Psychodancing-5W sobotę, 17 września o godz. 19 w Teatrze Muzycznym rozpocznie się koncert Maleńczuk – jazz for idiots.

Maleńczuk – bywalec wielu wydarzeń jazzowych, znawca gatunku i niekwestionowany koneser jazzu. W końcu postanowił sam uprawiać ten gatunek. Zdając sobie sprawę, iż jazz zabrnął w ślepą uliczkę intelektualizmu i przestał być muzyką funkcjonalną, zaproponował jazz rytmiczny, nieco prymitywny i tak naprawdę doskonale nadający się do tańca.

Oprócz zgrabnych i rytmicznych kompozycji własnych, saksofonista (!) Maleńczuk razem ze swoim kwintetem grają nieśmiertelne utwory dancingowe takie jak: Le Grande Bouffe, Ritorno a Suriento, La Paloma, Tequilla, Un pettit Fleur, Cantare la Luna – Gato Barberiego.

Maleńczuk również i tutaj śpiewa, lecz nie jest to główna oś – osią jest funkcjonalność, użytkowość tej muzyki – coś, co jazz utracił i przestał być potrzebny. To mała obsesja muzyka, stąd nazwa „Jazz for Idiots”. Winą jazzmanów jest intelektualizm i scholastyczne wyrafinowanie – skutecznie odsunęło to szeroką widownię. Tutaj tego nie ma. Jest pewien pierwotny zgrzyt i dużo rytmu i – co nie bez znaczenia – nie trzeba być koneserem a wręcz „można i trzeba być idiotą”.

Tym samym Maciej Maleńczuk po raz kolejny ogłasza zwrot w muzyce, apelując: „Nie pozwalajmy sobie na dyktaturę dyletantów. Jazz dla idiotów!”

Skład zespołu:
Andrzej Laskowski – gitara basowa
Karol Ludew – perkusja
Maciej Maleńczuk – śpiew, saksofon
Przemysław Sokół- trąbka
Dariusz Tarczewski – piano

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9398
Muchy w 6. dzielnicy
june
Julia Marcell w Klubie Scenografia
basia_trzetrzelewska_20100909_1232663455
Basia Trzetrzelewska w klubie Wytwórnia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*