DSC_7196nieŁódź pozornie nie-Ciekawa i pozornie nie-Mądra została uwieczniona przez panoramiczny obiektyw Macieja Ryszki. Fotografie najdziwniejszych zakątków, ale i dobrze znanych miejsc portretują miasto skrajności.

 
Piękno i brzydota, stateczność i dynamika,  bogactwo i nędza, wreszcie wartość i jej brak.  Wrażenie to jest spotęgowane dzięki jednolitej technice, kolorystyce i formacie fotografii.
Szerokokątne potraktowane starcia architektury nowoczesnej z secesją, miejskie podwórze, wnętrze fabryki czy fragment kamienicy dają obraz poszerzający nasz horyzont o spojrzeniu na Łódź. Charakterystycznym zabiegiem fotografa jest również brak płaszczyzny czasowej, uniemożliwiający widzowi datowanie zdjęć. Jedynym punktem odniesienia może być fakt, iż niektórych z uwiecznionych przez autora miejsc po prostu już… nie-Ma.

Wystawa „nieŁódź” znajdująca się od 7 kwietnia do 16 maja na paterze pałacu Poznańskich zapoczątkowała cykl fotograficznych ekspozycji czasowych pod wspólnym tytułem „Nie-zwykła Łódź” zorganizowany przez Muzeum Miasta Łodzi.


Macieja Ryszka – wykładowca na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej (kierunek: Animacja) w PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Jego powstają tradycyjna metoda światłoczuła przy użyciu mechanicznego aparatu panoramicznego Widelux z obrotowym obiektywem. Przy pomocy tego urządzenia można uzyskać format kadru prawie dwukrotnie szerszy niż w zwykłym aparacie. Dodatkowo obrotowy obiektyw powoduje odwzorowanie obrazu rzeczywistego nie na płaskiej powierzchni, lecz na płaszczyźnie będącej wycinkiem walca. Ta ostatnia cecha powoduje często zniekształcenia obrazu, co nadaje zdjęciom inny, nierzeczywisty wymiar./ inf pras.

nieŁódź. Fotografie-Maciej RyszkanieŁódź. Fotografie-Maciej RyszkanieŁódź. Fotografie-Maciej RyszkanieŁódź. Fotografie-Maciej RyszkanieŁódź. Fotografie-Maciej RyszkanieŁódź. Fotografie-Maciej Ryszka
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5119
54. Wystawa Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (foto)
posesji
Po sesji w Łódzkim Towarzystwie Fotograficznym (foto)
Ryszard_Czernow01
Artur Jastrzębski – Impresje paprocańskie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*