Plakat_Sienkiewicz_wybr__copy6 września 2014 roku odbędzie się kolejna edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego trzy lata temu. Podstawowym celem tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Wybitne dzieła rodzimej literatury w piękny sposób łączą tradycję z przyszłością, zbliżają pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców, dziadków. W ubiegłym roku w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry.  W tym roku spotkamy się podczas lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

W Łodzi głowne obchody odbędą się na ulicy Piotrkowskiej, przy ogródku Breadni. Jednak to nie jedyna możliwość posłuchania fragmentów dzieł Sienkiewicza.

Szkoła Podstawowa nr 205 (Dąbrówki 1) godz. 12-12:35

W czasie godzin wychowawczych nauczyciele wychowawcy klas V i VI odczytają uczniom wybrany przez polonistów fragment „Potopu” Henryka Sienkiewicza oraz przeprowadzą pogadanki na temat akcji Narodowego Czytania oraz samej „Trylogii”. W dziennikach lekcyjnych zostanie odnotowany temat tego wydarzenia.

Łódź, XXIII LO im. ks. prof. Józefa Tischnera (Piłsudskiego 159) godz. 12-13

5 września odbędzie się w XXIII LO konkurs dla uczniów i nauczycieli połączony z przedsięwzięciem „Sienkiewicz na Widzewie”. Przedstawiciele każdej z klas oraz Rady Pedagogicznej będą czytać wybrane fragmenty „Trylogii” H. Sienkiewicza, rywalizując o nagrodę-niespodziankę ufundowaną przez dyrektora szkoły, którą przyznają słuchacze. Od godz. 13. 00 zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli rozdawać będą przechodniom na widzewskich ulicach przygotowane wcześniej kolorowe ulotki z wybranymi cytatami z „Trylogii” zachęcając tym samym do czytania dzieł Henryka Sienkiewicza i informując o Narodowym Czytaniu w dniu 6 września 2014 r.

Ogródek Breadni (Piotrkowska 86) – godz. 12-13

Dom Literatury w Łodzi wraz z Urzędem Miasta Łodzi po raz trzeci zapraszają na Narodowe Czytanie. W dniu 6 września w ogródku restauracji Breadnia (ul. Piotrkowska 86) od godz. 12.00 przez kolejną godzinę przedstawiciele łódzkich władz, artyści i animatorzy kultury (m.in. aktorzy Teatru Nowego, Pinokio i Jaracza) będą czytać fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Dodatkowo w okolicy pojawią się przebrani w stroje epoki strażnicy miejscy na koniach.

Mixer Regionalny (Park Staromiejski) godz. 13:30-15

W Łodzi Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza przygotowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się w Parku Staromiejskim podczas trwania „Mixera Regionalnego” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Ulubione fragmenty dzieł będą czytali: Ryszard Bonisławski – senator RP, regionalista, Zdzisław Szczepaniak – prozaik, poeta, dziennikarz, Monika Sawicka – pisarka, dziennikarka oraz czytelnicy i pracownicy Biblioteki. Czytającym i słuchaczom będą towarzyszyli: husarz Paweł Moczkowski z Chorągwi Pomorskiej oraz – w strojach szlacheckich – pracownicy Biblioteki. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepszą interpretację fragmentu „Trylogii”.

Teatr Mały w Manufakturze (Drewnowska 58 b) godz. 14-17

Czytanie performatywne „Potopu” zaadaptowanego przez Pana Kazimierza Barnasia w latach 60-tych odbędzie się w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie – tekst z podziałem na role wzięty został z Biblioteki ZAIKS. W lekturze wezmą udział łódzcy aktorzy współpracujący z Teatrem Małym w Manufakturze. Czytaniu towarzyszyć będzie plastyczna oprawa malarska autorstwa Kajetana Kreutz Majewskiego. Przygotowanie i reżyseria – dyrektor Teatru Małego, pan Mariusz Pilawski.

W czytaniu wezmą udział: Marek Kołaczkowski, Stanisław Brejdygant, Magdalena Drewnowska, Witold Łuczyński, Katarzyna Pilichowska, Jarosław Pilarski, Mariusz Pilawski, Krzysztof Kaczmarek, Ewelina Kudeń-Nowosielska, Jan Jakubowski, Marek Lipski, Konrad Michalak, Radosław Osypiuk, Loretta Cichowicz, Igor Polak. Plakat okolicznościowy przygotowała Agnieszka Izydorczyk.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
quovadis
Narodowe Czytanie Quo vadis w Łodzi
Krakowski Salon Poezji
holloway_plakat
Mała Literacka Performatywnie: Tom Holloway / Poranne niebo

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*