msztukiLaureatem tegorocznej Nagrody ms przyznawanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi jest Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 13 września w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zostało utworzone we wrześniu 2004 roku. Projekt stworzenia kolekcji powstał w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”, finansowanego z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez prywatnych sponsorów. W skład Komisji Zakupów weszli krytycy i historycy sztuki: Dorota Jarecka, Dorota Monkiewicz, Maria Morzuch, Grzegorz Musiał, Paweł Sosnowski, a w 2007 roku – Jarosław Suchan. W 2008 roku Towarzystwo podpisało z Muzeum Sztuki w Łodzi umowę o współpracy, przenosząc jednocześnie do gmachu Muzeum swoją siedzibę.  Dzięki temu do kolekcji, która jest własnością Muzeum dołączyło około 70 dzieł sztuki współczesnej wyróżniających się twórców z łódzkiego środowiska artystycznego oraz z całego kraju.

Zgromadzone prace reprezentują sztukę progresywną, często odwołującą się do współczesnych problemów, operującą rozmaitymi mediami. W zbiorach łódzkiej „Zachęty” są zarówno filmy, malarstwo, fotografia, jak i instalacje i dokumentacje. Jedną z prac jest film „Wszystko już było” Grupy Azorro, który był wyświetlony podczas gali wręczania nagrody.  W kolekcji znalazły się także prace odwołujące się do łódzkiej tradycji artystycznej oraz bezpośrednio do kolekcji Muzeum, m.in.: „Śniadanie w muzeum” Łodzi Kaliskiej, „Światło ze wschodu” Artura Chrzanowskiego. Nie zabrakło też realizacji autorstwa łódzkich przedstawicieli sztuki wideo wywodzących się z pracowni V13 Konrada Kuzyszyna, Agnieszki Chojnackiej, Anny Orlikowskiej, Wiktora Polaka. W zbiorach znajdują się także prace wielu innych widocznych na polskiej scenie artystycznych osobowości, takich jak: Natalia LL, Zbigniew Libera, Zofia Kulik, Katarzyna Kozyra, Krzysztof Bednarski, Bogna Burska, Tomasz Ciecierski, Stanisław Drożdż, Grupa Twożywo, Wojciech Leder, Robert Maciejuk, Magdalena Moskwa, Robert Kuśmirowski, Dominik Lejman, Karol Radziszewski, Józef Robakowski, Jan Simon, Paweł Susid, Grzegorz Sztwiertnia i Ryszard Waśko.

Nagroda ms przyznawana jest przez Muzeum Sztuki instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum. Nagroda ma promować tym samym postawę aktywnego działania na rzecz kultury. Jest też wyrazem wdzięczności za szczególną pomoc, jaką laureaci obdarzyli Muzeum w minionym roku. Muzeum przyznaje ją od 5 lat.

Dotychczasowymi laureatami byli:

2009 – Marzena Bomanowska (za rok 2008) za pomoc w promowaniu wydarzeń Muzeum Sztuki, a w szczególności otwarcia ms2
2010 – Jarosław Przyborowski (za rok 2009), dzięki któremu możliwy stał się zakup do kolekcji Muzeum pracy Daniela Burena Cabane éclatée
2011 – Piotr Dzięcioł (za rok 2010), za pomoc w realizacji filmów z każdej wystawy w ramach projektu „ms opus”.
2012 – Bank PEKAO SA

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
002003_4
Konkurs Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2014
Usłyszeć Niewidzialne w Woolturze
Bogusław Linda promuje Muzeum Sztuki w Łodzi (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*