Niestraszny Straszny Dwór na Placu Dąbrowskiego


5 maja o godz. 20:30 Teatr Wielki zaprasza na Plac Dąbrowskiego na „Niestraszny Straszny Dwór”, plenerową wersję znanej wszystkim opery Stanisława Moniuszki, którą to zostanie uczczone obchody 200 rocznicy jego urodzin.

Godzinę wcześniej będzie można zacząć zajmować miejsca siedzące na specjalnie wygrodzonym do tego terenie. Przewidywany czas trwania spektaklu to ok. 1,5 h.

Widowisko będące opowieścią o dziele Moniuszki zaplątanym w tragiczne dzieje Polski. Opowieść o pisaniu opery w odruchu serca Pana Stanisława, który widząc z okien mieszkania na Krakowskim Przedmieściu klęskę powstania styczniowego, zaczyna śnić o Polsce wielkiej i wspaniałej, o rycerzach wracających w chwale ze zwycięskich bitew, o tradycji i prawdziwym polskim domu; o zajazdach noworocznych, tańcach, waśniach i kłótniach także.

Bohaterowie Strasznego dworu żyją i kochają w XVIII wieku, a walczą w wieku XVI. Czas opowieści jak czas sztuki nie ma granic i podziałów.

Na rozbudowanych konstrukcjach scenicznych i towarzyszącym im telebimie przed gmachem Teatru Wielkiego, zaprezentowane zostaną najpiękniejsze fragmenty Strasznego dworu. Efekty tej muzycznej opowieści wzmocnione będą wielkimi dziełami malarstwa polskiego i odwołaniem się do dwóch podstawowych dla Moniuszki inspiracji: Pana Tadeusza Mickiewicza i Ślubów panieńskich Fredry, z których postaci wplecione zostały w libretto opery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *