Zapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach – koncercie symfonicznym 23 kwietnia oraz koncercie oratoryjnym 25 kwietnia, które będą organizowane przez Filharmonię Łódzką w formie płatnych transmisji online.

KONCERT SYMFONICZNY

23 kwietnia 2021, 19.00

PŁATNA TRANSMISJA ONLINE

 

Wykonawcy:

Tymoteusz Bies – fortepian

Krzysztof Urbaniak – organy

Maciej Kotarba – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:

  1. Vivaldi – Concerto Grosso d-moll op. 3 nr 11 RV 565

J.S. Bach – Koncert organowy d-moll BWV 596   

  1. Rachmaninow – Rapsodia na temat Paganiniego op. 43

 

Wieczór rozpocznie wykład Wojciecha Bonowicza („Tygodnik Powszechny”)

 

 

               Program koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 23 kwietnia 2021 r. zwraca uwagę na zjawisko częste w historii muzyki: zapożyczenia z twórczości innych kompozytorów. Koncert organowy d-moll BWV 596 J.S. Bacha jest de facto opracowaniem Concerto grossod-moll Antonia Vivaldiego RV 565 na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i smyczki ze słynnego zbioru „L’estro armonico”. W „Rapsodii na temat Paganiniego” (1934)  rosyjski kompozytor i pianista Siergiej Rachmaninow składa hołd wybitnemu wirtuozowi skrzypiec z epoki romantyzmu, przywołując melodię jego 24. Kaprysu.

Przy organach zasiądzie Krzysztof Urbaniak, kurator organów Filharmonii Łódzkiej, utytułowany koncertujący organista, pedagog i ekspert budowy tego instrumentu. Rapsodię Rachmaninowa wykona

pianista Tymoteusz Bies (ur. 1995), absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat wielu prestiżowych konkursów polskich i międzynarodowych. Koncertował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR i większością polskich orkiestr filharmonicznych. Jego debiutancki album (2018) zawiera m.in. koncerty fortepianowe W.A. Mozarta i F. Chopina. W sezonie 2020/2021 Bies jest artystą-rezydentem NOSPR. Pianista wystąpił w Filharmonii Łódzkiej 11 listopada ubiegłego roku z recitalem utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej wystąpi pod batutą Macieja Kotarby. Utwory muzyczne poprzedzi miniwykład Wojciecha Bonowicza („Tygodnik Powszechny”) na temat zapożyczeń w sztuce.

Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online. Koszt: 14 PLN.

 

23 kwietnia https://live.bilety24.pl/event/index/309b4444c98b5320a8b7645a67c319454678610d

 

KONCERT ORATORYJNY

25 kwietnia 2021, 17.00

PŁATNA TRANSMISJA ONLINE

 

Wykonawcy:

Marta Malarska – sopran

Magdalena Szymańska – sopran

Maria Hubluk-Kaszuba – sopran

Anna Krysztofiak – mezzosopran

Paweł Żak – tenor

Adrian Łęczycki – baryton

Roman Perucki – organy

Dawid Ber – dyrygent / przygotowanie chóru

Zespół instrumentalny muzyków FŁ i Chór FŁ

 

Program:

  1. Krauze – Kantata „Francesco” na chór mieszany, orkiestrę kameralną i organy (łódzka premiera)
  2. Kodály – Missa Brevis  

 

               W niedzielę 25 kwietnia 2021 r. w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się łódzka premiera kantaty „Francesco” wybitnego, związanego z Łodzią kompozytora Zygmunta Krauzego. Kantata na chór mieszany, orkiestrę kameralną i organy wykorzystuje teksty zaczerpnięte z pism św. Franciszka oraz tekstów Dantego Alighieri. Przez ten pryzmat kompozytor przygląda się kondycji współczesnego człowieka, jego powinnościom i ograniczeniom. Poszczególne części utworu noszą tytuły: Życie, Praca, Pieniądze, Kobieta, Śmierć. Zostały przedzielone solowymi preludiami organowymi. Prawykonanie kantaty miało miejsce w 2018 roku.  Zygmunt Krauze to jeden z najwybitniejszych artystów swojego pokolenia, ceniony w Polsce i za granicą. W jego dorobku ważne miejsce zajmują opery oraz utwory fortepianowe i z udziałem fortepianu. Ważny rozdział jego twórczości tworzy muzyka unistyczna, której teoretyczne podstawy twórca wywiódł z malarstwa Władysława Strzemińskiego. Krauze jest profesorem kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi, laureatem doktoratu honoris causa tej uczelni. W programie koncertu znajdzie się także Missa brevis węgierskiego kompozytora XX-wiecznego Zoltana Kodaly’a. Wystąpi zespół instrumentalny muzyków Filharmonii Łódzkiej i Chór Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Dawida Bera, soliści: Marta Malarska, Magdalena Szymańska, Maria Hubluk-Kaszuba – sopran, Anna Krysztofiak – mezzosopran, Paweł Żak – tenor, Adrian Łęczycki – baryton oraz Roman Perucki – organy. Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online. Koszt: 14 PLN.

 

25 kwietnia https://live.bilety24.pl/event/index/dc65565851c226eab9560d4cacc3bdf394d35258

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Poranny recital w Pałacu Poznańskich przy Ogrodowej
filharmonia-dk-1149
100 lat Filharmonii Łódzkiej
Jubileuszowy koncert łódzkiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*