alina_adamskaW sobotę 12 września 2015 roku Alina Adamska-Raitarovskyi – tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi zdobyła główną nagrodę w kategorii muzyka w Konkursie artNoble na VII Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk. Statuetkę 1-Art odebrała podczas uroczystego wręczenia nagród w Żyrardowie. Zwycięstwo pośród 14 uczestników w kategorii muzycznej zapewniła sobie dzięki wysokim ocenom jej recitalu dyplomowego, z którego nagranie dostępne jest na stronie internetowej konkursu: www.artnoble.pl. Laureaci (zwyciężczyni i zdobywcy wyróżnień z Gdańska i Warszawy) wystąpią na zorganizowanym specjalnie dla nich koncercie.

Konkurs artNoble jest przeznaczony dla wyróżniających się „osobowości twórczych” z publicznych uczelni artystycznych, w którym oceniane są prace dyplomowe w dwóch kategoriach: plastyka i muzyka. Nagroda w postaci statuetki 1-Art przyznawana jest – jak można przeczytać na stronie internetowej konkursu – „oryginalnej osobowości artystycznej, pełnej pasji i artEnergii, której praca/prace zrealizowane są na europejskim poziomie i przykuwają uwagę odbiorców”. 

Laureat wybierany jest spośród kandydatów zgłoszonych przez publiczne uczelnie artystyczne. Pierwszy etap selekcji konkursowej odbywa się na poziomie uczelnianym. Finalnie każda uczelnia typuje do konkursu trzy najlepsze prace dyplomowe. Kolejnym krokiem jest głosowanie, w którym bierze udział kapituła nagrody składająca się z ponad 40 osobistości świata nauki, kultury i sztuki, w tym rektorzy polskich uczelni artystycznych.

Alina Adamska-Raitarovskyi – urodziła się w 1991 roku w Leśnicy (woj. opolskie). Naukę muzyki rozpoczęła w wieku siedmiu lat, ucząc się gry na fortepianie. W 2010 roku została studentką Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu prof. Krystyny Rorbach. Wiedzę wokalną pogłębiała na kursach, m.in. Ewy Biegas, Bogdana Makala, Udo Rheinemanna, Izabelli Kłosińskiej, Eytana Pessena, Brendy Hurley, Matthiasa Rexroth. Podczas swojej nauki koncertowała w Polsce, zarówno na Opolszczyźnie, jak i na ziemi łódzkiej oraz w Niemczech, np. w Kammeroper Schloss w Rheinsbergu, Katedrze w Kevelaer oraz we Frankfurcie nad Menem. W 2013 roku została stypendystką Programu Erasmus, w ramach którego studiowała w Coservatorio di Musica F. Venezze w Rovigo w klasie Prof. Luisy Giannini. Obecnie jest uczestniczką programu szkolenia młodych talentów Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W październiku 2014 roku z sukcesem debiutowała na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi jako Rozyna w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego. W październiku 2014 r. wygrała również Konkurs Bursztynowej Struny we Włocławku. Następnie w grudniu 2014 roku debiutowała w repertuarze operetkowym jako Arsena w „Baronie Cygańskim” J. Straussa. Miała przyjemność pracować z wieloma wspaniałymi muzykami, m.in. Doris Yarick-Cross oraz Richardem Cross, Martą Kosielską, Tobiasem Kochem, Bartoszem Żurakowskim, Bogusławem Dawidowem, Dalią Atlas, Stefano Celeghinem, Arturem Czereszewskim, Marcinem Wolniewskim, Eraldo Salmierim. Chcąc rozwijać dalej swoje umiejętności i stwarzać szansę innym młodym artystom, zorganizowała Międzynarodowe Warsztaty Wokalno-Sceniczne „Opera Connecting People” w Łodzi.

Recital dyplomowy, który zapewnił jej nagrodę w Konkursie artNoble, zaśpiewała 9 lipca 2015 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi z towarzyszeniem dr Iwony Jakubowskiej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
III-Lodzki-Maraton-Bachowski---plakat
III Maraton Bachowski
Gala Operowa – Mariusz Kwiecień i Joanna Woś w Filharmonii Łódzkiej
Bacewicz International Summer Music Academy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*