia dzięki wielu wystawom, które są prezentowane w licznych krajach świata od Kanady po Singapur, często w powiązaniu z wydarzeniami filmowymi o światowej randze. Historię tych wystaw można prześledzić na stronie „Wystawy poza siedzibą”.

Wystawa potrwa do 2 czerwca 2013 r.

(Tekst – Mat. prasowe; Fot. Arkadiusz Fochtman)

Więcej o wystawach plakatu na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
mnih_-_streetart_live_20130114_1782708552
MniH – StreetArt Live! (foto)
IMG_0378
Jarosław Zduniewski – Linearne Terytoria (foto)
3pazdziernika_005
Grzegorz Rosiński i „Śledziu” na MFKiG 2010 (wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*