14 wystąpień badaczy i popularyzatorów architektury oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących, w tym warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery oraz wystawy. Tak wygląda program trzeciej edycji jedynego w kraju Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest, który rozpocznie się w najbliższy piątek 10 wrześnie w Pałacu Izraela Poznańskiego. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem przewodnim „nie-miasta”, odwołując się do fenomenów obecnych poza dużymi miastami. 

Celem wydarzenia jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym, traktowanym możliwie szeroko – od zdobień na budynkach, przez symbolikę, po materiały czy technologię ich wykonania. 

Jeśli festiwal architektoniczny o detalu to gdzie jak nie w Łodzi? Tak można by zacząć Proszę Państwa każdy artykuł w gazecie o Detal Fest. Bo też tak naprawdę wystarczy unieść głowę chodząc łódzkimi ulicami i to wcale nie tylko naszą ukochaną Pietryną by zobaczyć jak niebywale bogatym miastem w detale architektoniczne jest Łódź. Przypomina się tutaj słynna anegdota o Poznańskim, który, znając siłę swojego majątku, zapytany w jakim chce stylu pałac odpowiedział, że stać go na każdy. I rzeczywiście, już teraz na serio, nasze miasto jest idealnym miejscem by o architekturze dyskutować, podziwiać prace architektów i wykonawców detali, często wybitnych rzeźbiarzy i rzemieślników. Ciesze się zatem, że pomysł takiego festiwalu powstał w sercu i głowie łodzianki Marii Nowakowskiej, a pani dyrektor Magda Komarzeniec i Muzeum Miasta obejmują Detal Fest opieką i wsparciem, podobnie jak i Urząd Miasta Łodzi. Zapraszam zatem już od jutra na wszystkie wydarzenia festiwalowe i życzę uważności  przy spacerach łódzkimi ulicami przy obserwowaniu niezwykłych detali naszej architektury – powiedziała Małgorzata Moskwa – Wodnicka na konferencji prasowej.

Moją intencją jest zwrócenie uwagi na obecną na wsiach architekturę i sztukę w przestrzeni publicznej, a także na dziedzictwo środowiskowe, w rozumieniu przyrody towarzyszącej działalności człowieka. – mówi Maria Nowakowska, dyrektorka Festiwalu. – Wieś oglądamy często przez pryzmat stereotypów czy wyobrażeń; najwyższy czas przyjrzeć się jak naprawdę funkcjonuje ta przestrzeń. 

Wśród prelegentów Festiwalu znaleźli się zarówno akademicy, jak i osoby zajmujące się popularyzacją architektury poza murami uczelni. Zakres tematyczny jest szeroki – od nietypowych materiałów budowlanych, po projektowanie dla zwierząt. 

– Program podzieliliśmy na trzy bloki. – kontynuuje Nowakowska. – Głównym są „nie-miasta” – w tej części odbędzie 10 wystąpień dotykających na różne sposoby architektury i sztuki tworzonej poza dużymi ośrodkami. Zajmujemy się szerokim spektrum tematów – od symboliki zakorzenionej w wierzeniach ludowych, przez remizy strażackie i barokowe domy podcieniowe, po budynki tworzone z egzotycznych z naszego punktu widzenia materiałów, takich jak plecionka, węgiel czy kości zwierząt. Dwa mniejsze bloki poświęcone są małym miastom i projektowaniu dla zwierząt. W toku prac nad programem zobaczyliśmy, że pokazywanie wsi bez kontekstu przyrodniczego i bez odniesienia do dawnych miast wojewódzkich będzie zakłamywało obraz. 

Oprócz wystąpień zaplanowany jest szereg atrakcji towarzyszących. Odbędą się warsztaty rzemieślnicze dla dorosłych, plastyczne dla dzieci, dyskusje, wystawy, a także spacery, pokazujące zarówno dziedzictwo środowiskowe, jak i antropogeniczne. Główne wydarzenia festiwalowe odbędą się w przestrzeniach partnera wydarzenia – Muzeum Miasta Łodzi, czyli w pałacu Izraela Poznańskiego

bardzo się cieszę, że po raz drugi Muzeum Miasta Łodzi będzie gościło w swoich przestrzeniach DetalFest. Pałac Izraela Poznańskiego to wśród łódzkich rezydencji najokazalsza budowla tego typu. Wyróżnia się monumentalnością oraz bogactwem stylów i detali obok których nie da się przejść obojętnie. Zachwycają swoją formą, kunsztem wykonania i bogatą symboliką nawiązującą do m.in. przemysłu i handlu. Jestem przekonana, że to najlepsze miejsce w Łodzi na rozmowy o detalu. – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Festiwal trwa od 10 do 18 września. Festiwal DetalFest organizowany jest przez Detal w Mieście we współpracy z Fundacją 2035. 

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 

Honorowym Patronatem objęła DetalFest Prezydent Miasta Łodzi, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Architektury, Instytut Architektury oraz Centrum Architektury. 

Wśród patronów medialnych znaleźli się: Architektura i Biznes, Architektura Murator, Autoportret, Herito, Kalejdoskop, Kalejdoskop Kultury, Notes na 6 Tygodni, RZUT, Spotkania z Zabytkami oraz Whitemad. 

 

Przydatne linki: 

https://www.detalfest.pl 

https://www.facebook.com/detalfest  

https://www.facebook.com/events/3719200551539249  

https://www.instagram.com/detalwmiescie/ 

https://www.detalwmiescie.pl 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
masa-plakat-mini-2013.11
Masa Krytyczna – listopad 2013
studiopl
Konferencja naukowa: Studio Eksperymentalne Polskiego Radia
prgranie
RPGranie VIII Urodzinowe

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*