Niezły cyrk na Księżym Młynie (foto)

Niezły cyrk na Księżym Młynie! Koła cyrkowe, taniec tik tok, na szarfach i akrobatyka. Zobaczcie jak wygląda nowa rodzinna atrakcja w odnowionych famułach zabytkowego osiedla.

– Zrujnowane i przez lata zaniedbywane famuły dostają drugie życie. Idealnym przykładem jest działalność nowego studia zajęć dla najmłodszych, które powstało w wyremontowanych przestrzeniach na Księżym Młynie 9. Od kilku tygodni działa tu Kids Studio Open Space, czyli  przestrzeń gimnastyczno-akrobatyczna, w której można tradycyjne lekcje wf zastąpić akrobatyką, gimnastyką artystyczną,  oraz aerial straps.  To wyjątkowe miejsce na mapie Łodzi, i mam nadzieję, że będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi

– Spotkanie w naszym studiu jest dla dzieci wspaniałą zabawą i atrakcją. Zapewniamy solidną dawkę ruchu, naukę nowych, mało spotykanych dziedzin sportu i ciekawe spędzenie czasu. Rodzice mogą zrelaksować się przy naszej pysznej kawie. Dzięki lokalizacji na Księżym Młynie, łatwo można do nas dotrzeć  z każdej części Łodzi, a parking na terenie naszego obiektu, stanowi niepodważalny atut – Paulina Dobrogowska-Kirinke, właścicielka studia.

W budynkach  przy ul. Księży Młyn 1-11 w ramach programu rewitalizacji Księżego Młyna powstały nowoczesne wnętrza idealne na prowadzenie działalności twórczej. Dwie pracownie dla artystów powstały przy ul. Księży Młyn 7,  a  pod numerem 9  powstała funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń do działań animacyjnych. Remont budynku pod numerem 9  prowadzony był w 2021 r. W kwietniu 2022 po zakończeniu modernizacji działki i przebudowie budynków, Zarząd Lokali Miejskich przeprowadził postępowania na wyłonienie najemcy. Wygrało nietuzinkowe studio zajęć cyrkowych i akrobatycznych dla najmłodszych.  Budynek ma powierzchnię użytkową 151 m2, łączy koszt wyniósł 1.050.000 zł a dofinansowanie z Unii Europejskiej 700.000 zł.

Famuły na Księżym Młynie przez lata zaniedbywane popadały w ruinę.

Dziś przeprowadzany jest kompleksowy proces ich odnowy. Wzmacniana jest konstrukcja budynków, wymieniane są stropy i wszystkie instalacje. Zabytkowe detale poddawane są konserwacji. Montowana jest nowa armatura łazienkowa oraz nowa stolarka okienna i drzwiowa.  Do 2023 roku zabytkowe osiedle wzbogaci się nie tylko o kolejne wyremontowane famuły, ale również o pracownie twórcze. Obecnie na terenie zabytkowego osiedla mamy 13 pracowni artystycznych, do 2023 powstanie kolejnych 14.

W pracowniach działają projektanci mody, artyści sztuk wizualnych czy twórcy sztuki użytkowej. To tu powstają unikatowe działa sztuki, które promują Łódź nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Do 2023 r. gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie łącznie 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Dzięki modernizacji poprawia się standard i jakość życia w kamienicach,  ale zmieniają się również w podwórka. Przy zabytkowych famułach powstają zielone i przyjazne miejsca do sąsiedzkich spotkań. Zaawansowanie prac modernizacyjnych na Księżym Młynie to już blisko 80%.

źródło zdjęć: www.lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *