dt_logo_8002W poniedziałek, 26 marca, w Łódzkim Domu Kultury z okazji Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru „Dotknij Teatru” można było zobaczyć monodram „Niewinna” w wykonaniu Katarzyny Kocemby i reżyserii Przemysława Sowy.

Inspiracją do powstania sztuki był tekst Małgorzaty Gołąbek „Pierwszy Kamień”. Akcja działa się w więziennej celi i takiej wielkości była też przestrzeń w ŁDK-u. Ograniczona była ona z trzech stron krzesełkami dla widzów, dzięki czemu około 25 osób było bardzo blisko aktorki. Sprawiało to wrażenie, że zebrani znajdują się wewnątrz więziennych murów wraz z bohaterką.

Monolog przedstawiał historię kobiety, która byłą matką, żoną i kochanką.. Musiała ona w swoim życiu dokonywać wyborów pomiędzy tym, co powinna, a tym, czego pragnęła. Matka dwójki małych dzieci, żona mężczyzny, który stał się jej obcy i kochanka mężczyzny, który pięknie pachniał.. Czy można uzurpować sobie prawo do posiadania drugiego człowieka na własność, nawet jeśli jest on członkiem najbliższej rodziny? Ile szczęścia można oczekiwać od życia, czy są jakieś limity? Czy instynkt macierzyński jest nieomylny? Jak żyć z poczuciem winy i w jaki sposób radzić sobie z koszmarną samotnością? To tylko niektóre z pytań, na które bohaterka nie wskazuje jednoznacznych odpowiedzi.

Bardzo ciekawa kreacja Katarzyny Kocemby, prosta, aczkolwiek przekonywująca sceneria i mroczny, jak z najciemniejszych zakamarków duszy klimat spotkania. Jedyne, co nieco rozpraszało całą atmosferę, to próba, która odbywała się na piętrze powyżej. W chwili, gdy aktorka przedstawiała dramat swojego życia, chór radośnie intonował Sto lat i uroczy, choć niekoniecznie w danym momencie kawałek Billego Withersa „Lovely day”.. Pomimo tego, było to ciekawie spędzone 40 minut w moim życiu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6247_tn
Gaelforce Dance w Łodzi (foto)
balet_79
VIII Gala Baletowa w Teatrze Muzycznym (foto)
IMG_1379_tn
Nabór tancerzy do Teatru Wielkiego w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*