Pawel_Clapinski_Alina_AdamskaDoktoranci Akademii Muzycznej w Łodzi – śpiewaczka Alina Adamska-Raitarovskyi i pianista Paweł Cłapiński otrzymali nagrody w czwartej edycji prestiżowego konkursu International Voice Competition „Le Grand Prix de l’Opera” organizowanego przez Narodową Operę w Bukareszcie. Złożony z trzech etapów konkurs skończył się późnym wieczorem w sobotę 20 sierpnia br. Artystów oceniało kilkuosobowe jury w międzynarodowym składzie, któremu przewodniczył John Allison, redaktor naczelny brytyjskiego czasopisma „Opera”.

Alina Adamska-Raitarovskyi jest doktorantką Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy prof. dr hab. Krystyny Rorbach. Śpiewaczka dysponująca pięknym sopranem koloraturowym zdobyła dwie nagrody. Pierwszą z nich jest nagroda specjalna za najlepsze wykonanie arii niemieckiego kompozytora, ufundowana przez Ambasadę Niemiecką w Bukareszcie. Aria, której wykonanie zapewniło śpiewaczce tę nagrodę, to Aria Blondy „Durch Zertlichkeit und Schmeicheln” z opery „Uprowadzenie z Seraju” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kolejna nagroda specjalna przyznana doktorantce z Łodzi to kontrakt na rolę w Teatrze Królewskim w Madrycie (Teatro Real Madrid) w Hiszpanii. O jakiej roli marzy młoda śpiewaczka? O partii Zerbinetty w operze „Ariadna na Naksos” Ryszarda Straussa.

Nagrody zdobyte przez Alinę Adamską-Raitarovskyi w Bukareszcie wzbogacają listę jej dotychczasowych laurów. W 2015 roku była triumfatorką V Konkursu Wokalnego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (I nagroda i siedem nagród specjalnych), zdobyła również główną nagrodę w kategorii muzyka w Konkursie artNoble na VII Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk w Żyrardowie za najlepszy dyplom oraz nagrodę „Primus in artibus” dla najlepszego dyplomanta Akademii Muzycznej w Łodzi w roku akademickim 2014/2015.

Doktorant i wykładowca łódzkiej Akademii Paweł Cłapiński zdobył na Konkursie „Le Grand Prix de l’Opera” nagrodę „Colla Parte” dla najlepszego młodego pianisty. Towarzyszył kilkorgu uczestnikom, m.in. półfinalistce Aleksandrze Borkiewicz i nagrodzonej na konkursie Alinie Adamskiej-Raitarovskyi. Nagroda „Colla Parte” została ufundowana przez rumuńską pianistkę prof. dr Vioricę Rădoi. Paweł Cłapiński studiuje w klasie dra hab. Tomasza Bartoszka. Młody pianista ceniony jest przez śpiewaków za doskonałe wyczucie wokalnej frazy i niezwykły komfort pracy. Ma w swoim dorobku liczne nagrody konkursowe zdobywane w Polsce i za granicą, również nagrody dla najlepszego akompaniatora.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ennio Morricone – The Official Concert Celebration w Atlas Arenie
Letni Festiwal Operetki i Musicalu
Pianohooligan w Filharmonii Łódzkiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*