V_MONOfest-nagrodzeniW niedzielę, 22 października, zakończył się V Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest. Jury w składzie: Marcin Brzozowski, Magnus von Horn i Anna Nowicka po obejrzeniu dziewięciu spektakli konkursowych postanowiło przyznać trzy nagrody i wyróżnienie.

Grand Prix V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest w wysokości 2.500 złotych otrzymał Przemysław Wasilkowski za spektakl pt. „SAM”. Jury uzasadnia decyzję odniesieniem do zbudowania pełnej, wieloznacznej, wielopoziomowej i poruszającej obecności scenicznej. Kompilacja tekstów dotyka widza, nie oferując bezpośrednich odpowiedzi pozostawia przestrzeń do namysłu i interpretacji. Połączenie osobistych doświadczeń wraz z wykorzystanymi tekstami kultury złożyło się na uniwersalną wypowiedź opowiedzianą w szczególe tekstu, ciała, scenografii, kompozycji, rytmu i ruchu.

Dwie równorzędne nagrody w wysokości 1.000 złotych przyznano spektaklom: „Kamica79” Marty Grygier i „Wanda Wasilewska” Kamili Banasiak.

„Kamica79” – Nagroda przyznana za świadome i wieloznaczeniowe wykorzystanie przestrzeni  i wprowadzonego w nią przedmiotu, które konsekwentnie wspierały budowanie treści. Jury doceniło autorski tekst, bezpretensjonalność bycia na scenie, które połączyły prywatne  z uniwersalnym. Przeniesione z teatru fizycznego narzędzia pozwoliły zbudować korelat  z ciężarem znaczeniowym, dając jednocześnie radość odbioru.

„Wanda Wasilewska” – Nagroda przyznana za rzetelne rozpoznanie życiorysu wprowadzonej na scenę bohaterki  i kompletność powstałego tekstu dla teatru będącego trafną próbą diagnozy współczesności poprzez odniesienie do postaci historycznej. Jury zwróciło szczególną uwagę na szlachetność formy wyrażoną umiejętnym gospodarowaniem czasu i rytmu; odwagą i skromnością
w budowaniu postaci oraz sytuacji bliskiego kontaktu z widzem.

Wyróżnienie „za pierwsze 30 minut spektaklu” w wysokości 500 złotych przyznano spektaklowi „Motyl. Publiczna egzekucja z muzyką na żywo” Alberta Pyśka. Jury uzasadnia przyznanie wyróżnienia odnosząc się do wieloaspektowego włączania widza w strukturę działania; świadome tworzenie postaci. Jury docenia przestrzeń dźwiękową spektaklu, konwencję, w obrębie której kabaret został zabity i ponownie się narodził.

Tegoroczna edycja obfitowała w spektakle autorskie, w zaskakujący sposób wykorzystujące przestrzeń dźwiękową i wizualną (oryginalne użycie starych i nowym mediów), nawiązujące do tematów m.in. macierzyństwa, kobiecości, samotności, poszukiwania tożsamości czy badania granic artysty na scenie.

V Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora MONOfest odbył się w dniach 19-22 października i został dofinansowany  z budżetu Urzędu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Finał Letniej Sceny 2019 (foto)
pociecha
Za sceną: Magdalena Pociecha (wywiad)
plakat_opera
Opera w obiektywie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*