Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935 – 1939 w Centrum Dialogu

14 marca 2019 r. o 18.00 serdecznie zapraszamy do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na spotkanie z autorką książki „Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939” wydaną nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Wśród wielu postulatów antysemickich w międzywojennej Polsce pojawiło się hasło usunięcia Żydów z Polski. Tym samym hasło „Żydzi na Madagaskar!” nabierało realnych kształtów. W latach 30. hasła masowej przymusowej emigracji polskich Żydów nabrały oficjalnego biegu stając się elementem programu polskiego rządu. Urzędnicy prowadzili rozmowy z przedstawicielami krajów, do których mieli udać się żydowscy emigranci – pod uwagę brano wiele miejsc od wspomnianego Madagaskaru po tereny Afryki, Ameryki i Australii.

Na spotkaniu porozmawiamy o podejmowanych przez rząd Drugiej Rzeczypospolitej planach i ich realizacji, a także o szerszym kontekście antysemityzmu w Polsce w drugiej połowie lat 30.

W spotkaniu udział weźmie autorka książki dr Zofia Trębacz (Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie) oraz dr Jacek Walicki (Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego). Spotkanie poprowadzi dr Adam Sitarek (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana / Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego).

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu publikacji.

Partnerami wydarzenia są Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie oraz Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *