17 września na muzycznej scenie Festiwalu Łódź Czterech Kultur wystąpią gwiazdy niemieckiej sceny alternatywnej: zespół the Notwist. Publiczność usłyszy utwory z wydanego w styczniu 2021 roku, świetnie ocenianego albumu: Vertigo Days.

Po ubiegłorocznej edycji, z pandemicznej konieczności gromadzącej niemal wyłącznie polskich artystów, Festiwal powraca do wieloletniej tradycji prezentowania ciekawych twórców i zjawisk spoza granic kraju, nawiązując do wielokulturowej przeszłości Łodzi. Dla publiczności wystąpią w tym roku artyści m.in. z Izraela, Niemiec, Białorusi i Ukrainy.

The Notwist to jeden z najbardziej znaczących niemieckich zespołów na światowej scenie alternatywnej. Założony w 1989 roku, przeszedł w swojej historii kilka stylistycznych przeobrażeń: od heavy metalu, przez mroczny indie rock, po muzykę elektroniczną. Wyjątkowa struktura nowego albumu, muzyka łącząca melancholijny pop, dźwięczną elektronikę, hipnotyczny Krautrock i driftworkowe ballady, wreszcie: udział międzynarodowych gości to nie tylko nowy krok w karierze zespołu, ale i potwierdzenie wyjątkowego charakteru grupy, jej muzycznej otwartości i nieustannych poszukiwań. Chcieliśmy zakwestionować koncepcję zespołu jako takiego, dodając inne głosy, języki i idee, i tym samym kwestionując i zacierając ideę tożsamości narodowej – tak w materiałach wytwórni płytowej Morr Music opisuje album lider grupy Markus Archer.

W okresie siedmiu lat, jakie upłynęły od premiery wcześniejszej płyty Close To The Glass, członkowie zespołu byli zaangażowani w inne projekty muzyczne, występowali gościnnie w utworach zaprzyjaźnionych artystów, prowadzili wytwórnię płytową (Alien Transistor), komponowali muzykę do filmów, organizowali festiwal (Alien Disko). Tymi rozbieżnymi ścieżkami powracają na Vertigo Days w zaskakujący sposób, widoczny w strukturze opartej na grupowych improwizacjach, z piosenkami płynącymi i przenikającymi się nawzajem, i w duchu albumu: świeżym i ożywczym. W Vertigo Days jest też coś kinowego, odzwierciedlającego czas pracy grupy nad ścieżkami dźwiękowymi i widocznego w nastrojowej fotografii Lieko Shigi zdobiącej okładkę.

Pierwszą jaskółką tej nowo odkrytej muzycznej otwartości The Notwist był singiel „Ship” z udziałem Sayi Uenon z japońskiego popowego duetu Tenniscoats. Hymniczny wokal artystki wybrzmiewa tam na tle krautrockowego rytmu.

W utworach z albumu spotykamy się jeszcze m.in. z amerykańskim multiinstrumentalistą Benem LaMar w „Oh Sweet Fire”; z klarnecistą jazzowym i kompozytorem Angelem Bat Dawidem w somnambulicznym, dream popowym „Into The Ice Age”; z argentyńską autorka tekstów Juaną Moliną w „Al Sur” czy z członkami japońskiej orkiestry dętej Zayaendo.

Najbardziej imponujący w Vertigo Days jest sposób połączenia utworów w jedną długą, płynną suitę, długodystansowe muzyczne doznanie. Ma przywodzić na  myśl występy na żywo, kiedy artyści mieszają i łączą swoje piosenki w nieoczekiwany sposób. Ta filozofia znajduje swoje odzwierciedlenie również w tekstach, składających się na jeden długi wiersz.

Kiedy pracowaliśmy nad płytą, sytuacja zmieniła się dramatycznie. Hasło „niemożliwe może zdarzyć się w każdej chwili” przestało odnosić się wyłącznie do osobistych relacji; nabrało globalnego, politycznego wymiaru – tłumaczy Markus Archer. Ta prawidłowość jest widoczna również na poziomie poetyckiej abstrakcji tekstów: w każdej z piosenek to, co głęboko prywatne, przenosi się na poziom uniwersalny. Jedyną pewnością jest to, że nie ma żadnej pewności. Pozostawanie w niepewności wymaga odwagi. Jest także sytuacją, w której czujemy się najbardziej żywi, a Vertigo Days to album, który jest pełen życia, entuzjazmu i miłości do muzyki i społeczności.

Cieszę się, że po 7 latach zespół The Notwist zdecydował się wydać nową i w dodatku tak dobrą płytę – mówi Marcin Tercjak, kurator muzycznej sekcji FŁ4K. Nie sposób też oddać słowami mojej radości płynącej z faktu ich przyjazdu do Łodzi – bo trzeba podkreślić, że The Notwist nie tylko ma na koncie kilka wybitnych albumów, ale też słynie ze znakomitych występów na żywo. Czeka nas niezapomniany wieczór!

Koncert The Notwist zaplanowany jest na 17 września 2021 w Fabryce Sztuki w Art Inkubatorze. Sprzedaż biletów ruszy 27 lipca.

Organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 tysięcy złotych; dotacja w wysokości blisko 256,5 tysiąca złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także środki przekazane przez sponsorów i partnerów.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Closterkeller w Magnetofonie
venamusic
Vena Music Festival 2010 – informacje, program
Wieża Bajzel w Woolturze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*