nedrrWe wtorek, 5 lipca o godz. 20 wyjątkowy koncert w Ciągotach i Tęsknotach. Wystąpią: Ned Rothenberg i Hamid Drake. Wstęp w formie cegiełki – 48 zł.

“Creme de la creme” nowojorskiej i chicagowskiej sceny jazzowej i improwizowanej w “Ciągotach ..”. Jedyny wspólny koncert w Polsce. Zagrają wyjątkowi artyści – muzycy zespołów Johna Zorna , Marca Ribota , Sainhko Namchylak, Dona Cherrego, Wiliama Parkera, Charlesa Gayla, Freda Andersona. Co ciekawe, choć obaj panowie znają się od lat, będzie to pierwszy ich występ jako duo. Na rozgrzewkę – koncert łódzkich improwizatorów.

Ned Rothenberg. Nowojorski multiinstrumentalista urodzony w 1956, improwizator i kompozytor. Specjalizuje się w grze na saksofonie altowym, klarnetach, a także na japońskim flecie shakuhachi. Rothenberg Studiował w Oberlin Conservatory i Berklee School of Music oraz u L. Scotta i G. Colemana. Od lat rozwija prywatne techniki gry oparte m.in o oddech okrężny i multifony. Jego utwory są rozwijającymi się strukturami melodyczno- rytmicznymi, nie dającymi się przyporządkować do żadnego gatunku muzycznego. Występował u boku takich sław muzyki improwizowanej, jak J. Zorn, E. Parker, czy S. Namchylak. Zajmuje się również prowadzeniem warsztatów na całym świecie. Stały rezydent kultowego “The Stone” w Nowym Jorku, do tej pory nie gościł jeszcze w Polsce.

Hamid Drake. Wybitny perkusita, urodzony w Luizjanie w roku 1955. Choć to muzyk ze wszech miar światowy, jego macierzystą sceną jest Chicago. Wieloletni współpracownik Freda Andersona. Od roku 1976 r. współpracował z Adamem Rudolphem, od roku 1977 był członkiem The Mandingo Griot Society. Od 1978 r. okazjonalnie współpracował też z Donem Cherrym. Fani docenili też jego kooperacje w duetach, w tym z basistą Williamem Parkerem oraz w Indigo Trio z Nicole Mitchell oraz Harrisonem Bankheadem. Jego niezwykle charyzmtyczny styl odznacza z jednej strony niespotykana dynamika (zwłasza, gdy gra na zestawie perkusyjnym), z drugiej “szamańska” duchowość – muzyk wiele lat studiował etniczne instrumenty perkusyjne, których brzmienie łączy także z własnym śpiewem. Dobrze znany polskiej publicznościm i muzykom – niedawno ukazała się płyta zespołu “Hera” z jego udziałem.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ella_Eyre_OWF2014
Poza Łodzią: RITA ORA oraz ELLA EYRE na Orange Warsaw Festival 2014
Maciej Staniecki w Fabryce Sztuki
lord
Lord & the Liar w Scenografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*