Niedziela w Muzeum: Szwalnia Domu Mody Limanka

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza na Niedzielę w Muzeum. 14 kwietnia w godz. 12-16 przy Więckowskiego dominować będzie Dom Mody Limanka. Bilet: 1 zł.

Notatki, stare zdjęcia, katalogi na temat twórczości Kobro i Strzemińskiego, pamiątki po pracy w roli okrętowej lekarki – to rzeczy, które przekazała do archiwum Muzeum Sztuki Nika Strzemińska, córka obojga artystów. Między tymi przedmiotami znaleźliśmy coś jeszcze – starą zabawkę, wymęczoną dziecięcą przyjaźnią, około 60-letnią maskotkę-pieska bez jednej łapy. Jak dużą sentymentalną wartość musiała mieć ta lalka skoro zdecydowała się ją zachować dorosła kobieta? Czy piesek mógł być prezentem od jednego z rodziców? A może Katarzyna Kobro, wykonała go dla córki własnoręcznie? Wiemy, że było tak w przypadku maskotki królika, z którą dorosła Nika Strzemińska również nigdy się nie rozstała, a także, że Kobro była znana ze swojej miłości do psów. Nawet muzeum otwarte ma swoje tajemnice.

W trakcie pierwszej w tym roku Niedzieli w Muzeum będziecie mogli zobaczyć maskotkę i spróbować wyczytać jej historię z wiernych psich oczu, zmęczonych szwów i łat. W ramach Szwalni Domu Mody Limanka będzie się działo jednak wiele więcej. Specjalnymi gośćmi wydarzenia będzie łódzki kolektyw artystyczny, który przygotował wystawę Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa kolekcja. Specjalnie na ta okazję artyści przekształcili przestrzeń wystawienniczą na parterze ms1 w showroom przypominający sieciówki odzieżowe. Ubrania na wieszakach i podestach, inspirowanych ekspozytorami autorstwa Strzemińskiego, są bezwstydną zrzyną z dzieł sztuki z kolekcji Muzeum. Kolory, wzory i kształty, które mogliście zobaczyć wcześniej na naszych wystawach rozpoznacie teraz w wykonanych z tandetnych materiałów koszulkach, bluzach i spodniach. Do tego sklepu nie przychodzicie na zakupy, ale żeby budować swój image krzykliwymi fotkami na insta. „W Domu Mody Limanka wierzymy, że na modę składa się suma małych rzeczy: to jak żyjesz, jak oddychasz, mówisz czy tworzysz. To wszystko zawsze jest w awangardzie. Jesteśmy ludźmi z pasją, którzy tak jak ty chcą być rewolucją! (…) Niech żyje powierzchnia!” piszą o swoich działaniach w muzeum artyści z DML. Tak jak cała ta wystawa, również program Niedzieli w Muzeum będzie dotyczył związków mody i sztuki, produkcji ubrań i kreowania wizerunku, a wszystko to z właściwym dla kolektywu poczuciem humoru i dystansem. 14 kwietnia zapraszamy do ms1 i nowo otwartej sali warsztatowej na dzień pełen wydarzeń.

Program:
12.30 – 13.00 Wykład o maskotkach szytych przez Katarzynę Kobro
13.00 – 15.00 Warsztat dla dorosłych Zabawka ze skrawka
Szycie maskotek z odpadów materiałowych po produkcji wystawy „Prototypy: Dom Mody Limanka, Nowa kolekcja”.
13.00 – 16.00 Filmy reklamowe
Goście, zainspirowani kolekcją DML i materiałami promującymi wystawę, będą mogli spróbować swoich sił jako gwiazdy reklamy i copyrightingu.
13.30 – 15.00 Warsztat dla dzieci Super Look
Na warsztatach z Domem Mody Limanka nietypowi modele zechcą ubrać się w dzieła z muzealnej kolekcji. Pod okiem profesjonalnych fashionistów zaprojektujemy unikatową stylizację i wykonamy projekt wprost na muzealną ściankę.
14.00 – 14.30 Pokaz mody DML
14.00 – 15.00 Permanentne spaghetti
Wspólne gotowanie i jedzenie.
15.00 – 16.00 Moda jest w sztuce, sztuka jest w modzie
Wykład o inspiracjach sztuką w modzie.

Niedziele w Muzeum to cykl zainicjowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 60. Wernisaże, oprowadzania, spotkania z artystami, konkursy, kiermasze czy pokazy mody – wydarzenia artystyczne i rozrywkowe przeplatały się ze sobą we wnętrzach, ogrodzie i na dziedzińcu dawnego pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Niedziela w Muzeum wpisywała się w ideę muzeum otwartego, realizowaną przez ówczesnego dyrektora, Ryszarda Stanisławskiego

Dom Mody Limanka czyli kolektyw Tomasza Armady, Dominiki Ciemięgi, Sasy Lubińskiej i Kacpra Szaleckiego. Od momentu pojawienia się na łódzkiej scenie artystycznej w 2017 roku zostali okrzyknięci mianem cudownych dzieci rodzimej mody, fotografii i programów antykulinarnych. W krótkim czasie działalności – prowadzonej głównie w mieszkaniu, którego lokatorami są̨ członkinie i członkowie DML – udało im się̨ zorganizować́ kilkadziesiąt akcji, koncertów i innych przedsięwzięć́, często z gościnnym udziałem kolejnych twórców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *