Ze względu na filmowe tradycje Łodzi oraz na swoją skalę, projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej budzi żywe zainteresowanie opinii publicznej. Obecnie jego kluczowymi elementami są: nowatorsko zaaranżowana wystawa „Kino Polonia”, opowiadająca o historii polskiej kinematografii, oraz siedem nowocześnie wyposażonych sal laboratoryjno-warsztatowych, pozwalających zwiedzającym zapoznać się z tajnikami realizacji filmów.

Misją tych przestrzeni jest świadomość, że „ludzie czerpią z filmu wiedzę, emocje i piękno; chcą go poznawać, rozumieć i współtworzyć.” Właśnie na ten aktywny udział i współtworzenie położono bardzo mocny nacisk podczas przygotowania strategii i oferty programowej NCKF. Nowoczesne sale warsztatowe to profesjonalnie wyposażona i nowoczesna przestrzeń dla kreatywnych działań, a znajdziemy wśród nich między innymi studio efektów specjalnych, mini studio telewizyjne, demonstracyjną halę zdjęciową czy studio dźwięku. Dzięki temu, goście NCKF będą mogli zostać twórcami filmów, programów telewizyjnych, animacji i wielu innych form kinematograficznych!

W bogatym programie placówki znajdą się warsztaty, których uczestnicy będą brać udział w kolejnych fazach powstawania filmów, nauczą się zasad tworzenia scenariuszy, rysowania storyboardów, organizowania pracy na planie (oświetlenie, ruch kamery); montażu (montowanie fragmentów filmów, zmiana nasycenia barw, kadrowanie – pozwoli na poznanie zasad postprodukcji). Tych aktywności jest oczywiście wiele, wiele więcej. Naszych gości  nauczymy konstruowania zabawek optycznych, dowiemy się wspólnie jak działa ludzkie oko – a nawet zbudujemy jego trójwymiarowy model! – poznamy tradycyjne techniki fotograficzne a wywołane w ciemni zdjęcia zabierzemy do domów. Poznamy sposoby realizacji efektów specjalnych, weźmiemy udział w warsztatach charakteryzatorskich oraz stworzymy autorskie animacje. Nie zabraknie nawet okazji do udziału w rodzinnych sesjach zdjęciowych, które będą pretekstami do odkrywania archeologii fotografii i poznawania jej technik oraz historii ludzkich starań do utrwalania obrazów.

Oferta NCKF jest szeroko adresowana a wśród jej odbiorców znajdą się przedszkola, szkoły, nauczyciele, rodziny, młodzież i dorośli, profesjonaliści i zainteresowane firmy. Uruchomienie tej części NCKF zaplanowano na 2023 rok.

Drugiego takiego miejsca w Polsce nie będzie. Właśnie ze względu na szerokie możliwości – od demonstracyjnych nagrań, po efekty specjalne, dubbing – zagadnienia związane nie tylko z filmem, atrakcyjne dla wszystkich grup odbiorców – mówi Barbara Fronczkowska, kierująca Działem Edukacji Filmowej NCKF.

Obecnie trwającą przebudowę wybranych przestrzeni obiektu EC1 Wschód na potrzeby Narodowego Centrum Kultury Filmowej wykonuje firma PAGMA-BUD sp. z o.o.. Umowa pomiędzy „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi i firmą PAGMA-BUD została podpisana 31.03.2020.

Roboty budowlane związane są z dostosowaniem obiektu do nowej aranżacji i wyposażenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej, obejmują wspomnianą wystawę Kino Polonia oraz kompleks warsztatów edukacyjnych. Kino Polonia, największa z trzech wystaw stałych NCKF, jest multimedialną opowieścią o historii kultury filmowej na ziemiach polskich od pierwszych projekcji po czasy współczesne. Przestrzeń edukacyjna składająca się z sześciu osobnych stref laboratoryjnych przyczyni się do promowania świadomego i aktywnego uczestnictw w kulturze filmowej.

Finansowanie przebudowy zapewnione jest z środków budżetu Miasta Łodzi a wyposażeni z programu operacyjnego infrastruktura i środowisko dla którego instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Rozpoczyna się budowa wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej (wizualizacje)
Cannes: Paweł Pawlikowski z nagrodą za najlepszą reżyserię
PLAKAT_OPLA_autor_Monika_Kuczyniecka
60 filmów w konkursie OFPA O!Pla 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*