FIG3bW piatek, 6 maja o godz. 21 w Jazzdze kolejna odsłona cyklu soundimage4experience. Z tej okazji w Łodzi wystąpi jeden z najbardziej niezwykłych artystów naszych czasów, a zarazem jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnych, zwany industrialnym szamanem, poetą dźwięku, który tym razem spotka się z czołowym polskim projektem muzyki eksperymentalnej, czyli duetem HATI.

  
Koncert w ramach cyklu soundimage4experience oficjalnie zainauguruje Polską trasę koncertową Z’EV & HATI.

Wstęp na imprezę wynosi 10 zł. Patronem wydarzenia jest Plaster Łódzki.

Z’EV (Stefan Joel Weisser) urodził się w 1951 r. w Los Angeles. W wieku 3 lat zaczął grać na instrumentach perkusyjnych, swój pierwszy zestaw perkusyjny zbudował gdy miał 6 lat, profesjonalne występy odbywał już jako dwunastolatek. W latach 60. udzielał się w garażowych zespołach Los Angeles. Studiował sztuki plastyczne i poezję. Od końca lat 60. zgłębiał struktury rytmiczne i muzykę perkusyjną Ghany (ludu Ewe), Indii Południowych (Tala) i Bali (Gamelan). W latach 70. był jednym z założycieli ruchu kulturowego znanego jako „industrial” – organizując wieczory poetyckie, performance i występując od 1977 r. z solowymi koncertami. W industrialny kontekst wpisał się jako bodaj najbardziej charyzmatyczny szaman ery przemysłowej – samotny perkusjonista, korzystający z osobliwego zestawu instrumentów etnicznych i odpadów przemysłowych. Z’EV występował w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach – w Europie, Ameryce i Japonii. Tworzył dzieła multimedialne, łączące muzykę, performance, video i teatr. Współpracował z teatrami oraz z takimi artystami i grupami jak m.in.: Glenn Branca, Chris Watson (ex Cabaret Voltaire), Charlemagne Palestine, Fennesz, Genesis P-Orridge (Throbbing Gristle/Psychic TV), Stephen O’Malley, Oren Ambarchi, Merzbow, K.K. Null czy HATI. Z’EV jest autorem kilkudziesięciu publikacji – od artykułów i książek (ważna pozycja to Rhythmajik. Practical Uses of Number, Rhythm and Sound; Z’EV zajmuje się też przekładem tekstów hebrajskich na angielski, jest również znawcą Kabały), poprzez kasety i płyty analogowe – po płyty CD. Z’EV jest zarówno muzykiem, kompozytorem jak i teoretykiem. Jego idee to absolutne odejście od zachodniego języka rytmicznego, od form wypracowanych w XX wieku przez jazz, rock a nawet akademicka muzykę awangardową. Śmiało można uznać tego artystę za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych perkusjonistów współczesnych.
http://www.myspace.com/rhythmajik
www.rhythmajik.com

ZEV_foto_credit_nina_pixie

HATI to grupa muzyczna bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych – etnicznych i obiektów z recyklingu, łącząca w sobie eksperymenty na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Zespół został założony w Toruniu w 2001 r. przez Rafała Iwańskiego i Dariusza Wojtasia, od 2006 występowali jako trio z Rafałem Kołackim, od 2007 jako duet Iwański/Kołacki, z gościnnymi występami Dariusza Brzostka i innych muzyków. Grupa zagrała kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Danii. Muzycy HATI współpracowali koncertowo i studyjnie z wieloma artystami dźwięku, m.in. takimi jak Z’EV (2 wspólne trasy koncertowe w 2006 roku oraz płyta HATI vs Z’EV #1wydana w ABM we Włoszech, 2006), PAS (PAS & HATI present P.H.A.S.T.I., USA, 2011) John Zorn, PURE, Sławomir Ciesielski (ex Republika), Robert Curgenven, Raymond Salvatore Harmon (video). Grupa wydała kilka płyt, które zostały bardzo dobrze przyjęte w prasie muzycznej i wśród słuchaczy, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. R. Iwański i R. Kołacki są też pomysłodawcami i współorganizatorami międzynarodowego multimedialnego CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Obaj muzycy HATI udzielają się w autorskich projektach: R. Kołacki w Tonopolis – na który składa się płyta CD oraz strona internetowa, prezentujące prace dźwiękowe z nurtu field recordings. R. Iwański jako X-NAVI:ET tworzy muzykę elektroakustyczną opierającą się na brzmieniu modyfikowanych instrumentów elektronicznych i akustycznych, najnowsze wydawnictwo to split album X-NAVI:ET & ELECTRIC URANUS: Voices of the Cosmos.

www.myspace.com/hatiath 

/fot.mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Xenony w Fabryce Sztuki
Morbid_Intoxicunts_Polish_Tour_-plakat
Terrordome, Chaos Synopsis, Dira Mortis, Maggoth w New Yorku
noczywychbebnow
XV Noc Żywych Bębnów – Urodziny City Bum Bum

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*