Narodowe Czytanie 2017 w Łodzi

baner_poziomy_wyspianski

W sobotę, 2 września w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku w Łodzi nie ma jednego wydarzenia dotyczącego tej akcji, a czytać „Weselę” będziemy czytać przy okazji sześciu prezentacji.

Czytanie „Wesela” w tramwaju – Trasa przejazdu to trasa tramwaju nr 11B od Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do Manufaktury. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 czytaniem sceny I z aktu I na przystanku z udziałem Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej oraz Adrianny Biedrzyńskiej. Przejazd tramwajem nr 11B o godz. 11:02 spod Muzeum. Następnie wszyscy uczestnicy wsiądą do tramwaju gdzie będą odczytywane kolejne fragmenty „Wesela”.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Teatr Powszechny w Łodzi zapraszają do wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) podróżujący w kierunku Skierniewic i Łodzi będą mieli okazję na kilka chwil przenieść się do początków 20 w. i poczuć klimat „Wesela”. Niezapomniane teksty wybitnego pisarza  odczytają pracownicy WBP im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi, aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi i przedstawiciele ŁKA.

Dla słuchaczy przewidziane są konkursy z nagrodami ufundowanymi przez ŁKA. Narodowe Czytanie „Wesela” S. Wyspiańskiego  odbędzie się w pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź Fabryczna – Skierniewice i Skierniewice – Łódź Fabryczna. Wyjazd z dworca Łódź Fabryczna o godz. 09:12 – przyjazd do Skierniewic o godz. 09:50. Wyjazd ze Skierniewic  o godz. 11:58 – przyjazd do Łodzi o godz. 12:36. Zapraszamy do wspólnej zabawy i zadumy z bohaterami „Wesela”. Akcja Narodowego Czytania odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Uprzejmie informujemy, że podróż wiąże się z posiadaniem ważnego biletu na przejazu,

Oddział Łódzki Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej wraz z Instytutem Europejskim mają zaszczyt zaprosić Państwa na „Narodowe Czytanie”, akcję objętą patronatem honorowym przez Parę Prezydencką. Tegoroczną lekturą jest dzieło Stanisława Wyspiańskiego- „Wesele”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 września o godzinie 10, w Pałacu Instytutu Europejskiego przy ul. Piotrkowskiej 262/264.


Zapraszamy do uczestnictwa w akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w dn. 2 września 2017 r. w bibliotekach: Filia nr 15, ul. Garnizonowa 38 w godz. 10.00-16.00 i Filia 16, ul. Retkińska 127 w godz. 9.00-16.00. Proponujemy : Wspólne słuchanie audiobooka „Wesele” ,Wyd. Aleksandria, 2013. Poznanie różnych wydań „Wesela” , zapoznanie się z biogramem Stanisława Wyspiańskiego oraz z informacją na temat akcji „Narodowego Czytania”. Dla każdego czytelnika odwiedzającego bibliotekę przygotowano okazjonalne zakładki z logo Narodowego Czytania oraz znanymi cytatami z „Wesela” S. Wyspiańskiego.


4.09.2017
g.11.00    NARODOWE CZYTANIE  „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
BOK Na Żubardzkiej       

W programie: czytanie frg „Wesela”, frg filmu A.Wajdy, quiz wiedzy o „Weselu”, wystawa poświęcona S. Wyspiańskiemu.
Realizowane wspólnie z MBPŁódź- Bałuty, Filia nr 21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *