Najstarsze kino w Polsce znów otwarte (foto)

kino-zdjeciePonadczasowe filmy, indrustialne wnętrze, czerwone fotele i stare projektory – to wszystko czeka na miłośników kinematografii w hotelu Stare Kino w którym właśnie reaktywowano najstarsze kino w Polsce. 21 stycznia odbyło się oficjalnie otwarcie.

Na debiutanckim seansie wyświetlono trzy Polskie Kroniki Filmowe. Niepowtarzalnego klimatu dodały dawne projektory z których na 35 mm taśmach filmowych zaprezentowano dokumenty  z czasów PRL-u. Jak podkreśla koordynator kina Szymon Wacławski, wszystkie seanse w nowym kinie będą  wyświetlane ze starych projektorów. – To dzięki współpracy z kinem Tatry udało nam się powrócić do tradycji i odtworzyć atmosferę dawnych bioskopów. – dodaje.

W pierwszym repertuarze nowego kina znalazły się ponadczasowe dzieła, takie jak „Ziemia Obiecana”, „Zakazane piosenki” czy „Popiół i diament”. Jest to specjalny cykl filmowy przygotowany we współpracy z kinem Tatry i PGNiG Transatlantyk Festivalem, który ze swoją szóstą edycją przeniósł się do Łodzi. Głównym celem cyklu jest zaprezentowanie widzom uznanych dzieł polskiej kinematografii, filmów zarówno kultowych, jak i tych nieco mniej znanych.

sala-kinowa

Bilety na pokazy w cenie 10 zł są do nabycia w hotelu Stare Kino Cinema Residence w centrum Łodzi. Szczegółowy repertuar można znaleźć na www.cinemahotel.pl lub na facebookowym profilu hotelu.

„Gabinet Iluzji”  tak nazywało się pierwsze kino w Polsce założone przez braci Krzemińskich  w 1899 r. przy ul. Piotrkowskiej 120. Była to ulubiona rozrywka łódzkich fabrykantów. Obecnie pod tym adresem funkcjonuje filmowy hotel Stare Kino, który swoim wystrojem nawiązuje do historii kinematografii. Teraz właściciele obiektu reaktywowali kino, które niegdyś mieściło się  w tej kamienicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy