Aż 68 dzieł z całej Polski nadesłano na tegoroczny, szósty już Konkurs im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego na wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. To niemal rekord w historii tej ogólnopolskiej nagrody. Autor zwycięskiej pracy otrzyma 50 000 PLN i dołączy do wyjątkowego grona laureatów. W tym roku, w związku z pandemią, regulamin konkursu został zmieniony po to, by umożliwić elektroniczne wysyłanie prac.

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Autorów najlepszych książek poznajemy corocznie podczas uroczystej gali, której towarzyszy wyjątkowa oprawa artystyczna. Autor zwycięskiego dzieła otrzymuje z rąk Rektora Uniwersytetu Łódzkiego 50 tys. zł. To prawdziwe święto polskiej humanistyki.

– Pomysł, by tego typu nagroda funkcjonowała na Uniwersytecie Łódzkim, uważam za znakomity. Nie tylko dlatego, że nobilituje humanistykę, ale przede wszystkim ukazuje jej znaczenie, a to wspomaga humanistów, jeśli chodzi o widoczność w sferze publicznej. Za to szczególnie Panu Rektorowi i Uniwersytetowi Łódzkiemu dziękuję – laureat V edycji konkursu, prof. Grzegorz Ziółkowski.

Nic więc dziwnego , że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W 2015 roku wpłynęło ich 35, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, w 2019 -76. Tegoroczna edycja, naznaczona przez pandemię, okazuje się jednak kolejną niezwykle udaną. Koronawirus nieco skomplikował sytuację związaną z nadsyłaniem prac, do tej pory możliwe było to wyłącznie pocztą, ale zmiana regulaminu i dopuszczenie drogi elektronicznej pozwoliło zachować wysoką liczbę zgłoszeń.

Teraz rozpoczyna się etap wytężonej pracy dla Kapituły Konkursu, która ma zadanie przeczytać wszystkie nadesłane prace, zrecenzować je, a następnie wybrać spośród nich maksymalnie pięć najlepszych. Tytuły prac nominowanych do nagrody i ich autorów poznamy jesienią. Autorzy wyróżnionych książek zostaną zaproszeni do finału konkursu. Wówczas, po przeprowadzeniu rozmowy z autorami, Kapituła dokona wyboru laureata VI edycji.

– Kiedy w 2015 r. Uniwersytet Łódzki ustanawiał tę nagrodę, mieliśmy nadzieję, że po kilku latach konkurs stanie się ważnym elementem polskiego życia akademickiego, a być może nawet inspiracją do podejmowania zadań naukowych o nieprzeciętnej skali. Dość dziś powiedzieć, że doświadczenie pięciu edycji upoważnia nas do pokornej satysfakcji. Nie potwierdziły się głosy sprzed 5 lat o kryzysie polskiej humanistyki. Przeciwnie, prace, które wpłynęły na nasz konkurs ukazały otwartość i oryginalność humanistyki polskiej, brak kompleksów w podejmowaniu wyzwań i tematów ważkich dla naszego społeczeństwa, a także trudnych okresów czy wydarzeń w naszej historii – prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Kapituły Konkursu.

Zwycięskimi dziełami z zakresu nauk humanistycznych w V minionych edycjach konkursu są:

Jana Strelaua Różnice indywidualne. Historia-Determinanty-Zastosowania, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Scholar,
Ewy Kołodziejczyk Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza, wydaną przez Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN Fundacja Akademia Humanistyczna,
Doroty Sajewskiej Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny, wydaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego,
Andrzeja Friszke Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ „Solidarność” i KSS „KOR” 1981-1984, wydaną przez Wydawnictwo Znak Horyzont, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Europejskim Centrum Solidarności,
Grzegorza Ziółkowskiego Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W skład Kapituły Konkursu wchodzą:

prof. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki),
prof. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki),
prof. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu),
prof. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk),
prof. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki),
prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki– przewodniczący),
prof. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
oraz ks. prof. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiazki
Łódź literacka – wrzesień 2012
kobro_plakat_800px
Mała Literacka: Małgorzata Czyńska / Kobro. Skok w przestrzeń
laibyryntznakow
Labirynt Znaków 2015 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*