Nasz bezpieczny świat w Galerii Imaginarium (foto)

Do 28 września w Galerii Imaginarium Łódzkiego Domu Kultury można oglądać wystawę Marka Czarneckiego pt. Nasz bezpieczny świat.

To autorska wypowiedź na temat współczesności, zapewniającej wysoki poziom życia kosztem coraz większej liczby ograniczeń – przyjmujemy je na siebie jako warunek zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa osiągniętego w naszej cywilizacji na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat. […] Projekt został wykonany z wykorzystaniem fotografii cyfrowej, z zastosowaniem różnorodnych technik zdjęciowych i komputerowej post produkcji. Opisywany i przedstawiany w nim świat mediów, odgrywający kluczową rolę w tworzeniu naszego bezpieczeństwa i jednocześnie w inwigilowaniu nas, został stworzony za pomocą takich samych narzędzi, jak te, którymi się on posługuje. […] Jako autor nie zamierzam dyskutować na temat słuszności przyjętych ograniczeń, zamierzam natomiast swój autorski punkt widzenia wypowiedzieć za pomocą obrazów fotograficznych powstałych na bazie własnego pomysłu i realizowanych z udziałem statystów w plenerach miejskich, wiejskich, industrialnych, w środkach komunikacji publicznej, miejscach imprez kulturalnych i sportowych. […] Poprzez wymowę zdjęć poruszam odbiorcę, zmuszając go do refleksji i zastanowienia nad sensem i istotą naszych czasów oraz możliwych dalszych wariantów rozwoju naszej kultury i cywilizacji.

Zdjęcia z projektu „Nasz bezpieczny świat” zdobywają liczne nagrody na międzynarodowych konkursach fotograficznych na całym świecie. Do głównych należą: trzy brytyjskie statuetki Oskara – MPA w Wielkiej Brytanii, srebrny medal – Federacja Europejskich Fotografów w Belgii, srebrny i brązowy medal – The Epson International Pfotographic Pano Awards w Australii, srebrny medal – International LOUPE w Australii, Finalista konkursu Hasselblad Masters w Szwecji. Projekt „Nasz bezpieczny świat” znalazł się również na liście najlepszych światowych projektów 2012 roku tworzonej przez „The London International Creative Competition” w Wielkiej Brytanii. – fragment tekstu Marka Czarneckiego do publikacji z wystawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *