poliz_jazz_LodzPerkusista ze Stanów Zjednoczonych, kontrabasista ze Szwecji i puzonista z Polski – Frank Parker, Anders Grop i Grzegorz Rogala – spotkają się w piątek 6 października o g. 19 na scenie Ośrodka Kultury Górna. Trzy muzyczne tradycje, trzech instrumentalistów zostaną połączone w ramach jednego koncertu inaugurującego sezonu kulturalny na Górnej.

Jazz najpierw się zglobalizował, a zaraz potem nabył cech kultur narodowych lub etnicznych. Native Jazz Trio proponuje poznanie kultury danego rejonu od strony jazzu. Podczas koncertu słuchacze przeniosą się na nadwiślańskie dzikie brzegi, surowe wyspy skandynawskie lub na środkowy wschód – do Windy City, jak też określane jest Chicago.  Dobór tych trzech „podgatunków” jest nieprzypadkowy. „Poliż Jazz” to okazja do spróbowania trzech muzycznych smaków.

Smak amerykańskiego jazzu pozwoli nam poznać Frank Parker – perkusista z Chicago. Dla typowego europejskiego słuchacza najistotniejsze są bowiem dokonania amerykańskiego jazzu, który stał się matrycą dla innych rodzajów jazzu, tracąc jednocześnie część ze swoich cech: mocno zarysowany blues, harmonia utrwalona przez broadwayowskie standardy, wreszcie swing.
Minimalistyczne melodie, nostalgiczna harmonia i introwertyczny charakter to Skandynawia. Chłód, który pozwala zapomnieć i przenieść się hen daleko stąd – w tym pomoże nam kontrabasista ze Sztokholmu – Anders Grop.

Na tym tle polski jazz balansuje gdzieś pośrodku. Co istotne: warto wiedzieć , że niektóre słynne „amerykańskie” standardy jazzowe są autorstwa Bronisława Kapera. Mamy też twórczość Komedy, która ma w sobie melodię i chopinowską nostalgię – tak pociągającą Skandynawów, którzy grali z nieodżałowanej pamięci autorem „Sleep, safe and warm”. Smaki polskiego jazzu zaprezentuje puzonista Grzegorz Rogala.

Grupa Native Jazz Trio zagra w składzie: Grzegorz Rogala (Polska) – puzon, Anders Grop (Szwecja) – kontrabas, Frank Parker (USA)- perkusja. Koncert realizowany w ramach „Wykaż inicjatywę 5.0″. Zadanie dofinansowano przez Urząd Miasta Łodzi w ramach dotacji celowej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
myrra
Myrra Rós i VAR w Scenografii
slayer
Slayer i Megadeth w Atlas Arena – informacje
foto_werk_soundedit1
Soundedit 2014 – wywiad z Maciejem Werkiem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*