Od 3 marca w Muzeum Miasta Łodzi można podziwiać wystawę fotografi pt. Niewidzialne miasto. To projekt zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firmę Metropolis.

   
Polega na prezentacji spontanicznych form twórczej aktywności obecnej w wielkomiejskiej przestrzeni. Jego rdzeniem jest systematycznie uzupełniana baza internetowa fotografii dokumentująca przejawy tego typu działań w największych miastach Polski, baza otwarta i ogólnodostępna w internecie pod adresem www.niewidzialnemiasto.pl.

Niewidzialne miasta to tytuł książki Italo Calvino. Autor opisał w nim nieistniejące przestrzenie, niezwykłe, nieopisywalne. Podobnie jest z pracami zaprezentowanymi na wystawie. Są one nieprzystające do przypisanych im przez autorów zdjęć okontekstów – miejsca kultu, sztuki, które tak na prawdę nimi nie są.

Fotografie prezentują formy zagospodarowywania przestrzeni życiowej, najbliższego otoczenia, w jaki sposób mieszkańcy przekształcają to, co podobne, w to, co unikalne i jak temu, co bezwartościowe nadają znaczenie, jak naznaczają oni miasto swoją obecnością.

  
Niewidzialne miasto Niewidzialne miasto Niewidzialne miasto
Niewidzialne miasto Niewidzialne miasto Niewidzialne miasto
Niewidzialne miasto

  

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8928
#20lat- -fotografiipwsftvit w OPS (foto)
IMG_1730
Konrad Swinarski. Kondycja artysty, którego nie ma (foto)
Po piątej… w Galerii Krótko i Węzłowato (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*