ZamekNiemodlin_4Wyjątkowy zamek z burzliwą 700-letnią historią podbija serca Polaków. Turyści mogą zwiedzać go zaledwie od dwóch lat. Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najpotężniejszych zamków  w Polsce.  Od niedawna jest w rękach rodzimych właścicieli, którzy otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. To tutaj Jan Jakub Kolski nakręcił Jasminum.

Na Zamku zapadały najważniejsze decyzje dotycząca księstwa opolskiego. Wzniosła go w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu Kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu. Do 1532 roku zamek pozostawał własnością śląskich książąt piastowskich. W swej wielowiekowej historii zamek kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową. Zamek niszczyli husyci w XV wieku, w 1552 roku wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej.

Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern,  Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie – do 1945 roku – był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał. W 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor. W 2015 roku zamek przejęli od Włochów właściciele z Łodzi.

ZamekNiemodlin11

– Historia zamku porusza odwiedzających; na twarzach turystów, którzy odwiedzają nas po raz pierwszy maluje się kalejdoskop wrażeń – zachwytu i niedowierzania – przyznaje Joanna Kardasińska, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. – Podejmujemy działania, aby odbudować Zamek, rozpoczęliśmy procedurę starania się o zdobycie prestiżowego tytułu Pomnika Historii – dodaje Kardasińska.

Na niemodlińskim zamku można zwiedzać z przewodnikiem m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, zamkowy ogród, salę balową, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego. Wkrótce ma powstać Muzeum Ikon i Zbrojownia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódź buduje Orientarium (foto)
Parada_20120422-8635
Parada zabytkowych pojazdów na Piotrkowskiej (foto)
Historia Łodzi w 3D (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*