myspadkobiercyJej Magnificencja Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi prof. Jolanta Rudzka Habisiak ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy My Spadkobiercy? Katarzyna Kobro, jej wpływ na rozwój sztuk pięknych i projektowych w teorii i praktyce artystycznej ASP w Łodzi. Wystawa ma między innymi odpowiedzieć na pytania: Czy sztuka i życie Katarzyny Kobro oddziałuje na współczesnych artystów? Jeśli tak, to w jakim stopniu i w którym obszarze? Czy jest to aspekt feministyczny, tragizm życia osobistego i artystycznego w cieniu męża? Czy raczej nowoczesne pojmowanie rzeźby, otwarcie na przestrzeń? A może bliższy jest im aspekt użytkowy, służenie odbiorcy?

Wernisaż wystawy odbędzie się 13 stycznia 2017 r. (piątek) o godz. 12:00 w Galerii Kobro (budynek główny Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, pawilon A, I i II piętro, ul. Wojska Polskiego 121). Ekspozycja będzie prezentowana do 31 stycznia 2017 r. w Galerii Kobro i w Galerii Biała Ściana (budynek główny Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, V piętro, ul. Wojska Polskiego 121). Kuratorkami wystawy są prof. Jolanta Wagner i dr Beata Marcinkowska.

Wystawie towarzyszy sesja naukowa zatytułowana Przestrzenie Katarzyny Kobro, która na celu zaprezentowanie rozmaitych aspektów związanych z postacią artystki, zarówno odnoszących się do charakteru jej dokonań, miejsca twórczyni w historii sztuki współczesnej, problemów dotyczących recepcji jej sztuki, jak i wątków osobistych. Tytułowa Przestrzeń może być zatem rozumiana szeroko – jako przestrzeń artystyczna, filozoficzna, społeczna czy prywatna. Rozpoczęcie sesji 13 stycznia 2017 r. (piątek) o godz. 13.00 w Galerii Kobro.

Sesję poprowadzi: dr Dariusz Leśnikowski z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Program sesji:
– Małgorzata Czyńska – Katarzyna Kobro. Biografia Artystki
– Józef Robakowski – Na kanwie filmu Rzeźbiarka (Katarzyna Kobro 1898-1951
– Projekcja i komentarz
– Katarzyna Słoboda – Przestrzenie ciała w praktyce rzeźbiarskiej i teoretycznej Katarzyny Kobro
– Dyskusja

Przerwa
– Grzegorz Sztabiński – W przestrzeni rzeźb Katarzyny Kobro
– Artur Zaguła – „Architektura” rzeźb Katarzyny Kobro
– Izabela Stronias – Scenografie teatralne do spektakli poświęconych Katarzynie Kobro
– Dyskusja

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wystawa_Korespondencje._Sztuka_nowoczesna_i_uniwersalizm
Czym jest architektura wystawy – wywiad z Krzysztofem Skoczylasem
plakat
Festiwal Sztuki Wideo – Punkty Widzenia 2013
Helena Bohle-Szacka. Przenikanie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*