Najgłębszy na świecie basen do nurkowania powstaje w Mszczonowie. Będzie miał aż 45,4 m głębokości. To tak, jakby pod ziemię schować 15-piętrowy budynek. Basen o pojemności 8 tys. m3. składał się będzie z niecki głównej (głębokiej na 20 m) oraz pionowego tunelu, tzw. tuby, która zostanie udostępniona bardziej doświadczonym nurkom. Znajdzie się w nim aż 8 tys. m sześc. wody. To 27 razy tyle, co w zwykłych 25-metrowych basenach.

Będą mogli z niego korzystać zarówno osoby początkujące, sportowcy, jak i profesjonalni nurkowie. Dodatkową atrakcją jest podwodny tunel przeznaczony dla widzów, którzy chcieliby obserwować poczynania osób nurkujących w basenie. Całą inwestycję dopełnią sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.

W przypadku tak imponujących i wymagających inwestycji jak Deepspot, ogromne znaczenie odgrywa jakość zastosowanych materiałów. Ze względu na to, że obiekt usadowiony głęboko w ziemi będzie podlegał naporowi wód gruntowych, basen musi zostać dodatkowo uszczelniony. Stąd potrzeba wykonania izolacji powłokowej. Po pierwsze, zapobiega ona wysiękowi wody basenowej do środowiska. Po drugie, blokuje transport wody gruntowej do basenu. Powłoka izolacyjna musi dodatkowo być odporna na stosowanie środków chemicznych, które sprawiają, że woda w basenie jest krystalicznie przejrzysta dla nurków. To nie wszystko. Izolacja musi także skompensować odkształcenia powstałe podczas stopniowego napełniania tuby oraz komory głównej wodą. Co stałoby się, gdyby na betonowych ścianach pojawiły się mikrorysy? Wówczas chlorowana woda wniknęłaby w ich strukturę, doprowadzając do korozji prętów zbrojeniowych. Największym wyzwaniem stojącym przed wykonawcą jest ułożenie okładzin ceramicznych w tubie o wysokości 25 m i średnicy 7 m. Z uwagi na jej usytuowanie i ograniczenia w komunikacji, na dnie tuby zastosowano tzw. materiały szybkie.

Przy budowie basenu wykorzystywani są specjaliści z łódzkiej firmy Atlas, która nie tylko zapewnia odpowiednie materiały, ale również cyklicznie i drobiazgowo kontroluje dotychczasowe wykonanie prac.

Tempo prac związanych z budową obiektu w Mszczonowie jest bardzo szybkie. Położona została już izolacja oraz okładziny ceramiczne w tubie, w tym najtrudniejszy etap prac, czyli izolację oraz położenie płytek na ostatnich 2 m ścian. Żeby to zrobić, trzeba było unieść ważącą ponad 2,5 t schodnię. Następnym krokiem będzie napełnianie tuby wodą, które potrwa ok. 12 godzin. Dlaczego tak długo? Do środka wlany zostanie aż 1 tys. m3 wody.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Iluminacje przy łódzkich inwestycjach (foto)
Pasaż Róży zostanie powiększony (wizualizacja)
20150308_133042
Wiosenne spacery Zielonej Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*