111W niedzielę, 9 marca, w Atlas Arenie zorganizowano koncert Niemen – Inaczej. Na scenie pojawili się Natalia Niemen, Anna Dereszowska,  Mieczysław Szcześniak, Janusz Radek, Natalia Sikora, Janusz Kruciński, Spirituals Singers Band i  Kameleon, Osobą prowadzącą był Paweł Sztompke.

Koncert poświęcony Czesławowi „Niemenowi” Wydrzyckiemu w X rocznicę jego śmierci rozpoczęła „Pieśń wojów” wykonana przez chór „Spirituals Singers”. Oryginalnie ten utwór, Niemen wykonywał sam, korzystajac tylko z możliwosci elektroniki dla zwielokrotnienia swego głosu.

To  pieśń o zdobyciu morskiego brzegu wg słow Galla Anonima, przez historiografów uważana obecnie za pierwszy hymn Polski jeszcze sprzed „Bogurodzicą”. W przerwach między utworami, na telebimach odtwarzano wypowiedzi osób, które miały jakiś związek i kontakt z Niemenem.

joomplu:68528

Wśród nich byli m.in. Krzysztof Materna, Wojciech Mann, Maria Szabłowska i Jurek Owsiak, który był także gościem w publiczności. Mogliśmy usłyszeć w różnych wolnych interpretacjach, zaaranżowane na nowo utwory. Mietek Szcześniak ze „Snu o Warszawie” postanowił zrobić balladę. Natalia Niemen wykonała kilka utworów z ostatniej płyty taty, pt „Spod chmury kapelusza” jak i poprzedniej -„Terra Deflorata”.

Gdy publiczność zaczęła wychodzić, myśląc że juz wszystkie utwory wykonano, na ekranach pojawił sie sam Niemen w najsłynniejszym utworze „Dziwny jest ten Świat”, a po chwili doączyła do niego Natalia Niemen…”Umarł Król, nie żyje Król” – tak podsumował Mieczysław Szcześniak.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
noc_204
Druga Łódzka Noc Muzyki (foto+wideo)
Plastic w Pop’n’Art (foto)
P5200381
Juwenalia UŁ – Red Bull Tourbus (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*