Po raz kolejny Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA zagra w sieci! W zeszłym roku, jako pierwszy łódzki festiwal, przeniosła się do internetu, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu lockdownu. Było to jedno z pierwszych tak dużych wydarzeń muzycznych, które odbyło się w internecie.

Koncerty zorganizowano w formie transmisji na żywo, z 4 polskich miast – z Łodzi, Warszawy, Gdańska i Wrocławia.Okazuje się, że rok temu byliśmy prawdziwymi optymistami. Myśleliśmy, że po roku zamknięcia i izolacji będziemy mogli zorganizować festiwal w normalnych warunkach. Jednak to, co się wydarzyło, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Co więcej! Jesteśmy już pewni, że na organizację imprez masowych,koncertów i festiwali rząd pozwoli w ostatniej kolejności. Rozumiemy to. My również nie chcemy ryzykować zdrowiem i życiem naszych widzów. Z drugiej jednak strony nie wyobrażamy sobie, żeby YAPY tak zwyczajnie nie było. Dlatego właśnie mamy dla wszystkich propozycję!

Tegoroczna YAPA odbędzie się online. Jednak nie będzie to powtórka z zeszłego roku. YAPA HOME OFFICE jest już wspomnieniem. Mamy większe doświadczenie i możemy śmiało zaprosić na wyjątkowe wydarzenie w sieci. Co więcej. W tym roku powrócimy z konkursem młodych zespołów. YAPA 44 i 2/3 to dwa wyjątkowe koncerty – w piątek 19 marca i w sobotę 20 marca.W piątek spotkamy się wirtualnie i częściowo na żywo. W Łodzi, w ścisłym reżimie sanitarnym, zagra dwoje dobrze znanych yapowej publiczności solistów – Monika Kowalczyk (1. nagroda na Yapie 2016) i Krzysztof Jurkiewicz (znany z takich zespołów jak Formacja, czy Słodki Całus od Buby). Publiczność będzie mogła obejrzeć i posłuchać też zespołów konkursowych. Do Przeglądu zaprosiliśmy zakwalifikowanych w zeszłym roku wykonawców, których nagrania wyemitujemy w piątek.Z kolei w sobotę odwiedzimy studio koncertowe im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Tam zagrają zespoły,które w normalnych warunkach powinny zagrać podczas koncertu galowego. Wśród nich znaleźli się Grzmiąca Półlitrówa, Paweł Orkisz, grupa Bohema i Kuśka Brothers. Wszystko oczywiście będziemy transmitować do sieci na naszej stronie www.yapa.art.pl, na stronie na Facebooku, a także na naszym kanale YouTube.Wydarzenie będzie bezpłatne.

W tym roku, już po raz kolejny, w Łodzi odbędzie się największy w Polce studencki festiwal piosenki. YAPA, bo o niej mowa, to najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych takich wydarzeń w Polsce. W tym roku, po raz kolejny, zagra w sieci. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży, przez 2 dni będą mogli oglądać transmisje koncertów na żywo.YAPA jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju. Jego głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki Klub Turystyczny PŁazik, Studenckie Radio„Żak” Politechniki Łódzkiej i Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich. Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około 2tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu. Obecnie w organizację festiwalu zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy. Epidemia jednak zmusiła nas do całkowitej zmiany formuły Przeglądu i przeniesienia go do sieci. Stało się to możliwe między innymi dzięki zaangażowaniu Centrum Multimedialnemu Politechniki Łódzkiej.Tegoroczny festiwal zapowiada się, wyjątkowo. Przed nami dwa dni pełne wrażeń, podczas których odbędą się 2koncerty: konkursowy, oraz koncert gwiazd, który będzie transmitowany ze studia koncertowego im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Na scenie pojawią się między innymi Paweł Orkisz, zespół Grzmiąca Półlitrówa, czy Monika Kowalczyk.

Mimo epidemii nie zabraknie premier – swój nowy album przedstawi Krzysztof Jurkiewicz (muzyk znany z takich zespołów jak Formacja, czy Słodki Całus od Buby). W sobotę w studiu Radia Łódź pojawi się też grupa Bohema, a o nieco mocniejsze brzmienia zadba zespół Kuśka Brothers. YAPA to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Konkurs również przeniesie się do sieci. Podczas piątkowej transmisji wyemitujemy nagrania zespołów, które zakwalifikowały się na zeszłoroczny przegląd.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jorgus
Jorrgus w Bajka Disco Club
IMG_3203
Ted Nemeth w DOMu
tetris
Te-Tris, Sarius, Ad.M.a, Anty Abstynent Company w Glow Club

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*