028W czwartek, 17 stycznia o godz. 12 w Kinie Studyjnym Łódzkiego Domu Kultury rozpocznie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. Nie wolno się brzydko bawić. Pokaz wspiera Narodowe Centrum Kultury i firma Prowell.

Film opowiada mało znaną historię hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, z filią w Dzierżąznej. Obozu, o którym w różnych okresach, z różnych powodów niewiele mówiono, niewiele wiedziano, niewiele pisano.

Największą wartość mają relacje nielicznych już byłych więźniów i byłych więźniarek obozu. To, że opowiadanie o tym co zdarzyło się ponad 60 lat temu jest dla nich nadal bardzo trudne, a wspomnienia – żywe, uświadamia, że rany zadane im w dzieciństwie nigdy się nie zagoiły.

Obraz niejako przenosi historię z czasów II wojny światowej we współczesność pokazując, jak przeżycia obozowe byłych więźniów wpływają na następne pokolenia. Przybliża wciąż słabo opisany mechanizm transgeneracyjnego przekazu traumy.

joomplu:47243

W scenach nowoczesnego upamiętniania obozu biorą udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi oraz innych łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów. Ich udział w filmie był częścią projektu edukacyjnego Uwolnić Chudego – dziś dajemy Wam nie tylko pamięć, którego pomysłodawcami i realizatorami była Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi oraz Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME. Głównym celem projektu było szukanie nowych form uczenia historii – poprzez emocje, aktywny udział uczniów w poznawaniu historii i opracowywaniu ich własnych sposobów upamiętniania obozu.

Uwolnić Chudego!  – hasło promujące kinową premierę filmu nawiązuje do w/w projektu. Uwolnić można: pamięć o tym, o czym trudno pamiętać, ale o czym nie można zapomnieć; zapomnianą lub inaczej zapamiętaną historię o obozie; Chudego z Pomnika Pękniętego Serca – od samotności, strachu, niechęci bycia dzieckiem i od poczucia winy za nie swoje winy; winną gruszkę – świadka znęcania się nad dziećmi, skaczące pod nią karne żabki… Ale premiera filmu nie zamyka projektu i nie kończy współpracy pomiędzy jego partnerami. 

joomplu:47240

Nadal będą trwać prace nad przygotowaniem eksperymentalnego pakietu edukacyjnego dla polsko-niemieckich grup młodzieży chcącej poznać historię obozu.  Dzięki współpracy z niemiecką partnerką projektu – PD Dr. Imbke Behnken, powstaje niemiecka wersja językowa filmu, głównie z przeznaczeniem do dystrybucji w Niemczech. Na ukończeniu jest także książka Urszuli Sochackiej pt. Eee… tam, oparta na wspomnieniach byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej, Genowefy Kowalczuk. Olbrzymia dokumentacja zebrana w trakcie przygotowywania filmu stała się dla jego autorki inspiracją do napisania monografii na temat obozu – w formie dynamicznych zapisków z planu filmowego, podprowadzających dokumenty i fotografie oraz obszerne relacje byłych więźniów hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Nie wolno się brzydko bawić
scenariusz i reżyseria – Urszula Sochacka
producent – Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME
koproducent – TVN S.A.
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej
partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi; Universität Siegen – Archiv Kindheit, Jugend, Biografie; Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej; Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi; Izba Muzealna w Mosinie
rok produkcji – 2012

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Helios powraca z Kulturą Dostępną
Kolejna odsłona O!PLA poza Polską
Kino wraca. Online

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*