W sobotę, 7 grudnia o godz. 20 w Wytwórni odbędzie się koncert Riedel 4 Riedel. Bilety na miejsca siedzące, numerowane: 129 zł — Balkon, 109 zł — Trybuny A, 99 zł — Trybuny B.

Będzie to koncert mający na celu uhonorowanie pamięci Ryszarda Riedla. Usłyszymy podczas niego Sebastiana Riedla z zespołem Cree oraz Orkiestrę Kameralną Tomka Szymusia. Muzycy wykonają wspólnie kultowe utwory Ryszarda Riedla i zespołu Dżem w nowych, orkiestrowych aranżacjach. Będzie to wielkie święto muzyki granej na żywo – gitarowe riffy zderzą się z orkiestrowym instrumentarium, które pozwoli im zabrzmieć jeszcze potężniej. Integralną częścią wydarzenia będzie elektroniczna wystawa niepublikowanych nigdzie wcześniej zdjęć, ukazująca kulisy życia i twórczości śląskiego artysty.

Twórczość Ryszarda Riedla i zespołu Dżem stała się kanonem polskiej muzyki popularnej i ciągle zdobywa serca kolejnych pokoleń słuchaczy. Teksty wokalisty (m.in. do takich utworów jak „List do M.”, „Mała Aleja Róż” czy „Sen o Victorii”), które z rozbrajającą szczerością opowiadają o słabościach i zmaganiu się z własnymi demonami, stały się artystyczną i życiową inspiracją dla wielu artystów oraz fanów. Nawet w czasach, kiedy wiązało się to z represjami, jego muzyka zawsze była muzyką dla wolności. Był barwnym ptakiem, który zawsze podążał własnymi ścieżkami, nie przystawał do szarej rzeczywistości PRL-u i mówił o tym otwarcie (tak jak w tekście kultowego Whisky). Dlatego właśnie magazyn Rolling Stone nazwał go kiedyś ostatnim hippisem naszych czasów.

Sebastian Riedel, lider blues-rockowego zespołu Cree, jak nikt inny zna twórczość swojego ojca. Jak sam wspomina, ukształtowany i wprowadzony do muzycznego świata przez Ryszarda, przejął od niego dryg do grania oraz życiową wrażliwość: „Nasz dom był pełen muzyki. Tata, nawet po powrocie z długiej trasy koncertowej, momentalnie włączał w mieszkaniu ulubione płyty. Wieczorem zamiast przy bajkach, zasypiałem przy Claptonie i Rolling Stonesach. Jeździłem z nim też na próby i koncerty Dżemu. Kiedyś powiedział do mnie – jeżeli chciałbyś zajmować się w życiu muzyką to musisz to robić prosto z serca, inaczej lepiej, żebyś się za to w ogóle nie zabierał… Dzisiaj te jego słowa są dla mnie mottem”.

Riedel 4 Riedel to wydarzenie, które swoim charakterem rozbudza uzasadnione oczekiwania. To będzie zdecydowanie coś więcej niż powrót do przeszłości i wspominki – to kawał kultowej twórczości wykonanej przez znakomitych muzyków. Muzyków z różnych światów, które mają jednak wspólny mianownik – pasję do grania.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_4856
Video w Scenografii
lato_zet_i_dwjki_20110801_1966083162
Lato ZET i Dwójki 2012 – zapowiedź
bracken
Phillip Bracken w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*