dotknijteatruW czwartek, 2 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, w ramach akcji Dotknij Teatru, będzie można obejrzeć Nie ma tego złego, co by ładnie nie wyszło. Widowisko Cezarego Tomaszewskiego.

Spektakl, który próbuje zmierzyć się z postulatem sztuki użytecznej, łączy nie tylko awangardę z socrealizmem, ale otwiera się także na późniejsze, progresywne postawy artystyczne. „Jestem za sztuką, która mówi ci jaka jest godzina, albo gdzie jest ulica, której szukasz. Jestem za sztuką, która pomaga przeprowadzać starsze panie przez ulicę”  to manifest Claesa Oldenburga, jednej z ikonicznych postaci dla popartu. Jaka sztuka pomaga organizować współczesność? Poradniki, wystąpienia na TED-zie… to „piękny język naszego wieku” (Guy Debord), który mimo że jest grafomański  działa. Fanatyczne poświęcenie się wielkiej sprawie, które towarzyszy poszukiwaniu celu sztuki, może łączyć twórców i amatorów sztuki współczesnej z osobami wierzącymi. Ten teleologiczny wymiar współczesnej kultury to element łączący historię z teraźniejszością, awangardę i socrealizm z kulturą współczesną, Internetem i tutorialami. To propozycja sztuki nie tyle krytycznej, co empatycznej.

Cezary Tomaszewski – reżyser, choreograf, performer i muzyk. Eksperymentuje z formami teatralnymi i operowymi, włączając do współpracy amatorów, wykorzystując nietypowe scenerie, by w ten sposób testować aktualność historycznych przekazów. W autorskiej wersji operetki Lehara Wesoła Wdówka zostały obsadzone pracujące w Wiedniu polskie sprzątaczki (2009). Madrygały Monteverdiego wykonał we współpracy z Capellą Cracoviensis w barze mlecznym w Krakowie, natomiast by posłuchać pieśni Mendelssohna publiczność została zaproszona do Lasku Wolskiego. Przekorna gra z formułami, pozwala mu realizować się także w obszarze muzyki popularnej (współpraca z Marią Peszek nad teledyskiem Rosół, nagroda Fryderyka).

koncept i reżyseria: Cezary Tomaszewski
dramaturgia: Justyna Wąsik
kostiumy: Agnieszka Klepacka, Maciek Chorąży (Grupa Bracia)
video, światło: Antek Grałek
występują: Dominika Biernat, Jolanta Jackowska, Danuta Rynkiewicz, Artur Gotz, Mateusz Janicki, Gracjan Kielar, Konrad Michalak, Jacek Stefanik (gościnnie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plaster_lodz_otrjazda-01
Ostra jazda w Teatrze Muzycznym
Bóg policzył dni w Teatrze Studyjnym
celina
Teatr YETA – Cel-i-na w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*